PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Chopin: człowiek, dzieło, rezonans” – nowe wydanie najobszerniejszej monografii o wielkim kompozytorze

2023-02-22

Chopin: człowiek, dzieło rezonans Mieczysława Tomaszewskiego ukazuje się po polsku kolejny już raz. Opublikowana w roku 1998 monografia wznawiana była w latach 2005 i 2010, jednak dopiero teraz możemy cieszyć się w pełni nowym opracowaniem redakcyjnym materiału. Premiera książki już dziś.
 

Monografia życia i twórczości Fryderyka Chopina pióra Mieczysława Tomaszewskiego to nie tylko najpełniejsza, ale także jedna z najpopularniejszych pozycji naukowych w światowej literaturze, o której kanonicznej pozycji świadczą między innymi tłumaczenia na inne języki. To także książka o swobodnym i giętkim języku, zachwycająca czytelników, którym uczony ton wypowiedzi bywa nużący.
 

Naprzeciw dzieła…


„Otoczeni narastającą liczbą dzieł i studiów naukowych, a nawet popularno-naukowych potrzebujemy precyzyjnych adresów bibliograficznych, weryfikacji faktów, coraz częściej także pogłębionych komentarzy wyjaśniających teksty XIX-wieczne” – piszą redaktorzy nowego wydania. Przez blisko ćwierćwiecze od jej pierwszej publikacji książki poszerzył się zakres badań nad życiem i twórczością Chopina.

 

Redakcja nie ingerowała w tekst główny książki, a nowe wydanie zawiera zweryfikowane i uzupełnione odnośniki bibliograficzne, a także uzupełnione przypisy o teksty w językach oryginalnych, cytowane przez Autora w tekście głównym w tłumaczeniach na język polski. Daje to czytelnikom możliwość pogłębionej lektury i budowania własnych wniosków. 



 

Suma wiedzy dla tych, którym Chopin i jego muzyka są bliscy


Michał Głowiński o pierwszym wydaniu książki pisał nie jako o monografii, lecz o „sumie wiedzy”, która przypomina „suitę z jej względnie dowolnym układem części niż z natury gatunku bardziej spójną i zdyscyplinowaną symfonię”.

 

„Prezentowane dalej kompendium (…) jest adresowane do wszystkich, którym Chopin i jego muzyka są bliscy” – pisał we wstępie do pierwszego wydania Autor, który niewątpliwie całym swym życiem potwierdzał ich sens. Mieczysław Tomaszewski – wieloletni Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz kierownik Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, twórca tzw. krakowskiej szkoły teoretycznej, doktor honoris causa akademii muzycznych w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, kawaler Orderu Orła Białego, wybitny chopinolog, badacz muzyki romantyzmu i pieśni europejskiej, nie pozostający obojętny na współczesne mu zjawiska w muzyce. Autor licznych esejów, artykułów naukowych i monografii. 

 

Nowe wydanie książki można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl, nuty.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.