PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

2021-10-11

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.
 

Jak co roku, w programie wydarzenia znajdą się przede wszystkim wykłady w formie internetowych webinarów, które poprowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Prelegenci poruszą bardzo szeroki wachlarz tematów: od muzyki ludowej (Krzysztof Trebunia-Tutka – Muzyka skalnego Podhala), poprzez metodologię nauczania (m.in. Sławomir Cichor – Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce), po, jakże ważne w procesie nauczania, pytania z pola psychologii (Anna Nogaj – Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii?).




Nowością tegorocznej edycji są master classes. Podczas specjalnych lekcji z mistrzem uczniowie będą pracować nad wybranymi utworami, omawiać trudności i rozwiązywać bieżące problemy, które pojawią się podczas gry. Lekcje mistrzowskie dla młodych skrzypków poprowadzi Daniel Stabrawa, koncertmistrz i solista Berliner Philharmoniker – jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Jego uczniami będą laureaci tegorocznego II Ogólnopolskiego Konkursu na Skrzypce i Altówkę Antoniego Cofalika. Udział w master classes został ufundowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, partnera konkursu, jako nagroda specjalna. Agata Szymczewska natomiast, podczas swoich zajęć będzie pracować z uczniami nad młodzieńczymi utworami Grażyny Bacewicz, które w jej opracowaniu ukazały się w tym roku po raz pierwszy drukiem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.



W roku Konkursu Chopinowskiego nie sposób pominąć w programie DEM-u muzyki Chopina. Gwoździem programu tegorocznej edycji będzie cały dzień poświęcony twórczości kompozytora. Do udziału zostali zaproszeni wybitni pianiści młodego pokolenia, w tym laureaci poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego: Paweł Wakarecy, Julia Kociuban, Krzysztof Książek i Michał Szymanowski. Każdy z nich poprowadzi 2 lekcje z uczniami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy oraz studentami tamtejszej Akademii Muzycznej.


W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowane zostały też aż 2 koncerty. W poniedziałek 22 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na koncert Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda"– Muzyka Skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską będący uzupełnieniem porannego wykładu Krzysztofa Trebuni-Tutki, w którym autor wydanego przez PWM podręcznika do gry na skrzypcach i basach góralskich opowie m.in. o źródłach kultury góralskiej i jej charakterystycznych cechach. Natomiast na finał Dni Edukacji Muzycznej, w piątek 26 listopada o godz. 18.00 zabrzmi Bacewicz, jakiej nie znacie, czyli wcześniej niepublikowane utwory na kwartet smyczkowy kompozytorki. Znane wcześniej wyłącznie muzykologom i znawcom Kwartet smyczkowy [młodzieńczy] i Quatuor (a cordes) zostaną przywrócone publiczności przez muzyków Royal String Quartet, którym zawdzięczamy opracowanie utworów wydanych w tym roku nakładem PWM. Transmisje koncertów dostępne będą równolegle na www.dem.com.pl, na facebooku PWM oraz kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji na stronie www.dem.com.pl. Zapisy ruszają 14 października i trwają do 14 listopada. Przedsmak DEM-u będzie można poczuć już 14 października. Z okazji Dnia Nauczyciela zapraszamy na transmisję specjalnego panelu dyskusyjnego, zapowiadającego tegoroczne Dni Edukacji Muzycznej. W ramach spotkania zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory? kompozytorzy i pedagodzy dyskutować będą m.in. o metodach, inspiracjach i dostępnym repertuarze dziecięcym.

Dni Edukacji Muzycznej od wielu lat dają możliwość spotkania, wymiany doświadczeń i dyskusji między pedagogami szkół muzycznych z całej Polski. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania.
 



Pełny program wydarzenia wraz z biogramami artystów i prelegentów na stronie www.dem.com.pl.

Zapraszamy!

PROGRAM
22 listopada 2021, poniedziałek

Godz. 11.00 Muzyka skalnego Podhala – Krzysztof Trebunia-Tutka
Godz. 16.00 Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii? – Anna Antonina Nogaj
Godz. 18.00 Muzyka skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską | koncert – Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”

23 listopada 2021, wtorek

Godz. 9.00–13.30 Lekcje z mistrzem (master classes) – Daniel Stabrawa
Godz. 16.00 Czy etiuda może być fajna? Miniatury Henryka Pachulskiego – Bartłomiej Kominek, Marek Szlezer

24 listopada 2021, środa

Godz. 10.00 Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce – Sławomir Cichor
Godz. 16.00 Czytanie a vista dla zaawansowanych – Monika Gardoń-Preinl, Grzegorz Mania
Godz. 18.00 Przekrój polskiej muzyki fletowej – Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Andrzej Jungiewicz

25 listopada 2021, czwartek

Lekcje z mistrzem. Wokół Chopina (master classes)

Godz. 9.00, 10.00 Paweł Wakarecy
Godz. 11.00, 12.00 Julia Kociuban
Godz. 14.00, 15.15 Krzysztof Książek
Godz. 16.00, 17.00 Michał Szymanowski

26 listopada 2021, piątek

Godz. 10.00, 11.00 Lekcje z mistrzem (master classes) – Agata Szymczewska
Godz. 16.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | rozmowa – Royal String Quartet
Godz. 18.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | koncert – Royal String Quartet

Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.