Aktualności
„Muzyka z kraju Chopina” wyrusza w świat!
2022-09-23
„Muzyka z kraju Chopina” to nie tylko przegląd polskiej literatury muzycznej, pomocne tutoriale oraz nagrania, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczący się gry na instrumencie. To także seria wydarzeń towarzyszących, na które złożą się koncerty i master classes z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Przed nami aż 4 takie wydarzenia, a pierwsze z nich już w najbliższą niedzielę.
Bieżąca, trzecia już odsłona międzynarodowego projektu PWM poświęcona została skrzypcom. Na kanale YouTube wydawnictwa czeka playlista, na którą składa się łącznie ponad 50 materiałów wideo, w tym 25 tutoriali oraz wzorcowe nagrania w wykonaniu Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Tutoriale zostały nagrane z udziałem edukatorów – skrzypków i pedagogów z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Edoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia).
Materiały online to jednak nie wszystko, co „Muzyka z Kraju Chopina” ma do zaoferowania swoim odbiorcom. Już 25 września od wydarzenia we włoskiej Cremonie rozpocznie się seria międzynarodowych koncertów i master classes na żywo z udziałem publiczności, które będą promować projekt wśród zagranicznych odbiorców.
Na repertuar koncertów złożą się utwory polskich kompozytorów wykorzystane i opracowane uprzednio w materiałach zamieszczonych w playliście projektu. Podczas występów świetna polska skrzypaczka, Agata Szymczewska z towarzyszeneim Wojciecha Szymczewskiego (fortepian) zaprezentują utwory m.in. Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Bezpośrednio po koncertach odbędą się kursy mistrzowskie, podczas których będzie miało miejsce omówienie wykonanych utworów ze wskazaniem trudności wykonawczych oraz wartych uwagi aspektów technicznych wybranych dzieł. Zgromadzona publiczność będzie miała możliwość także aktywnie brać udział w lekcjach i zadawać własne pytania.
Harmonogram kolejnych wydarzeń prezentuje się następująco:
25.09.2022 – Cremona, Włochy
KONCERT I KURS MISTRZOWSKI podczas Cremona Musica International Exhibitions, Monteverdi Room, 14:00
4.11.2022 – Cardiff, Wielka Brytania
The Royal Welsh College of Music and Drama, KONCERT w Dora Stoutkzer Hall, 13:15, KURS MISTRZOWSKI w Weston Gallery, 14:30
5.11.2022 – Chichester, Wielka Brytania
University of Chichester, Chapel of the Ascension on Chichester Bishop Otter Campus, KURS MISTRZOWSKI 15:00, KONCERT 19:30
7.11.2022 – Londyn, Wielka Brytania
KONCERT I KURS MISTRZOWSKI w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, Peacock Room, 17:00.
Na miejscu, poza udziałem w koncertach i kursach mistrzowskich, publiczność będzie miała także możliwość zapoznania się z ofertą wydawniczą PWM i kupienia publikacji nutowych i książkowych wydanych nakładem oficyny.
Partnerzy wydarzeń: Cremona Musica International Exhibitions, The Royal Welsh College of Music and Drama, University of Chichester, Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.
Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.