PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM

2021-05-05

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.


GREAT ENCOUNTERS to zarazem spotkanie znakomitej muzyki z jej wykonawcami, jak i wielkich osobowości twórczych z przeszłości z kompozytorami dziś święcącymi triumfy. W podróż przez dźwiękową przeszłość do muzycznej przyszłości zabierze nas album o symbolicznym numerze ANA 075, który już 6 czerwca zasili serię REVISIONS o kolejne wydawnictwo sygnowane marką ANAKLASIS.

Na GREAT ENCOUNTERS, jubileuszowym albumie, którym świętujemy 75 lat działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, kompozycjami klasyków zaopiekowali się współcześni mistrzowie rodzimej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Krzysztof Herdzin – pianista wielozadaniowy, wzięty aranżer, kompozytor, dyrygent i producent reinterpretuje utwory Fryderyka Chopina (jego Senza Scherzare to fantazja na tematy Scherza b-moll op. 31 dla improwizującego pianisty i orkiestry smyczkowej) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (Passeggiata Notturna jest fantazją na temat Nokturnu B-dur op. 16 nr 4, napisaną dla improwizującego pianisty i orkiestry smyczkowej). Adam Sztaba w cyklu ŁeMkONIUSZKO proponuje nowe, choć przecież podwójnie tradycyjne, bo odwołujące się nie tylko do oryginalnych partytur, ale i do muzycznej spuścizny Łemkowszczyzny spojrzenie na pieśni Stanisława Moniuszki: Dwie zorze, Grajka i Śpiewaka w obcej stronie, które brawurowo wykonuje Igor Herbut. Saksofonista Adam Pierończyk rzuca nowe światło na jedną z etiud Karola Szymanowskiego, wreszcie Adam Bałdych, skrzypek z wizją i niepodrabialnym brzmieniem, gra solową partię w Kuyawiaku na skrzypce, fortepian, cymbały i orkiestrę, prowadząc swój dialog z Henrykiem Wieniawskim.



„Album, który oddajemy w Państwa ręce, ma dla naszej Oficyny znaczenie szczególne i symboliczne. To także swoiste signum temporis. Bo oto zbudowaliśmy pomost między dźwiękową przeszłością, artystyczną teraźniejszością, a muzyczną przyszłością, na równi stawiając to, co było, jest i będzie. Połączyliśmy dawnych mistrzów ze współczesnymi artystami, którzy z szacunkiem, a jednocześnie twórczą swadą podeszli do polskiej tradycji muzycznej. I choć Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Adam Pierończyk i Adam Sztaba poruszają się w różnych estetycznych obszarach, niekiedy dalekich od kręgu twórczości filharmonicznej, to odznaczają się wyjątkową wrażliwością, świetną muzyczną intuicją i znakomitym kompozytorskim warsztatem. A jeśli dodamy do tego ich talent wykonawczy oraz niezwykłe zaangażowanie Igora Herbuta, Krzysztofa Dysa, Marcela Comendanta, wreszcie rewelacyjnej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, z niezrównanym Markiem Mosiem za dyrygenckim pulpitem, otrzymamy doskonałą jakość artystycznego przeżycia”, pisze o krążku dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM.


Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.anaklasis.pl
www.pwm.com.pl/anaklasis
www.facebook.com/anaklasisrecords/

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.