PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Muzyka z kraju Chopina” wyrusza w świat!

2022-09-23

„Muzyka z kraju Chopina” to nie tylko przegląd polskiej literatury muzycznej, pomocne tutoriale oraz nagrania, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczący się gry na instrumencie. To także seria wydarzeń towarzyszących, na które złożą się koncerty i master classes z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Przed nami aż 4 takie wydarzenia, a pierwsze z nich już w najbliższą niedzielę.


Bieżąca, trzecia już odsłona międzynarodowego projektu PWM poświęcona została skrzypcom. Na kanale YouTube wydawnictwa czeka playlista, na którą składa się łącznie ponad 50 materiałów wideo, w tym 25 tutoriali oraz wzorcowe nagrania w wykonaniu Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Tutoriale zostały nagrane z udziałem edukatorów – skrzypków i pedagogów z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Edoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia).

Materiały online to jednak nie wszystko, co „Muzyka z Kraju Chopina” ma do zaoferowania swoim odbiorcom. Już 25 września od wydarzenia we włoskiej Cremonie rozpocznie się seria międzynarodowych koncertów i master classes na żywo z udziałem publiczności, które będą promować projekt wśród zagranicznych odbiorców.



Na repertuar koncertów złożą się utwory polskich kompozytorów wykorzystane i opracowane uprzednio w materiałach zamieszczonych w playliście projektu. Podczas występów świetna polska skrzypaczka, Agata Szymczewska z towarzyszeneim Wojciecha Szymczewskiego (fortepian) zaprezentują utwory m.in. Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Bezpośrednio po koncertach odbędą się kursy mistrzowskie, podczas których będzie miało miejsce omówienie wykonanych utworów ze wskazaniem trudności wykonawczych oraz wartych uwagi aspektów technicznych wybranych dzieł. Zgromadzona publiczność będzie miała możliwość także aktywnie brać udział w lekcjach i zadawać własne pytania.



Harmonogram kolejnych wydarzeń prezentuje się następująco:

25.09.2022 – Cremona, Włochy

KONCERT I KURS MISTRZOWSKI podczas Cremona Musica International Exhibitions, Monteverdi Room, 14:00

4.11.2022 – Cardiff, Wielka Brytania

The Royal Welsh College of Music and Drama, KONCERT w Dora Stoutkzer Hall, 13:15, KURS MISTRZOWSKI w Weston Gallery, 14:30

5.11.2022 – Chichester, Wielka Brytania

University of Chichester, Chapel of the Ascension on Chichester Bishop Otter Campus, KURS MISTRZOWSKI 15:00, KONCERT 19:30

7.11.2022 – Londyn, Wielka Brytania
KONCERT I KURS MISTRZOWSKI w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, Peacock Room, 17:00.

Na miejscu, poza udziałem w koncertach i kursach mistrzowskich, publiczność będzie miała także możliwość zapoznania się z ofertą wydawniczą PWM i kupienia publikacji nutowych i książkowych wydanych nakładem oficyny.


Partnerzy wydarzeń: Cremona Musica International Exhibitions, The Royal Welsh College of Music and Drama, University of Chichester, Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance

Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.