Aktualności
Marcin Stańczyk majowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2021-05-01
W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W maju rozpracowujemy spektralizm. Zwracamy się także ku postaci i twórczości Marcina Stańczyka.
W muzyce Stańczyka współistnieją na równych zasadach dźwięki realne, szumy, rezonanse, śpiew, krzyk oraz dźwięki powszechnie uznawane za brzydkie. Od wykonawców kompozytor wymaga włączenia do wykonania elementów performance’u – element teatralny towarzyszący wykonaniu utworu stanowi integralną część kompozycji. Takie są kompozycje zawarte na najnowszym dwupłytowym wydaniu od ANAKLASIS. ACOUSMATIC MUSIC w serii PORTRAITS jest monograficznym albumem kompozytora i zarazem najnowszym wydawnictwem marki fonograficznej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jednym z utworów zarejestrowanych na krążkach jest Some Drops, który kompozytor poetycko komentuje, pisząc o kroplach wody:
Czasem wędrują samotnie, czasem tworzą pary lub większe skupiska.
Mogą się łączyć, ale też dzielić.
Mimo, że ich zachowanie wydaje się nieprzewidywalne,
można domyślać się którą ścieżkę w końcu obiorą.
Większość z nich podąża śladami swoich poprzedników.
Podobno to grawitacja…
Więcej o muzyce Marcina Stańczyka z perspektywy Some Drops opowiadają kompozytor oraz muzykolog Jan Topolski w Muzycznej wizytówce zrealizowanej przez PWM w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.
Wszystkich zainteresowanych cyfrowym dostępem do nut Marcina Stańczyka zapraszamy do odkrywania twórczości artysty za pośrednictwem aplikacji nkoda. Przypominamy również osobisty Alfabet przygotowany przez kompozytora, będący zbiorem najważniejszych dla niego tematów.
A – #Aktywność #Acousmatique #Accademia NazionaleDiSantaCecilia
B – #Bałtyk #Brzmienie #BlindWalk #Birtwistle
C – #Chiny #Chór #CzasNasWyprzedza
D – #Dźwięk #Doświadczenie #Dopełnienie #Droga #Dom #Dwójka
E – #Eksperyment #Elektronika #Etyka, a później #Estetyka.
F – #Forma #Francja #Fedele #Ferneyhough
G – #Grisey #Gesualdo #Giacometti
H – #Harmonia
I – #Idee #Ircam
J – #Jerozolima #Jazz
K – #Krauze #Kantor #Krym
L – #Las #Lotnisko
Ł – #Łęczyca #Łódź #Łąka
M – #Morze #MuzykaSugerowana #MuzykaMożliwa #MusiqueAcousmatiqueInstrumentale
N – #Najbliżsi #Natura #Nagrody
O – #Otwartość #Oryginalność #Odosobnienie #Opera #OpaskiNaOczy #OczyWyobraźni #OwoceMorza
P – #Powidoki #Podźwięki #Posłuchy #Pomyśli #Performance #Przekroczenie #Przestrzeń #Progres #Podróże #Paryż #Praca #Pasja #Prawo #Poezja #Przyjaciele #Pasta #Prosecco #PunktILiniaAPłaszczyzna
R – #Radość #Rzym #Rowy #Refleksja
S – #Spontaniczność #Solarize #Sztuka #Surrealizm #Szczęście #Strzemiński #Sauna #Sport
Ś – #Świat
T – #ToruTakemitsu #TeatrTańca #Totalperformance #Technika #Tiramisu
U – #Umiar
V – #Varese
W – #Włochy #Wenecja #Wyobraźnia #Wartości #Wiedza #Warsztat #Wino
Z – #Ziemia #Zniekształcenie #Zaskoczenie #Zaangażowanie
Ż – #Życzliwość
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.