Aktualności
Kredki w dłoń! Józef Elsner
2020-05-19
Cześć! Mamy nadzieję, że polubiliście kolorowanie portretów, które Wam tutaj wklejamy! Dzisiaj proponujemy obrazek z podobizną Józefa Elsnera. Poczytajcie trochę o tym wszechstronnym kompozytorze (wszechstronny, to znaczy zajmujący się – z powodzeniem – wieloma różnymi dziedzinami i sprawami).
Józef Elsner urodził się 1 czerwca 1769 roku – łatwo zapamiętacie, bo to przecież Dzień Dziecka! Może to spowodowało, że do końca życia pozostał – jak dziecko – energiczny, radosny i ciekawy świata.
Co wiemy o życiu pana Józefa? Uczył się śpiewu i gry na skrzypcach. Studiował trudne dziedziny nauki: teologię i medycynę. Mimo że bardzo chciał zostać lekarzem, los zadecydował inaczej i Józef Elsner poświęcił swoje życie muzyce: dyrygenturze, komponowaniu, wydawaniu nut, organizowaniu koncertów, pisaniu recenzji i artykułów o muzyce oraz uczeniu.
Józef Elsner założył aż trzy szkoły muzyczne! Uczniem jednej z nich był Fryderyk Chopin. To właśnie Elsner jako pierwszy napisał o Chopinie: „geniusz muzyczny”. Elsner i Chopin zostali przyjaciółmi, wymienili między sobą mnóstwo listów.
Kompozytor mieszkał pod Warszawą, w posiadłości, którą – od jego nazwiska – nazywano Elsnerowem. Dzisiaj te okolice są już częścią stolicy – może ktoś z Was tam mieszka?
Na cześć Józefa Elsnera wybito aż trzy medale, stanowiące dowód uznania dla jego działalności. To musiał być ważny i doceniany człowiek!
Wydrukujcie obrazek do kolorowania i DO DZIEŁA!. Pamiętajcie, Wasze obrazki mogą mieć całkiem inne kolory niż portret załączony poniżej.
Na tym obrazku znalazły się przedmioty-hasła związana z życiem i twórczością Józefa Elsnera:
kalendarz – był przydatny w planowaniu terminów koncertów, które Józef Elsner bardzo chętnie organizował, ale także często podczas nich występował
biret – dawniej nauczyciele nosili nakrycia głowy zwane biretami (dzięki temu łatwo było ich rozpoznać); Józef Elsner także był nauczycielem i nosił taki biret
Jasna Góra – tutaj znajduje się znaczna część rękopisów kompozytora (rękopis to jest pierwszy egzemplarz skończonego utworu)
książki – Józef Elsner jest autorem prac naukowych: Rozprawy o metryczności i rytmiczności języka polskiego i Rozprawy o melodii i śpiewie – właśnie te książki trzyma w rękach
Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki Józefa Elsnera, to w księgarni firmowej PWM mamy dwupłytowy album z jego utworami. Na hasło KREDKI W DŁOŃ kupicie ten album ze zniżką 10%. Promocja obowiązuje do 25 maja do końca dnia.
© PWM / rys. Mateusz Kołek
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.