PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

2021-10-14

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności. 
 

„Jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS to spotkanie różnych światów i dowód, że PWM to nie tylko Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, ale także spojrzenie z szerszej perspektywy na twórczość wielkich klasyków oraz wywiedzenie z niej tego, co może być atrakcyjne także dla współczesnego słuchacza. To może być dla wielu wstęp do muzyki klasycznej. Istotne jest dla nas wprowadzanie odbiorców w ten świat, będący rdzeniem działalności PWM-u”, mówił dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM w rozmowie z Pawłem Siwkiem w „Poranku Dwójki”, zapowiadając koncert „Wielkie spotkania”.  


fot. Paweł Stelmach


W programie jubileuszowego koncertu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znalazły się utwory zarejestrowane na płycie GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Dzieła wielkich mistrzów polskiej muzyki klasycznej w reinterpretacjach współczesnych twórców spoiła AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Występy Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka, a także Adama Sztaby z Igorem Herbutem i Adama Bałdycha wraz z Marcelem Comendantem i Łukaszem Ojdaną publiczność nagrodziła gromkimi brawami. 



fot. Paweł Stelmach

Koncert nie był jedynym wydarzeniem tego wieczoru. Tego dnia trafił także do sprzedaży najnowszy krążek od ANAKLASIS – winyl GREAT ENCOUNTERS. Była także okazja do otrzymania autografów oraz indywidualnej rozmowy z artystami, których utwory zostały zarejestrowane na płycie, a także do wysłuchania ich impresji na temat projektu podczas pokoncertowego spotkania, które poprowadził Jacek Hawryluk. 
 

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jest ono bardzo świeże, ale jak będzie istotne – to pokażą najbliższe lata”, mówił podczas spotkania Marek Moś w imieniu swoim oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. „Dzisiejszy koncert był niezwykle różnorodny i, mam nadzieję, ciekawy dla słuchaczy. Zestawienie tych utworów obok siebie daje spektrum tego, czym może być dzisiaj muzyka współczesna. Jej język jest niezwykle bogaty, niezwykle różnorodny. To zawsze i dla mnie, i dla muzyków orkiestry jest coś wyjątkowego spotkać i współpracować z wybitnymi artystami, kompozytorami. To nas buduje”.


fot. Paweł Stelmach


Podczas wydarzenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała swój krakowski wernisaż wystawa z okazji 75-lecia PWM-u. W sposób wizualnie atrakcyjny i przystępny przedstawia ona skomplikowany i złożony proces wydawniczy publikacji nutowych. Krok po kroku wyjaśniane są wszystkie etapy prac zespołu Wydawnictwa: od momentu, w którym twórcy przekazują swoje kompozycje do Oficyny, przez wszystkie etapy redakcji, korekt, składu, projektowania graficznego, weryfikacji prawnych i finansowych, po produkcję drukarską i cyfrową oraz dystrybucję gotowych publikacji, aby mogły one trafić w należytej formie do użytkowników. Po koncercie wystawa została przeniesiona na Powiśle 11 w Krakowie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października. 


Koncert „Wielkie spotkania” był objęty honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ANAKLASIS, KBF, Centrum Kongresowe ICE Kraków.


Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, „Ruch Muzyczny”, Culture.pl

 

Najczęściej czytane:

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

RETRO MODERNA. Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza na koncert

Twórczość kompozytorów, którzy rewolucjonizowali pejzaż stylistyczny muzyki polskiej okresu po drugiej wojnie światowej, czasów naznaczonych wpływem Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i działalnością Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia zabrzmi 8 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

 

Juliusz Zarębski w katalogu PWM - w 170. rocznicę urodzin

Na przełomie lutego i marca 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin Juliusza Zarębskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XIX w. Ciekawy wybór twórczości fortepianowej tego twórcy – w tym dwie nowości wydawnicze – można znaleźć w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Znamy laureatów Złotych Fryderyków. Wśród nich Krzysztof Meyer

Akademia Fonograficzna ogłosiła nazwiska artystów wyróżnionych tegorocznym Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. W sekcji muzyki poważnej nagrodę otrzyma Krzysztof Meyer, kompozytor z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.