Aktualności
Wracają spotkania spod znaku „Po Cichu. O Muzyce i literaturze”!
2021-02-17
Cykl „Po Cichu. O Muzyce i literaturze” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zyskał wielką sympatię i uznanie widzów. Ciekawe wirtualne rozmowy towarzyszyły nam przez cały 2020 rok. Dzięki tym niespiesznym wywiadom mogliśmy odwiedzić naszych twórców w ich domach, dowiedzieć się czegoś ciekawego na ich temat, zapytać o tajniki ich warsztatu czy poznać inspiracje i zachwyty. Druga odsłona cyklu zapowiada się równie interesująco.
Czy muzyce potrzebny jest parytet? Co stanowi wyzwanie w pracy nad trudnymi kompozycjami? Czy muzyka filmowa jest gorsza, a może lepsza? Jak pisać o muzykologii? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania znajdą się w nowych odcinkach, które już niebawem ukażą się w kanałach PWM. Rozmowom niezmiennie przewodniczyć będzie dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, dr Daniel Cichy.
– Wybitni artyści i znakomici autorzy, muzycy, kompozytorzy, badacze, pedagodzy i pisarze. Łączy ich jedno – miłość do muzyki i przyjaźń z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zapraszam na drugą odsłonę cyklu „Po Cichu. O muzyce i literaturze”.
Drugą część cyklu otworzy spotkanie z Violettą Rotter-Kozerą. Już 21 lutego autorka książki Kilar. W bliskim planie opowie o kompozytorze, a szczególnie o jego filmowym obliczu. Data tego spotkania nie jest przypadkowa – to właśnie wtedy – 46 lat temu – Ziemia Obiecana Andrzeja Wajdy ze spektakularną muzyką Kilara weszła do kin.
3 marca obchodzić będziemy rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego. Z tej okazji Daniel Cichy w rozmowie z Iwoną Lindstedt – autorką książki Piszę tylko muzykę. Kazimierz Serocki – opowiedzą o tym posiadającym wiele artystycznych oblicz kompozytorze. Nie zabraknie również refleksji na temat muzykologii i o tym, jak okładka książki może intrygować czytelnika. Koniecznie uczcijcie ten dzień z nami.
8 marca o kobietach porozmawiamy z… kobietą. I to nie byle jaką, bo gościem Daniela Cichego będzie jedna z czołowych dyrygentek na świecie, Marzena Diakun. Podstawą do dyskusji będzie najnowsza płyta wytwórni Anaklasis: POLISH HEROINES OF MUSIC, na której usłyszymy kompozycje Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Agaty Zubel i Grażyny Bacewicz.
31 marca wysłuchamy rozmowy o kompozytorze zapomnianym, ale wybitnym. Jego muzykę przepełnia ruch, namiętność i pasja. O kim mowa? O Dawidzie Bajgelmanie. O jego niezwykłych melodiach Daniel Cichy porozmawia z Jarosławem Besterem, autorem muzycznego opracowania płyty BAJGELMAN. GET TO TANGO.
Płytom Anaklasis dedykowane będą również kolejne dwa spotkania cyklu „Po Cichu. O muzyce i literaturze”. 19 kwietnia usłyszymy o premierowym krążku Marcina Stańczyka ACOUSMATIC MUSIC, z kolei 19 maja Daniel Cichy porozmawia z Krzysztofem Herdzinem o cieszącej się dużą popularnością muzyce z płyty: IMPRESSIONS ON PADEREWSKI.
17 czerwca przeniesiemy się na magiczne Podhale i przy dźwiękach góralskiej muzyki spotkamy się z Krzysztofem Trebunią-Tutką, autorem Muzyki Skalnego Podhala – pionierskiego podręcznika do nauki gry na prymach i sekundach. Tego jeszcze nie było!
Druga część roku 2021 będzie równie ekscytująca. Póki co tylko zapowiadamy, że na wirtualnej kanapie Daniela Cichego zasiądą: Aleksander Nowak, Szymon Nehring, Marcin Gmys, Ignacy Lisiecki oraz Dariusz Terefenko.
Bądźcie z nami na kanale YouTube i na facebookowym profilu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.