PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zksięgarniPWM. Październik

2020-10-27

Na długie jesienne wieczory polecamy dopasowane objętościowo do pory roku publikacje książkowe #zksięgarniPWM! Zobaczcie nasze październikowe zestawienie i odwiedzajcie naszą księgarnię oraz esklep, gdzie jeszcze do końca października czekają na Was specjalne zniżki na książki i płyty PWM. Wybór kilku prezentujemy poniżej.




Podróż zimowa
 to pozycja, która ukazała się nakładem naszej oficyny w tamtym roku, ale wciąż zachwyca swoją tematyką i tłumaczeniem, za które odpowiadają Szymon Żuchowski oraz Jacek Dehnel. Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji pióra brytyjskiego tenora, Iana Bostridge’a, pozwoli Wam poczuć zimę, a także zagłębić się w istotę fascynacji i obsesji. Polecamy zarówno książkę, którą jeszcze do końca października kupicie w naszej księgarni ze specjalną zniżką, jak i spotkanie z autorem – w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada odbyła się bardzo ciekawa rozmowa z Ianem Bostridge’em właśnie wokół tej publikacji. Nagranie znajdziecie poniżej:





Z ubiegłego roku pochodzi również kolejna publikacja, którą polecamy z naszych sklepowych półek. A polecamy ją tym bardziej, że znalazła się w gronie Najpiękniejszych Książek Roku 2019 w 60. konkursie PTWK organizowanym przez Instytut Książki. Mowa o Polsce w muzycznej Europie pod redakcją naukową prof. dr hab. Ryszarda Daniela Golianka, czyli o niezwykłym przewodniku po muzycznym XIX wieku. Ciekawe spojrzenie na temat artystycznej obecności Polski na tle starego kontynentu i szeroka perspektywa ujęcia zagadnienia przypadną do gustu wszystkim, którzy lubią sięgać poza horyzont i wychodzić z utartych schematów myślenia.




Piszę tylko muzykę. Kazimierz Serocki
 Iwony Lindstedt to z kolei nasza nowość. Publikacja, która wchodzi do serii wydawniczej Kompozytorzy XX i XXI wieku, warta jest uwagi nie tylko przez wzgląd na swoją wartość merytoryczną, ale także wyjątkową graficzną formę. Każdy nabywca dostanie unikalną jej wersję, jedyną i niepowtarzalną. Tak o tej idei pisze jej pomysłodawca, główny grafik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Marcin Hernas: „Pomysł na okładki z serii Kompozytorzy polscy XX wieku polega na wykorzystaniu jednej z podstawowych cech muzyki — niepowtarzalności każdego wykonania. Najpierw powstaje jednolita struktura zbudowana z rytmicznego powtarzania nazwiska kompozytora. Potem wprowadzane są do tego dwa akcenty (nuty, dźwięki) które w przypadkowy sposób zaburzają tę strukturę. W pomyśle tym chciałem zrobić coś nietypowego odpowiadającego eksperymentom w XX‑wiecznej muzyce i wprowadzić elementy wizualne odpowiadające dysharmonii, dysonansowi, atonalności. Pewna mechaniczność powstawania poszczególnych okładek też odpowiadałaby wyżej wymienionym eksperymentom”.

Zaintrygowani? Publikację znajdziecie w naszej księgarni.



Teoria jazzu
 Dariusza Terefenki to jedyny podręcznik, jaki tym razem trafił do naszego zestawienia. Swoją premierę miał na tegorocznej odsłonie Dni Edukacji Muzycznej i dochodzą nas głosy, że już zdążył podbić Wasze serca. Polecamy tę rzetelną i przystępnie podaną dawkę wiedzy o tym, jak w teorii powinien brzmieć jazz, żebyście mogli bez trudności później go praktykować.




Ostatnia pozycja nie jest co prawda książkowa, ale nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu: płyta Songs & Sonnets od wytwórni Anaklasis, czyli liryka wokalno-instrumentalna Romualda Twardowskiego w najlepszym wykonaniu. Podczas sobotniego koncertu część materiału zgromadzonego na płycie mogliśmy usłyszeć na żywo w interpretacji Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały. Melomanom polecamy do słuchania, a muzykom i śpiewakom do wykonywania – zarówno płyta, jak i zeszyty z nutami są dostępne do kupienia w księgarni i sklepie internetowym PWM.

Zachęcamy do śledzenia naszego facebookowego profilu – co wtorek znajdziecie na nim kolejne polecane publikacje z naszej księgarni.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Marka Nosala

XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
 

 

Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.

Olga Pasiecznik zaśpiewa podczas Festiwalu Conrada. Recital i spotkanie autorskie wokół książki „Bez makijażu”

Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.

I Międzynarodowa Konferencja „Digital Musicology”- Cyfrowe narzędzia w muzykologicznych projektach badawczych

Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych. 

Instrument miesiąca: gitarowe rekomendacje Wojciecha Gurgula

Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.

 

Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które jego zdaniem warto sięgnąć, grając na gitarze.

REGULAMIN KONKURSU „Zdobądź książkę »Granice niczego«”

„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.

Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.