Aktualności
composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów
2022-05-26
Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, ogłosili wyniki czwartej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Estera Wityńska i Oktawia Pączkowska. Jako partner przedsięwzięcia – serdecznie gratulujemy!
To już czwarta edycja programu composer.pl, w ramach którego młodzi polscy kompozytorzy mogą spędzić dwa tygodnie w islandzkim domu organizatorów przystosowanym do pracy kompozytorskiej. Mają tam do dyspozycji wysokiej klasy sprzęt elektroniczny (w tym instrument Kawai CL26), ale także biblioteczkę nutową i polskojęzyczną literaturę kompozytorską. Do tej pory ze stypendium skorzystali Kamil Kruk i Andrzej Ojczenasz (2019), Aleksandra Kaca i Paulina Derska (2020) oraz Paweł Siek i Krystian Neścior (2021).
Estera Wityńska jest kompozytorką i wiolonczelistką. Studiowała także śpiew klasyczny. Jej kompozycja Klon, napisana do własnego libretta, znalazła się w finale Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki na mikrooperę i była prezentowana w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Podczas pandemii Wityńska wzięła udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim „La femme armée”. Jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich, a jej zainteresowania twórcze obracają się wokół muzyki elektroakustycznej i operowej.
Oktawia Pączkowska jest studentką kompozycji w klasie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest m.in. laureatką Call for Scores 2017 organizowanego przez wydawnictwo Diaphonia Edizioni oraz finalistką w konkursie PRIX CIME 2019. Jej utwory wykonywane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Iranie i Stanach Zjednoczonych. Brała aktywny udział w warsztatach programowania muzyki na żywo pod kierunkiem Renicka Bella, których zwieńczeniem było wystąpienie podczas nocy klubowej w ramach Unsound Festival (2018). W kręgu jej zainteresowań leży szeroko rozumiana muzyka elektroniczna i sztuka cyfrowa.
„Dziękujemy za wszystkie nadesłane w tym roku kandydatury. Ich jakość i ilość kolejny raz była dla nas miłą niespodzianką i nie lada wyzwaniem. To także motywacja, by ideę podtrzymywać!”, komentują na stronie composer.pl Agata Zubel i Michał Moc.
fot. Agata Zubel i Michał Moc
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.