Aktualności
Kredki w dłoń! Józef Elsner
2020-05-19
Cześć! Mamy nadzieję, że polubiliście kolorowanie portretów, które Wam tutaj wklejamy! Dzisiaj proponujemy obrazek z podobizną Józefa Elsnera. Poczytajcie trochę o tym wszechstronnym kompozytorze (wszechstronny, to znaczy zajmujący się – z powodzeniem – wieloma różnymi dziedzinami i sprawami).
Józef Elsner urodził się 1 czerwca 1769 roku – łatwo zapamiętacie, bo to przecież Dzień Dziecka! Może to spowodowało, że do końca życia pozostał – jak dziecko – energiczny, radosny i ciekawy świata.
Co wiemy o życiu pana Józefa? Uczył się śpiewu i gry na skrzypcach. Studiował trudne dziedziny nauki: teologię i medycynę. Mimo że bardzo chciał zostać lekarzem, los zadecydował inaczej i Józef Elsner poświęcił swoje życie muzyce: dyrygenturze, komponowaniu, wydawaniu nut, organizowaniu koncertów, pisaniu recenzji i artykułów o muzyce oraz uczeniu.
Józef Elsner założył aż trzy szkoły muzyczne! Uczniem jednej z nich był Fryderyk Chopin. To właśnie Elsner jako pierwszy napisał o Chopinie: „geniusz muzyczny”. Elsner i Chopin zostali przyjaciółmi, wymienili między sobą mnóstwo listów.
Kompozytor mieszkał pod Warszawą, w posiadłości, którą – od jego nazwiska – nazywano Elsnerowem. Dzisiaj te okolice są już częścią stolicy – może ktoś z Was tam mieszka?
Na cześć Józefa Elsnera wybito aż trzy medale, stanowiące dowód uznania dla jego działalności. To musiał być ważny i doceniany człowiek!
Wydrukujcie obrazek do kolorowania i DO DZIEŁA!. Pamiętajcie, Wasze obrazki mogą mieć całkiem inne kolory niż portret załączony poniżej.
Na tym obrazku znalazły się przedmioty-hasła związana z życiem i twórczością Józefa Elsnera:
kalendarz – był przydatny w planowaniu terminów koncertów, które Józef Elsner bardzo chętnie organizował, ale także często podczas nich występował
biret – dawniej nauczyciele nosili nakrycia głowy zwane biretami (dzięki temu łatwo było ich rozpoznać); Józef Elsner także był nauczycielem i nosił taki biret
Jasna Góra – tutaj znajduje się znaczna część rękopisów kompozytora (rękopis to jest pierwszy egzemplarz skończonego utworu)
książki – Józef Elsner jest autorem prac naukowych: Rozprawy o metryczności i rytmiczności języka polskiego i Rozprawy o melodii i śpiewie – właśnie te książki trzyma w rękach
Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki Józefa Elsnera, to w księgarni firmowej PWM mamy dwupłytowy album z jego utworami. Na hasło KREDKI W DŁOŃ kupicie ten album ze zniżką 10%. Promocja obowiązuje do 25 maja do końca dnia.
© PWM / rys. Mateusz Kołek
Najczęściej czytane:
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.