PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Kalendarz PWM nagrodzony w 62. Design Annual Competition Communication Arts Magazine

2021-06-21

Magazyn Communication Arts ogłosił zwycięzców 62. Design Annual Competition. Spośród 3570 zgłoszeń jury złożone z przedstawicieli środowiska graficznego z całego świata wybrało 130 zwycięskich projektów. Wśród nich znalazł się książkowy kalendarz na 2021 rok zaprojektowany dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przez TOFU Studio z Gdańska.
 

Wychodzący od 1959 roku magazyn Communication Arts to profesjonalne czasopismo dla grafików, dyrektorów kreatywnych, firm graficznych, grafików korporacyjnych, agencji, ilustratorów, fotografów – wszystkich, którzy zajmują się komunikacją wizualną. Poprzez artykuły i doroczne konkursy Communication Arts stał się światowym trendsetterem prezentującym nowoczesne rozwiązania graficzne i prowadzącym działania informacje, tym samym stale podnosząc poprzeczkę artystom zajmujących się komunikacją wizualną. Ponad 21 000 egzemplarzy z łącznego nakładu 25 000 trafia do subskrybentów, czyniąc Communication Arts jednym z wiodących inicjatorów rozwoju sztuk wizualnych na świecie.



Spośród 3570 zgłoszeń nadesłanych w ramach 62. edycji konkursu dziesięcioro przedstawicieli środowiska graficznego z Węgier, Stanów Zjednoczonych, Indii, Chin, Wielkiej Brytanii, Kolumbii i Kanady wybrało 130 prac. Tak duża popularność konkursu sprawia, że organizowane rokrocznie przez Communication Arts przedsięwzięcie jest jednym z najbardziej ekskluzywnych wydarzeń tego typu o randze światowej.



Od samego początku koncepcja kalendarza książkowego na 2021 rok skupiała się na muzyce współczesnej. W naszym wspólnym (z TOFU Studio) projekcie chcieliśmy przybliżyć odbiorcom polską muzykę współczesną, która ciągle się zmienia, poszukuje nowych form wyrazu i podbija serca melomanów na całym świecie. Postawiliśmy na relację sztuki wizualnej ze stylami w muzyce XX i XXI wieku, które ściśle ze sobą korelują. 12 miesiącom odpowiada 12 kierunków w muzyce nowej wraz z opisem ich założeń oraz przykładami utworów. Każdy miesiąc graficznie nawiązuje do danego nurtu, będąc jego subiektywną wizualizacją – mówi Karolina Grysiak, szefowa Działu Promocji i Edukacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. – Jesteśmy dumni, że nasza praca została doceniona przez międzynarodowe grono ekspertów i nagrodzona w tak prestiżowym konkursie. Podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali nad tym projektem – dodaje.



Praktycznie od zawsze muzyka była źródłem inspiracji dla artystów. Tak samo było i w moim przypadku – mówi Anna Holik z TOFU Studio, autorka nagrodzonej pracy. – Słuchając Pendereckiego czy Dobrowolskiego obrazy same przychodziły mi do głowy. Na pewno nie lada wyzwaniem było przedstawienie styli muzycznych w sposób graficzny, tak aby nie były one wyłącznie moim subiektywnym obrazem. Aby uzyskać ten efekt w procesie projektowym brały udział także inne osoby z naszego studia – dodaje.

Wybrane projekty zostaną opublikowane we wrześniowo-październikowym numerze Communication Arts. Ponad 25 000 egzemplarzy czasopisma trafi do subskrybentów, magazyn będzie też dostępny stacjonarnie w sklepach branżowych i księgarniach oraz na Amazon.com i commarts.com.

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.