PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy dwa konkursy indywidualne!

2020-04-23

Czas spędzony w domu to idealna okazja do rozwoju i pobudzania kreatywności nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych. Dbając o bezpieczeństwo odbiorców kampanii oraz odpowiadając na głosy zainteresowanych, Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko przedłuża termin zgłoszeń do konkursu dla szkół „Bierzmy się do dzieła!”, ale także ogłasza dwa dodatkowe konkursy na prace indywidualne: dla uczniów i nauczycieli.

 

Konkurs indywidualny dla uczniów „Do dzieła… Akcja!”

 

Spędzając czas w domu można zostać gwiazdą? Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do udziału w konkursie „Do dzieła… Akcja!” skierowanym do uczniów szkół podstawowych, do którego można zgłaszać się indywidualnie lub z rodzeństwem. W ramach pracy konkursowej należy przygotować krótkie nagranie audiowideo w formie odpowiedniej do publikacji w mediach społecznościowych (TikTok, Snapchat, Instagram, Facebook) przedstawiające kreatywne sposoby walki z nudą. Krótkie nagranie (30s – 1 min. 30s) musi być opatrzone hasztagami: #dodziela #akcja #zostajewdomuitworze #jestemtworca #pwmedition. Na zwycięzcę oraz autorów wyróżnionych prac czekają atrakcyjne nagrody – telefony Samsung A40, głośniki oraz słuchawki bezprzewodowe. Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny został ufundowany przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, partnera kampanii.

 

 

Konkurs indywidualny dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim

 

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” przygotowane zostały dedykowane materiały edukacyjne, które stanowią unikatowy materiał pedagogiczny. Poprzez osiem praktycznych scenariuszy lekcji na temat praw autorskich nauczyciele mogą zapoznać swoich podopiecznych ze znaczeniem takich słów, jak „sztuka”, „utwór”, „plagiat” czy „proces twórczy”. Ich uzupełnieniem jest osiem kilkuminutowych filmów zrealizowanych z udziałem najmłodszych, w których złożony temat praw autorskich przedstawiony jest w przystępny i wciągający sposób, rozbudzając dziecięcą ciekawość i dostarczając pola do dyskusji nie tylko w klasowym gronie.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich nauczycieli wszystkich etapów kształcenia, niezależnie od nauczanego przedmiotu, do udziału w konkursie na dodatkowy scenariusz lekcji związany z prawem autorskim. Praca konkursowa, składająca się ze scenariusza lekcji oraz karty pracy dla ucznia musi opierać się na autorskich materiałach i metodach pracy nauczyciela. Liczy się kreatywność i nieszablonowe podejście do tematu, dlatego zachęcamy do urozmaicania pracy materiałami pomocniczymi przygotowanymi przez autora lub do wykorzystania materiałów filmowych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Nagrodami w konkursie będą tablet oraz kamera. Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny, który został ufundowany przez ZIPSEE Cyfrowa Polska, partnera kampanii, z pewnością zachęci do dalszej kreatywnej pracy.

 

Na zgłoszenia do konkursów indywidualnych PWM czeka do 1 czerwca br., a wyniki zostaną ogłoszone 30 czerwca br. Szczegóły dotyczące konkursów oraz materiały dydaktyczne znajdują się w regulaminie na stronie www.jestestworca.pl. Więcej informacji o konkursie: dodziela@jestestworca.pl

 

 

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.

Najczęściej czytane:

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.