PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Portret ze wspomnień. Premiera książki Teresy Bochwic „W rytmie Polski. Witold Rudziński – życie twórcy (1913–2004)”

2022-02-01

Biografia Witolda Rudzińskiego – kompozytora, historyka i teoretyka muzyki, pedagoga, twórcy oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci – to książkowa nowość od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Publikacja już dostępna w sprzedaży.


Ojciec przychodził do mnie koło południa na kawę na werandzie mojego wiejskiego domku, kiedy już popracował w swoim ogrodzie pod ukochaną gruszą. Lubił zawsze kawę i cenił moje parzenie. Zaczęliśmy jego wspomnienia nagrywać w 1995 roku. Nagrywaliśmy do lata 2003. Codziennie pytał na powitanie, co tam u mnie nowego, a gdy dowiadywałam się, jak on się czuje, odpowiadał wileńskim: „pomaleńku, pomaleńku”. Jego mała drewniana chatka na lato z uroczym ganeczkiem, położona nie więcej niż 150 metrów dalej, otoczona była starymi brzozami i mnóstwem krzewów, z kapliczką Matki Boskiej w załomie płotu, od drogi.



Tak rozpoczyna się opowieść o życiu i działalności Witolda Rudzińskiego, której autorką jest córka kompozytora – Teresa Bochwic. Wspomnienia, listy i rozmowy z Ojcem przeplatają się z barwnym opisem lat międzywojennych, wojennych, okresu nowej rzeczywistości po 1945 i transformacji lat 90-tych.

Autorka odsłania przed Czytelnikiem barwny świat Rudzińskiego – jego blaski i cienie. W doskonałej harmonii życie prywatne łączy się tu z zawodowym. W książce przeczytać można zarówno o jedzeniu, które zachwycało wybitnego kompozytora, harcerstwie, przygodzie z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, pasji do Moniuszki, miłości do językoznawstwa, ale także o szerokiej działalności naukowej i kompozytorskiej Rudzińskiego. Razem z Artystą odwiedzamy Warszawę, Wilno, Paryż, a nawet Kubę. Książka „W rytmie Polski” to historia człowieka, który od dzieciństwa stawał wobec wielu dramatów: tych właściwych losowi Polaka i Europejczyka, ale także tych osobistych – przygotowanych przez świat tylko dla niego.

Z charakteru zapaleniec, z temperamentu choleryk, ale tryskający poczuciem humory, z żelazną dyscypliną w pracy; ciepły, zaprzyjaźniał się z cały światem, z każdym psem, kotem i brzózką. I wśród ludzi miał mnóstwo przyjaciół. Rodzinność i polskość, umiłowanie muzyki i literatury, o doskonałej znajomości sztuk pięknych nie wspominając, przeplatały się przez całe jego życie, wspierając go w dramatycznych chwilach. Typ siewcy – rozrzucał hojnie wszystko, co miał najlepszego i siew ten owocował bogatym plonem.

Teresa Bochwic



O Autorce:

Teresa Bochwic – dziennikarka, publicystka, z wykształcenia filozof, doktor pedagogiki. Działaczka opozycji politycznej w PRL. Związana m.in. z podziemnym „KOS-em”, „Nowinami Psychologicznymi”, dziennikiem „Nowy Świat” i tygodnikiem „Solidarność”. Wykładowca akademicki, dwukrotnie urzędnik państwowy w Kancelarii Prezydenta RP, wicedyrektor programowy PR. Założycielka Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów. Członek rad programowych TVP, PR i PAP, Rady Etyki Mediów i Zarządu SDP, obecnie wiceprzewodnicząca KRRiT. Autorka m.in. książek: Walka „Solidarności” o społeczny kształt oświaty w Polsce (1986), Sama z dziećmi (1994), Narodziny i działalność Solidarności Oświaty i Wychowania 1980-1989 (2000), III Rzeczpospolita w odcinkach. Kalendarium 1989-2004 (2005), Brylant. Opowiadania prawdziwe (2020), oraz opracowania wspomnień swojej Matki, Anny Rudzińskiej, pt. O moją Polskę (2003 i 2011).

Premierową publikację Teresy Bochwic można znaleźć w księgarni PWM i w dobrych księgarniach muzycznych.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.