PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Urodziny Fryderyka Chopina czas zacząć!

2021-02-22

Choć częściej przyjmuje się, że datą urodzin Fryderyka Chopina jest 1. marca, 22. lutego widnieje jako data alternatywna przyjścia na świat kompozytora. Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętuje obie!

 

 

 

 

Nasza niespodzianka urodzinowa jest bardzo praktyczna. Od dzisiaj w księgarni PWM dostępne są trzy wyjątkowe produkty z serii „Dziedzictwo na bogato” – torby z wizerunkami trzech polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina (a jakże!), Stanisława Moniuszki oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Teraz nuty swoich najdroższych kompozytorów możecie nosić w obrandowanych, praktycznych torbach, które powstały z inspiracji… banknotami Narodowego Banku Polskiego. Bogactwo muzyczne łączymy z najlepszymi wzorcami i dziedzictwem graficznym.

 

Autorem wizerunków kompozytorów na banknotach NBP jest Andrzej Heidrich, znany między innymi z projektów okładek i ilustracji dla wydawnictwa Czytelnik (w tym do książek Jarosława Iwaszkiewicza, czy Ryszarda Kapuścińskiego). Filateliści z pewnością kojarzą nazwisko Heidricha jako twórcy wielu projektów znaczków pocztowych.

 

Interesująca nas seria banknotów Wielcy Polacy, w ramach której uwieczniono podobizny Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz Ignacego Jana Paderewskiego, powstawała w latach 1974–1993. Wizerunek Fryderyka Chopina widnieje na nominale 5000 złotych, Stanisława Moniuszki: 100000 złotych, zaś najdroższym polskim kompozytorem został Ignacy Jan Paderewski, którego portret znalazł się na banknocie o najwyższym wprowadzonym do obiegu nominale: 2000000 złotych.

Wizerunki kompozytorów z charakterystyczną „kreską” grafika zostały zastosowane na produktach PWM bez zmian.

 

  

 

Po torby oraz ich „wypełniacze” – nuty, płyty, podręczniki oraz publikacje o muzyce – zapraszamy do księgarni PWM. Znajdziecie tam mnóstwo możliwości konfiguracji zapełnienia wybranej torby, począwszy od Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina, przez partytury utworów Ignacego Jana Paderewskiego, po publikacje nutowe i książkowe dotyczące postaci Stanisława Moniuszki. Torby „uniosą” także dzieła innych kompozytorów znajdujące się na półkach księgarni. Zapraszamy na al. Krasińskiego w Krakowie!

 

 

Produkcja toreb z wizerunkami kompozytorów w ramach projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej była możliwa dzięki współpracy z panem Andrzejem Heidrichem, Jego spadkobiercami oraz Narodowym Bankiem Polskim. Dziękujemy.

 

 

© PWM

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.