PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Fryderyk dla ANAKLASIS!

2022-04-23

Fryderyki 2022 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, płyną dobre wieści. Kolejny rok z rzędu ANAKLASIS triumfuje w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. Płyta SYRENA. MELODRAMA AETERNA, będąca efektem współpracy pisarza Szczepana Twardocha i związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Aleksandra Nowaka, została doceniona przez krytyków i zdobyła prestiżową statuetkę. Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie nagrodę odebrał kompozytor dzieła.

 

„Jesteśmy szczęśliwi, że nasza młoda marka fonograficzna triumfuje kolejny rok z rzędu, zyskuje coraz szersze uznanie melomanów, a nasze albumy doceniane są przez środowisko muzyczne nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Co ważne – nominacje dla naszych realizacji w kilku tak różnych kategoriach dowodzą, że twórczość najnowsza, którą rejestrujemy wykracza poza ramy kategorii i pięknie wpisuje się w pejzaż kultury muzycznej w ogóle. Każdy z krążków to efekt owocnej współpracy wybitnych artystów ze wspaniałymi ludźmi kultury, którzy są zaangażowani w całą produkcję, a później w potężną machinę promującą każdą z płyt. Bez nich nie osiągnęlibyśmy tego sukcesu! Chciałbym z tego miejsca wszystkim tworzącym wspólnie z nami markę ANAKLASIS pogratulować i bardzo podziękować.” – mówi dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny PWM.



Operze SYRENA. MELODRAMA AETERNA, do której muzykę skomponował Aleksander Nowak, zaś libretto – specjalnie na potrzeby opery – napisał Szczepan Twardoch, przyznano w szczecińskiej Operze na Zamku prestiżowy laur! Od dzisiaj ANA 017 to Album Roku w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa. To nie pierwsze wyróżnienie Akademii Fonograficznej dla dzieła będącego owocem współpracy ANAKLASIS z kompozytorem. W ubiegłym roku Nowak odebrał statuetkę za docenioną wówczas realizację opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW z librettem autorstwa Olgi Tokarczuk.

Po tegorocznej Gali Muzyki Poważnej widać, jak dobry kierunek rozwoju obrała ta wciąż młoda marka fonograficzna. ANAKLASIS zaznaczyło już poprzednio swoją obecność na gali rozdania Fryderyków otrzymując szereg nominacji (i statuetkę!). Powołana w listopadzie 2019 roku do życia wytwórnia płytowa działająca pod auspicjami PWM swój debiut na Fryderykach miała już w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Zaś w 2021 roku, aż cztery krążki wydane przez ANAKLASIS otrzymały nominacje do jednych z najważniejszych nagród na polskim rynku muzycznym. W kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – album DRACH. DRAMMA PER MUSICA duetu Alek Nowak i Szczepan Twardoch; w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca – płyta CONCERTINOS przybliżająca muzykę Romana Palestra; w kategorii Album Roku Recital Solowy – krążek SONGS & SONNETS – prezentujący wokalno-instrumentalną twórczość Romualda Twardowskiego; a w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa – dzieło AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW, i to właśnie ten album został nagrodzony statuetką. W tym roku, ANAKLASIS otrzymało aż pięć nominacji i wywalczyło kolejną statuetkę dla marki. W kategorii Album Roku Muzyka Koncentrująca nominowano wydany z okazji 75 rocznicy powstania Oficyny krążek GREAT ENCOUNTERS zajmujący poczesne miejsce w wydawniczej serii REVISIONS. W kategorii Muzyka Koncertująca doceniono płytę POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. W kategorii Album Roku Recital Solowy zauważono krążek CONTEMPORARY CARILLON, efekt współpracy Moniki Kaźmierczak z Aleksandrem Nowakiem, Elżbietą Sikorą, Pawłem Mykietynem, Agatą Zubel i Zygmuntem Krauze. Natomiast SYRENA. MELODRAMA AETERNA była również nominowana w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Tendencja wzrostowa w liczbie otrzymywanych nominacji mówi sama za siebie: polska muzyka najnowsza jest doceniana i słuchana, a cel, jaki obrała wytwórnia płytowa ANAKLASIS – popularyzacja muzyki współczesnej wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania, ale niekoniecznie wcześniej zainteresowanych takim repertuarem, jest realizowany z każdą wydaną płytą. I to jest bardzo dobry kierunek.


ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords/
www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.