PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska Biblioteka Muzyczna: Paderewski podbija Internet

2022-12-21

Polskie Wydawnictwo Muzyczne kontynuuje serię animacji przybliżających Polską Bibliotekę Muzyczną – jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych, w której znaleźć można zdigitalizowane zbiory Oficyny. Przedstawiamy trzecią część cyklu, która tym razem poświęcona jest zasobom ikonograficznym. Za jej produkcję opowiada TOFU Studio, a w jedną z ról wciela się Magda Miśka-Jackowska.
 

Ignacy Jan Paderewski przepada w czeluściach ikonoteki PBM, a prowadzi go nie kto inny jak Grażyna Bacewicz – wybitna skrzypaczka i kompozytorka, której bogaty dorobek można odnaleźć w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Do tej sytuacji przyczynia się życiorys Fryderyka Chopina, zapisany na zdjęciach, grafikach i rycinach, dostępnych w Polskiej Bibliotece Muzycznej. Wniosek jest prosty: poświęcając uwagę zbiorom udostępnionym za pośrednictwem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w Polskiej Bibliotece Muzycznej każdy może odkryć niezwykły kawałek historii. 

 

PBM – to proste


Założenie konta na portalu PBM wcale nie jest trudne. Wystarczy obejrzeć najnowszą animację, by za przykładem Ignacego Jana Paderewskiego przejść proces darmowej rejestracji krok po kroku. Pomocą służy wspomniana Grażyna Bacewicz. Głosu tej postaci udzieliła Magda Miśka-Jackowska – dziennikarka i doświadczona konferansjerka, wieloletni głos RMF Classic, a od niedawna – autorka małej monografii poświęconej Wojciechowi Kilarowi wydanej w tym roku nakładem PWM. Wszystkich, którzy chcą dołączyć do niezwykłej społeczności Polskiej Biblioteki Muzycznej, ostrzegamy – wciąga. Zachęcamy więc do obejrzenia premierowego wideo, a następnie założenia bezpłatnego profilu użytkownika na www.polskabibliotekamuzyczna.pl. Posiadacze konta mają możliwość przeglądania zdigitalizowanych zbiorów PWM. Obecnie dostępnych jest ponad 10 tysięcy obiektów cyfrowych, a ich liczba stale wzrasta.

 



D jak digitalizacja

 

Polska Biblioteka Muzyczna to nie tylko szerokie zasoby nut, ale również zdjęcia, grafiki i ryciny przedstawiające sceny z życia codziennego od XIX do I poł. XX wieku, portrety kompozytorów, panoramy miast, fotografie zabytków, budynków teatrów i oper, pałaców i zamków czy nawet osobiste korespondencje – wszystko to poddane digitalizacji i udostępnione za darmo. Prace nad bazą cyfrowych zasobów trwają nieprzerwanie od 2014 roku. 

 

Niniejszy projekt gwarantuje bezpłatny dostęp do zbiorów, zgodnie z zasadami prawa autorskiego. Korzystać z nich mogą zarówno instytucje, jak i osoby prywatne – po dokonaniu uprzedniej rejestracji. Portal PBM to doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w procesie edukacji, na polach zawodowych oraz hobbystycznie.

 

Portal Polska Biblioteka Muzyczna powstał w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.