PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Romuald Twardowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

2020-10-26

W tym roku wybitny kompozytor Romuald Twardowski, od 1963 roku związany z Polskim Wydawnictwem Muzyczny, świętuje 90. urodziny. W minioną sobotę, 24 października, za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury Mistrz został odznaczony Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wydarzeniu towarzyszył koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej promujący najnowszą płytę wydaną przez ANAKLASIS, poświęconą kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Twardowskiego.
 

Romuald Twardowski jest jednym z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Konsekwentnie tworzy muzykę oryginalną, a jednak zawsze przystępną nie tylko dla odbiorców, ale i wykonawców, którzy podkreślają wartość artystyczną utworów Twardowskiego, jak i wygodny zapis. Biorąc pod uwagę wybitne zasługi na rzecz polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Romualda Twardowskiego Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Uroczystość odbyła się w kameralnym gronie w domu Mistrza, a aktu dekoracji dokonał Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
 

Odebrane przeze mnie wysokie odznaczenie państwowe to dowód uznania za moją ponad 60-letnią działalność na polu twórczości muzycznej. To także symbol uznania dla całego środowiska kompozytorskiego – podkreślił Twardowski. – Mimo bardzo trudnych czasów kompozytorzy nadal pracują nad kolejnymi utworami w swoim zaciszu domowym. Razem z nimi czekam na dzień, kiedy muzyka na nowo zabrzmi radośnie, a sale koncertowe zapełnią się publicznością. 

Słowa uznania dla imponującego dorobku kompozytorskiego Twardowskiego wyraził także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński.
 

Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi Pańska droga twórcza. Od jej zarania, dzięki wyjątkowemu talentowi, uniknął Pan okresu różnorakich eksperymentów, ofiarowując słuchaczom dzieła w pełni doskonałe, oryginalne, odznaczające się, poza mistrzostwem warsztatowym, ogromnym ładunkiem piękna i szlachetnych emocji – napisał Wicepremier w liście do Romualda Twardowskiego.


fot. Bartek Barczyk


Z okazji urodzin kompozytora działająca w ramach PWM wytwórnia ANAKLASIS wypuściła także krążek poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej Romualda Twardowskiego. Jego najpiękniejsze pieśni i sonety w wykonaniu znanego z najważniejszych scen operowych Tomasza Koniecznego oraz niezrównanego pianisty i kameralisty Lecha Napierały złożyły się na niemal godzinną porcję muzyki. Utwory zarejestrowane na płycie SONGS & SONNETS zabrzmiały podczas koncertu zorganizowanego 24 października na cześć Jubilata w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z myślą o obecnym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także wykorzystując nowe środki przekazu, organizatorzy umożliwili odbiorcom na całym świecie udział w wydarzeniu dzięki transmisji online. Twardowskiemu został poświęcony także najnowszy numer „Ruchu Muzycznego”, na którego łamach ukazał się obszerny wywiad z kompozytorem. 
 

Romuald Twardowski jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego postacią szczególną – zaznaczył dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Nie dość, że należy do grupy najdłużej współpracujących z Oficyną kompozytorów, to jego niezwykła twórcza aktywność pozwala wprowadzać do katalogu kolejne nowe dzieła, które zdobywają rzesze zwolenników na całym świecie. 

Płyta SONGS & SONNETS oraz wszystkie albumy wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych, na wirtualnych półkach sieci empik oraz w internetowej księgarni PWM. 


Organizatorzy koncertu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.


Koncert jubileuszowy Romualda Twardowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Marka Nosala

XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
 

 

Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.

Olga Pasiecznik zaśpiewa podczas Festiwalu Conrada. Recital i spotkanie autorskie wokół książki „Bez makijażu”

Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.

I Międzynarodowa Konferencja „Digital Musicology”- Cyfrowe narzędzia w muzykologicznych projektach badawczych

Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych. 

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Wojciecha Gurgula

Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.

 

Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które jego zdaniem warto sięgnąć, grając na gitarze.

REGULAMIN KONKURSU „Zdobądź książkę »Granice niczego«”

„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.

Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.