Aktualności
29 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
2022-05-18
Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin dwukrotnie spędził wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało partnerem tegorocznej edycji wydarzenia.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni to wiele lat muzycznych zmagań i już niemal tysiąc uczestników z ponad czterdziestu państw. Konkurs posiada długoletnią tradycję i jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni.
Zainicjowany w 1992 roku konkurs pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, jednak już od nastepnego roku, zyskał rangę międzynarodową. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili wirtuozi fortepianu z tak odległych krajów jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada. Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało blisko 90 młodych pianistów, a zgodnie z obowiązującym regulaminem, zakwalifikowało się 55 uczestników z 19 krajów.
Pomysł organizacji konkursu w Szafarni zrodził się z potrzeby promowania twórczości polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie. Z tego powodu, stałym punktem repertuaru konkursowego są kompozycje Fryderyka Chopina.
Utworem obowiązkowym jest między innymi Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programach uczestników pojawiają się także wybrane dzieła wirtuozowskie – utwory wymagające technicznie, ale także stawiające przed młodymi muzykami różnorakie wyzwania wykonawcze i interpretacyjne.
Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom Konkursu jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji oraz prezentacji własnych umiejętności pianistycznych.
29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni odbędzie się w dniach 18-22 maja 2022 r. Rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Kamila Pacholca, który 2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dniach od 19 do 21 maja odbędą się przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych (I. dzieci do lat 10, II. 11-13 lat, III.14-16 lat). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej – Zydroń w składzie: prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska).
Dodatkowo w dniach 19 - 21 maja zachęcamy do odwiedzenia Dworku chopinowskiego w celu zapoznania się z ofertą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Na zorganizowanym kiermaszu zaprezentowane zostaną najnowsze propozycje wydawnicze z naszej oficyny: nuty, książki, a także gadżety muzyczne.
Natomiast w niedzielę 22.05.2022 r. o godzinie 12:00 zaplanowany jest plenerowy Koncert Laureatów.
Wszystkie wydarzenia w ramach Konkursu są bezpłatne.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Organizatora:
https://szafarnia.art.pl/konkurs-2022/
Jako Partner wydarzenia - Serdecznie zapraszamy do Szafarni!
Najczęściej czytane:
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?
Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.
Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych Polskiego Radia zakwalifikował słuchowisko Wanda na podstawie opery o tym samym tytule Joanny Wnuk-Nazarowej do Prix Europa. Wydarzenie, w ramach którego przyznawana jest nagroda, ma obecnie rangę najbardziej wpływowego ogólnoeuropejskiego festiwalu radiowo-telewizyjnego.
Za nami tegoroczna odsłona Festiwalu Filmowego w Cannes. Podczas wydarzenia triumfował między innymi Paweł Mykietyn – laureat Cannes Soundtrack Award za najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu Io Jerzego Skolimowskiego. Jako wydawca kompozytora – serdecznie gratulujemy!