PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Koryfeusz Muzyki Polskiej dla Aleksandra Nowaka i Danuty Gwizdalanki!

2021-11-15

14 listopada br. poznaliśmy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Statuetkę w kategorii Wydarzenie Roku otrzymała Danuta Gwizdalanka, a Osobowością Roku okrzyknięto Aleksandra Nowaka. Gratulujemy!


Koryfeusz Muzyki Polskiej przyznawany jest od 2011 roku twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Laureaci nagrody wybierani są przez środowisko muzyczne w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

W tym roku Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca zdecydowała, że: 

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021 w kategorii Wydarzenie Roku został wręczony muzykolożce i autorce książek o muzyce, Danucie Gwizdalance. Doceniono ją za „intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka”. To wyjątkowe wyróżnienie pierwszy raz w historii Nagrody zostało przyznane publikacji książkowej i jej autorowi. Biografia Karola Szymanowskiego uwiodła nie tylko autorkę, tysiące czytelników, ale także jury Koryfeusza. Danuta Gwizdalanka, odbierając nagrodę, nie kryła radości. Swoje podziękowanie skierowała w stronę wybitnego artysty, którego życie i twórczość opisała:

Mistrzu Karolu […], bardzo Ci dziękuję za Twoją wspaniałą, uwodzicielską muzykę! I za to, żeś się przez całe życie tak prowadził, że ja mogłam napisać książkę, która uwiodła tylu czytelników […]! Dziękuję.

Osobowością Roku został kompozytor i pedagog, Aleksander Nowak. Został doceniony za „szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu lo firgai. Maska przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu”.

Kompozytor, odbierając statuetkę, podziękował wszystkim, którzy zdecydowali, że to właśnie on powinien otrzymać nagrodę.  Zapowiedział również, że nie spocznie na laurach i już wkrótce poznamy nowe owoce jego pracy:

Czuję się też zobowiązany do dalszego pisania […], ciąg dalszy nastąpi.

Gratulujemy naszym wspaniałym Artystom!


Fot. Filip Błażejowski / NIMiT

Laureatom wybranym przez polskie środowisko muzyczne wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka.

W niedzielę, 14 listopada br. podczas uroczystej Gali transmitowanej na antenie TVP Kultura wystąpili Alicja Szemplińska – śpiew, Marianna Żołnacz – flet, Marcin Wyrostek – akordeon, Polish Violin Duo: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – skrzypce, Maciej Sikała – saksofon, Robert Kubiszyn – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Anna Sułkowska-Migoń – dyrygentka, a całość pod kierownictwem muzycznym Pawła Tomaszewskiego, który zagrał na fortepianie i organach Hammonda. W programie koncertu znalazły się utwory Michała Spisaka, Tadeusza Bairda, Andrzeja Krzanowskiego, Wojciecha Karolaka oraz Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka i Mateusz Baran. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.