PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!

2021-05-24

Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
 

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski - pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów. 
 

„Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii”, komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. 


fot. Paweł Stelmach / PWM

Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta. Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów. Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego. Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia. 
 



Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia. Już 6 czerwca o godz. 18:00 publiczność obecna online, ale także przed telewizorami i odbiornikami radiowymi będzie mogła wysłuchać utworów z GREAT ENCOUNTERS. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, profilach PWM i ANAKLASIS na Facebooku, a także na antenie TVP Kultura i radiowej Dwójki. Nagranie na kanałach PWM i ANAKLASIS będzie dostępne także w późniejszym czasie dla wszystkich, którzy będą chcieli wrócić do tego wyjątkowego wydarzenia. 



Koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Polskiego Wydawnictwa Muzycznego został zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia.

 

GREAT ENCOUNTERS

BAŁDYCH – HERDZIN – PIEROŃCZYK – SZTABA

CHOPIN – MONIUSZKO – PADEREWSKI – SZYMANOWSKI – WIENIAWSKI


Koncert poprzedzi specjalne wydanie programu Niedziela z…, emitowanego od początku istnienia TVP Kultura, który poświęcony będzie Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu. Gośćmi Katarzyny Sanockiej będzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Oficyną artyści: Zygmunt Krauze i Aleksander Nowak – kompozytorzy dwóch pokoleń; Joanna Freszel – sopranistka, dla której nie ma dźwięków niemożliwych; i Danuta Gwizdalanka – muzykolog, jedna z najpoczytniejszych polskich autorek książek o muzyce, w tym najnowszej bestselerowej publikacji Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim wydanej przez PWM. 6 czerwca o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura zaproszeni goście zdradzą kulisy współpracy z Oficyną, opowiedzą o pisaniu muzyki i o muzyce oraz odczytywaniu jej, a także flagowych projektach i przedsięwzięciach Wydawnictwa.

 

Spędź niedzielę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

 

Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik


ANAKLASIS 

A DIVISION OF 

PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.