PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka z Kraju Chopina: międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2022-08-31

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z kolejną odsłoną międzynarodowej kampanii promującej rodzimą muzykę. Po dwóch edycjach poświęconych pianistyce przyszła pora na twórczość skrzypcową. W ramach przedsięwzięcia promowane będą utwory Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, transkrypcje dzieł Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Nie zabraknie twórczości pedagogicznej.
 

Międzynarodowy projekt „Muzyka z Kraju Chopina” skierowany jest do początkujących i średnio zaawansowanych skrzypków oraz ich nauczycieli z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Jego celem jest promowanie twórczości skrzypcowej polskich kompozytorów, a w rezultacie rozszerzanie  repertuaru edukacyjnego i koncertowego o tytuły Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Adama Wrońskiego, Krzesimira Dębskiego i wielu innych, mniej znanych, których utwory posiadają walory edukacyjne i koncertowe.

W ramach przedsięwzięcia powstało pięć cyklów złożonych z pięciu lekcji pokazowych prezentujących edukacyjne aspekty utworów wybranych polskich kompozytorów. Każdy cykl zrealizowany jest w wybranym języku kraju partnerskiego, a wprowadzenie napisów z tłumaczeniami umożliwia swobodne korzystanie ze wszystkich 25 tutoriali. Przez polską muzykę prowadzą skrzypkowie-edukatorzy, którzy omawiają utwory pod względem wykonawczym i interpretacyjnym, uzupełniając swoje wypowiedzi o rzeczowe wskazówki techniczne. Bonusem do lekcji pokazowych są wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów.



Tutoriale edukacyjne przygotowali i nagrali skrzypkowie oraz pedagodzy z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Eduoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia). Utwory prezentowane w tutorialach zostały nagrane przez charyzmatyczną polską skrzypaczkę Agatę Szymczewską – ekspertkę merytoryczną kampanii, zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na fortepianie towarzyszy jej Wojciech Szymczewski. Wszystkie materiały wideo można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.fromchopinsland.com oraz na kanale YouTube PWM.

Nie zabraknie spotkań na żywo z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Podczas koncertów i kursów mistrzowskich zaprezentują oni bogactwo polskiej twórczości skrzypcowej ujętej w projekcie „Muzyka z kraju Chopina”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne już dziś zaprasza na tegoroczne targi Mondomusica w Cremonie, 24 i 25 września, podczas których będzie można na żywo usłyszeć grę jednej z najlepszych polskich skrzypaczek. W ramach promocji projektu przygotowywane są również trzy muzyczne wydarzenia na terenie Wielkiej Brytanii. Koncerty i kursy mistrzowskie odbędą się 4 listopada w Cardiff (The Royal Welsh College of Music and Drama), 5 listopada w Chichester (University of Chichester) oraz 7 listopada w Londynie (Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance).



Materiały wideo można obejrzeć bezpłatnie na stronie www.fromchopinsland.com. Informacje przystępnie przekazane w zwięzłych, kilkuminutowych filmach pozwalają w krótkim czasie poszerzyć wiedzę na temat repertuaru edukacyjnego i twórczości polskich kompozytorów dla dzieci i młodzieży. Omawiane publikacje są dostępne w e-sklepie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, księgarni stacjonarnej w Krakowie i innych dobrych księgarniach muzycznych oraz w serwisie nkoda.

Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.