PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

2020-07-10

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Czas spędzony w domu to idealna okazja, by się uczyć, rozwijać i tworzyć. W ramach konkursu dla dzieci „Do dzieła… Akcja!” oraz konkurs dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim do organizatorów kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” wpłynęło kilkadziesiąt prac, spośród których wybrane zostały najciekawsze. Ich autorzy otrzymają wysokiej klasy sprzęt elektroniczny ufundowany przez ZIPSEE Związek Cyfrowa Polska, partnera kampanii.

Jury obradujące w składzie:

Adam Sztaba – kompozytor, aranżer, dyrygent, przewodniczący jury;
Michał Kanownik – prezes ZIPSEE Związek Cyfrowa Polska;
dr hab. Grzegorz Mania – prawnik, pianista, przewodniczący Rady Programowej kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”;
Agnieszka Przekupień – wokalistka, aktorka, polonistka;
Marta Zabłocka – rysowniczka, ilustratorka, twórczyni i koordynatorka przestrzeni społecznej „Życie na kreskę”;
dr Daniel Cichy – dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

wyłoniło następujących laureatów:

Konkurs indywidualny dla uczniów „Do dzieła… Akcja!”
I miejsce: Wiktor Młodawski
II miejsce: Mateusz, Maciej i Witold Tischner

Konkurs dla nauczycieli na 9. scenariusz lekcji związany z prawem autorskim
I miejsce: Małgorzata Buczniewska

II miejsce: Iwona Piwońska

A oto nagrodzony pierwszym miejscem film „Pomaluj swój świat” autorstwa Wiktora Młodawskiego:


 

Zachęcamy także do zapoznania się ze zwycięskim scenariuszem 9 lekcji o prawie autorskim autorstwa Małgorzaty Buczniewskiej. 

Polecamy również do śledzenia profil kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” na Facebook’u, gdzie opublikowane zostaną zwycięskie prace uczniów. Zapraszamy także na stronę WWW kampanii, na której umieszczone będą nagrodzone scenariusze lekcji.

Organizatorzy skontaktują się z laureatami indywidualnie. Wszystkim uczestnikom i laureatom składamy serdeczne gratulacje!

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest również konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do uczniów szkół podstawowych: powszechnych i artystycznych. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020 r., a zwycięzców poznamy w październiku. Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem można znaleźć na stronie www.jestestworca.pl

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem głównym kampanii jest PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W przedsięwzięcie zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Więcej na www.jestestworca.pl.

 

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Marka Nosala

XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
 

 

Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.

Olga Pasiecznik zaśpiewa podczas Festiwalu Conrada. Recital i spotkanie autorskie wokół książki „Bez makijażu”

Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.

I Międzynarodowa Konferencja „Digital Musicology”- Cyfrowe narzędzia w muzykologicznych projektach badawczych

Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych. 

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Wojciecha Gurgula

Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.

 

Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które jego zdaniem warto sięgnąć, grając na gitarze.

REGULAMIN KONKURSU „Zdobądź książkę »Granice niczego«”

„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.

Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.