PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Premiera opery Drach Aleksandra Nowaka Wydarzeniem Roku! Znamy laureatów 10 edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020

2020-11-09

7 listopada 2020 roku podczas uroczystej Gali na antenie TVP Kultura ogłoszono laureatów 10 edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020. Wydarzeniem Roku okrzyknięto premierę opery Drach. Dramma per musica Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE. Dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, opartego na jego głośnej powieści zostało docenione – za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego
 

Dramat muzyczny rozpisany na głosy, klawesyn, smyczki, looper oraz… smoka. Zamówiony przez Filipa Berkowicza, kuratora festiwalu AUKSODRONE w Tychach, gdzie miał swoje prawykonanie. Utwór będący fascynującym zderzeniem wrażliwości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej i znakomitego pisarza, nagradzanego i przede wszystkim czytanego w Polsce i na świecie. Obaj są synami tej ziemi, więc Drach Nowaka i Twardocha nie sprowadza śląskości do naskórkowo potraktowanego folkloru, ale sięga znacznie głębiej – pod ziemię uformowaną z błota i węgla, miłości i trupów oraz do kolektywnej podświadomości, gdzie żyje Drach. Stwór (smok), który wszystko widzi, czuje i słyszy. Dzięki niemu miejsca i byty szczególne, lokalne, swojskie przenoszą się w uniwersalną sferę mitu. 
 

Dramat opowiedziany został w trzech językach: po polsku, śląsku i niemiecku. A właściwie czterech, bo muzyka dopowiada swoją własną narrację, lawirującą pomiędzy barokiem a modernizmem. W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz Marcina Świątkiewicza (klawesyn).

© fot. Paweł Stelmach fotograf


Organizatorem Gali 10 edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 był Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Partnerem Program 2 Polskiego Radia. Więcej: www.koryfeusz.org.pl

Dzieło Drach. Dramma per musica  sygnowane marką ANAKLASIS  zostało wydane w formie płyty CD oraz na winylu i jest dostępne w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik. Polecamy!



ANAKLASIS 

A DIVISION OF 

PWM EDITION


www.anaklasis.pl

www.pwm.com.pl/anaklasis

 

www.facebook.com/anaklasisrecords/

Najczęściej czytane:

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.