PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument Miesiąca: fortepianowe rekomendacje Kuby Stankiewicza i Dominika Wani

2023-03-17

Choć można zostać muzykiem jazzowym bez klasycznego wykształcenia muzycznego, wielu artystów jednak w ten sposób rozpoczynało naukę gry na instrumencie. Taką ścieżką podążali też Kuba Stankiewicz i Dominik Wania – znakomici pianiści jazzowi, których improwizacji można posłuchać na krążkach ANAKLASIS. W ramach współpracy przy projekcie Instrument miesiąca podzielili się listą utworów polskich kompozytorów, które wciąż darzą sentymentem.
 

Rekomendacje Kuby Stankiewicza

 

Witold Lutosławski – Zestaw (Najpiękniejszy, Mała monografia i Album)


W styczniu 2023 miałem przyjemność odwiedzić dworek w Drozdowie, niedaleko Łomży, skąd pochodzi rodzina Lutosławskich i gdzie Witold spędził dzieciństwo. Dla wszystkich zainteresowanych dziełem i życiem Mistrza ten zestaw powinien stać się „zestawem obowiązkowym”. ;-)

 

Wojciech Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana w opracowaniu na fortepian

 

Polecam opracowanie autorstwa Wojciecha Widłaka, które pozwoli zapoznać się z tym pięknym utworem. Wojciech Kilar był wybitnym twórcą – także muzyki filmowej. Miałem możliwość zmierzenia się z tą materią w 2013 roku, pracując nad płytą z moimi opracowaniami jego kompozycji filmowych. Nie mogło tam zabraknąć także Walca z filmu Ziemia Obiecana

 

Edward Pałłasz – Miniatury na fortepian

 

Niedawno zmarły Edward Pałłasz był znakomitym kompozytorem i wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jego Miniatury na fortepian to znakomita muzyka, którą serdecznie polecam.

 

Roman Statkowski – Toccata na fortepian oraz All antico na fortepian

 

Roman Statkowski to w mojej opinii jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Był uczniem Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Nam, muzykom jazzowym, jest szczególnie bliski, bo wśród jego wychowanków w Konserwatorium Warszawskim byli Victor Young i Henryk Wars. Toccata i All antico to znakomite utwory fortepianowe. 

 

Agata Zubel – Piano Piano But Not Pianissimo na dwa fortepiany i jednego pianistę

 

Agata Zubel zalicza się do najciekawszych polskich wokalistek i kompozytorek. Od lat z zainteresowaniem śledzę jej karierę. Serdecznie polecam ten utwór, jak i całą twórczość Agaty.



Kuba Stankiewicz, fot. Bartek Barczyk / PWM

 

Rekomendacje Dominika Wani


Marek Stachowski – Audition na flet, wiolonczelę i fortepian

 

Z tą kompozycją wiążą mnie bardzo miłe wspomnienia z okresu studiów. Profesor Marek Stachowski był jeszcze Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w zajęciach Praktyki Wykonawczej Muzyki Współczesnej w klasie prof. Marka Mietelskiego. Był to jeden z utworów, w którym po raz pierwszy zetknąłem się z notacją graficzną a także efektownymi, aczkolwiek nieskomplikowanymi technikami preparacji fortepianu. W jednym z fragmentów muzycy mieli nawet możliwość odegrania krótkiej, dość humorystycznej scenki aktorskiej. Praca nad tą kompozycją, jak i jej wykonawstwo, sprawiały wiele przyjemności i satysfakcji, szczególnie że kilkukrotnie mieliśmy okazję zaprezentować ją w obecności kompozytora, którego cenne wskazówki pozwoliły na jeszcze doskonalsze zrozumienie, odczytanie i sposób realizacji zapisu i o wiele ciekawszą interpretację.

 

Karol Szymanowski – Wariacje na polski temat ludowy h-moll, op. 10

 

Twórczość Karola Szymanowskiego, nie tylko fortepianowa, stanowi dla mnie, jako pianisty jazzowego, niewyczerpane źródło inspiracji w zasadzie w każdym aspekcie dzieła muzycznego, ale przede wszystkim w zakresie harmonii, melodyki i faktury. Wariacje h-moll miałem przyjemność opracowywać podczas studiów w klasie prof. Andrzeja Pikula. Są one jednym z tych ponadczasowych dzieł, które nieustannie mnie zachwyca swoim bogactwem harmonicznym i kolorystycznym. Niezwykłe jest to, w jaki sposób ten prosty temat ludowy został przetworzony przez kompozytora. Utwór o niebywale szerokim spektrum interpretacyjnym, wymagający od wykonawcy wyjątkowej wrażliwości i temperamentu.

 

Witold Lutosławski – Trzy utwory dla młodzieży

 

Zbiór trzech miniatur (Czteropalcówka, Melodia, Marsz), stanowiący dla młodych pianistów doskonałe wprowadzenie w niezwykle barwny świat dźwiękowy Witolda Lutosławskiego. Wiele elemntów tej faktury i harmonii wykorzystuję do tej pory w swojej pianistyce, szczególnie podczas improwizowanych koncertów solowych. 

Dominik Wania prezentuje wybrane publikacje z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, fot. archiwum prywatne

Witold Lutosławski – Melodie ludowe

 

Polska muzyka ludowa to niezwykle bogaty i wdzięczny motyw przewodni wielu znakomitych opracowań. Nie inaczej jest w tym przypadku. Witold lutosławski wziął na warsztat kilkanaście prostych melodii ludowych z różnych regionów naszego kraju. Wysublimowana oprawa harmoniczna i rytmiczna ukazuje zupełnie świeże spojrzenie na tę muzykę. Kompozycje Witolda Lutosławskiego z pewnością stanowią cenne źródło inspiracji do własnych poszukiwań sposobów opracowania polskiej muzyki ludowej oraz mogą posłużyć jako znakomity materiał bazowy do ekperymentów improwizatorskich, co jest uważam szczególnie istotne w edukacji i rozwoju artystycznym każdego młodego muzyka.

 

Juliusz Zarębski – Grande Polonaise Fis-dur, op. 6

 

To jedna z pierwszych rozbudowanych dramaturgicznie form, nad którą pracowałem podczas nauki w średniej szkole muzycznej. Utwór ten należy do najbardziej znanych dzieł kompozytora. Jest nasycony ekspresją i dynamiką, błyskotliwą techniką wirtuozowską i stanowi indywidualną syntezę środków wyrazowych oraz stylu charakterystycznego dla Chopina i Liszta. Powinien znaleźć się w repertuarze każdego pianisty, któremu szczególnie bliska jest twórczość okresu polskiego romantyzmu.

 

Dariusz Terefenko – Teoria Jazzu 

 

Bardzo długo brakowało takiego specjalistycznego wydawnictwa w języku polskim, dostępnego w naszym kraju. Profesor Dariusz Terefenko, wybitny teoretyk jazzu i pianista, wykładowca Eastman School of Music w Rochester (USA), w sposób bardzo szczegółowy, ale również przystępny podejmuje problematykę z zakresu teorii jazzu. Niewątpliwą zaletą książki jest pogrupowanie poszczególnych rozdziałów i zagadnień na trzy części: podstawową, średniozaawansowaną i zaawansowaną. W ten sposób mamy łatwy dostęp do interesujących nas tematów. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla pianistów i innych instrumentalistów jazzowych, wykładowców akademickich, nauczycieli oraz dla wszystkich zainteresowanych, pragnących poszerzyć bądź uporządkować swoją wiedzę w zakresie teorii muzyki jazzowej.

 

***

Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.