PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”

2020-04-22

Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. „Ruch Muzyczny”, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w końcu jest dostępne w Internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. Teraz czytelnika dzieli od „Ruchu Muzycznego” zaledwie jedno kliknięcie.
 

– Na stronie www.ruchmuzyczny.pl udostępniamy teksty z wydań papierowych i o wiele więcej aktualności, niepublikowane w wydaniu papierowym relacje z wydarzeń muzycznych oraz materiały wideo. Wkrótce pojawią się również podcasty oraz autorskie blogi redakcyjne. Każdy artykuł będzie można także skomentować. Zależy nam, aby obecność „Ruchu Muzycznego” w sieci była zachętą do przekazywania muzycznych doświadczeń i do konfrontacji punktów widzenia (słyszenia?!), aby na naszej stronie panował prawdziwy Ruch. To miejsce wymiany myśli, które Państwo, nasi Czytelnicy, będą współtworzyć. Nowe funkcje będziemy wprowadzać stopniowo – pracujemy nad tym, by forma wydania internetowego jak najlepiej służyła bogactwu zaplanowanych treści – mówi Piotr Matwiejczuk, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”.

„Ruch Muzyczny” jest także dostępny w wersji elektronicznej. Na portalu virtualo.pl można kupić, w bardzo atrakcyjnych cenach, wszystkie numery dwutygodnika opublikowane w 2020 roku, oraz specjalny #0 z listopada 2019 roku. 

RUCH MUZYCZNY 8/2020



Najnowszy numer „Ruchu Muzycznego” w sprzedaży od 23 kwietnia, a w nim między innymi: pożegnanie zmarłego 29 marca tego roku Krzysztofa Pendereckiego. Specjalnie dla „Ruchu Muzycznego” wielkiego kompozytora wspominają: Iwona Lindstedt, Teresa Malecka, Anne-Sophie Mutter, Joanna Wnuk-Nazarowa, Jadwiga Rappé, Antonii Wit, Antoni Libera, Daniel Cichy i Aleksander Laskowski. Ponadto w numerze gratka dla miłośników archiwaliów: wybór tekstów o Krzysztofie Pendereckim, publikowanych w „Ruchu Muzycznym” w latach 1960–2013. Wśród autorów: Zygmunt Mycielski, Bohdan Pociej, Tadeusz A. Zieliński, Ludwig Erhardt, Tadeusz Kaczyński, Andrzej Chłopecki, Krzysztof Droba, Regina Chłopicka, Janusz Ekiert, Olgierd Pisarenko, Ewa Schreiber, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Gmys. Atrakcją numeru są także niepublikowane dotąd fotografie Krzysztofa Pendereckiego autorstwa między innymi: Jacka Poremby, Bartka Barczyka, Olgi Majrowskiej i Marka Knapa. A że czas dla muzyki nadal jest trudny i niezwyczajny, to w numerze znalazły się relacje z działań muzycznych w internecie w czasie pandemii koronawirusa; przedsięwzięcia instytucjonalne i prywatne, polskie i światowe. Proponujemy również przegląd najważniejszych płyt z dziełami Krzysztofa Pendereckiego, oraz recenzję albumu z symfoniami Johannesa Brahmsa pod dyrekcją Jerzego Semkowa. #8 zamyka pierwsza część ilustrowanej zdjęciami archiwalnymi historii dyrygenta Hansa Swarowsky’ego autorstwa Olgierda Pisarenki.


Torba za prenumeratę! Teraz twój Ruch



Niepowtarzalny projekt, elegancki wygląd, edycja limitowana – wyjątkowa torba „Ruchu Muzycznego” trafi do każdego, kto wykupi prenumeratę dwutygodnika. Torba z białej bawełny, ozdobiona logo RM, ze specjalną wewnętrzną kieszonką na drobiazgi jest niezbędnym gadżetem każdego miłośnika muzyki. Promocja dostępna do wyczerpania zapasów.

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.