PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument Miesiąca: fortepianowe rekomendacje Kuby Stankiewicza i Dominika Wani

2023-03-17

Choć można zostać muzykiem jazzowym bez klasycznego wykształcenia muzycznego, wielu artystów jednak w ten sposób rozpoczynało naukę gry na instrumencie. Taką ścieżką podążali też Kuba Stankiewicz i Dominik Wania – znakomici pianiści jazzowi, których improwizacji można posłuchać na krążkach ANAKLASIS. W ramach współpracy przy projekcie Instrument miesiąca podzielili się listą utworów polskich kompozytorów, które wciąż darzą sentymentem.
 

Rekomendacje Kuby Stankiewicza

 

Witold Lutosławski – Zestaw (Najpiękniejszy, Mała monografia i Album)


W styczniu 2023 miałem przyjemność odwiedzić dworek w Drozdowie, niedaleko Łomży, skąd pochodzi rodzina Lutosławskich i gdzie Witold spędził dzieciństwo. Dla wszystkich zainteresowanych dziełem i życiem Mistrza ten zestaw powinien stać się „zestawem obowiązkowym”. ;-)

 

Wojciech Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana w opracowaniu na fortepian

 

Polecam opracowanie autorstwa Wojciecha Widłaka, które pozwoli zapoznać się z tym pięknym utworem. Wojciech Kilar był wybitnym twórcą – także muzyki filmowej. Miałem możliwość zmierzenia się z tą materią w 2013 roku, pracując nad płytą z moimi opracowaniami jego kompozycji filmowych. Nie mogło tam zabraknąć także Walca z filmu Ziemia Obiecana

 

Edward Pałłasz – Miniatury na fortepian

 

Niedawno zmarły Edward Pałłasz był znakomitym kompozytorem i wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jego Miniatury na fortepian to znakomita muzyka, którą serdecznie polecam.

 

Roman Statkowski – Toccata na fortepian oraz All antico na fortepian

 

Roman Statkowski to w mojej opinii jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Był uczniem Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Nam, muzykom jazzowym, jest szczególnie bliski, bo wśród jego wychowanków w Konserwatorium Warszawskim byli Victor Young i Henryk Wars. Toccata i All antico to znakomite utwory fortepianowe. 

 

Agata Zubel – Piano Piano But Not Pianissimo na dwa fortepiany i jednego pianistę

 

Agata Zubel zalicza się do najciekawszych polskich wokalistek i kompozytorek. Od lat z zainteresowaniem śledzę jej karierę. Serdecznie polecam ten utwór, jak i całą twórczość Agaty.



Kuba Stankiewicz, fot. Bartek Barczyk / PWM

 

Rekomendacje Dominika Wani


Marek Stachowski – Audition na flet, wiolonczelę i fortepian

 

Z tą kompozycją wiążą mnie bardzo miłe wspomnienia z okresu studiów. Profesor Marek Stachowski był jeszcze Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w zajęciach Praktyki Wykonawczej Muzyki Współczesnej w klasie prof. Marka Mietelskiego. Był to jeden z utworów, w którym po raz pierwszy zetknąłem się z notacją graficzną a także efektownymi, aczkolwiek nieskomplikowanymi technikami preparacji fortepianu. W jednym z fragmentów muzycy mieli nawet możliwość odegrania krótkiej, dość humorystycznej scenki aktorskiej. Praca nad tą kompozycją, jak i jej wykonawstwo, sprawiały wiele przyjemności i satysfakcji, szczególnie że kilkukrotnie mieliśmy okazję zaprezentować ją w obecności kompozytora, którego cenne wskazówki pozwoliły na jeszcze doskonalsze zrozumienie, odczytanie i sposób realizacji zapisu i o wiele ciekawszą interpretację.

 

Karol Szymanowski – Wariacje na polski temat ludowy h-moll, op. 10

 

Twórczość Karola Szymanowskiego, nie tylko fortepianowa, stanowi dla mnie, jako pianisty jazzowego, niewyczerpane źródło inspiracji w zasadzie w każdym aspekcie dzieła muzycznego, ale przede wszystkim w zakresie harmonii, melodyki i faktury. Wariacje h-moll miałem przyjemność opracowywać podczas studiów w klasie prof. Andrzeja Pikula. Są one jednym z tych ponadczasowych dzieł, które nieustannie mnie zachwyca swoim bogactwem harmonicznym i kolorystycznym. Niezwykłe jest to, w jaki sposób ten prosty temat ludowy został przetworzony przez kompozytora. Utwór o niebywale szerokim spektrum interpretacyjnym, wymagający od wykonawcy wyjątkowej wrażliwości i temperamentu.

 

Witold Lutosławski – Trzy utwory dla młodzieży

 

Zbiór trzech miniatur (Czteropalcówka, Melodia, Marsz), stanowiący dla młodych pianistów doskonałe wprowadzenie w niezwykle barwny świat dźwiękowy Witolda Lutosławskiego. Wiele elemntów tej faktury i harmonii wykorzystuję do tej pory w swojej pianistyce, szczególnie podczas improwizowanych koncertów solowych. 

Dominik Wania prezentuje wybrane publikacje z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, fot. archiwum prywatne

Witold Lutosławski – Melodie ludowe

 

Polska muzyka ludowa to niezwykle bogaty i wdzięczny motyw przewodni wielu znakomitych opracowań. Nie inaczej jest w tym przypadku. Witold lutosławski wziął na warsztat kilkanaście prostych melodii ludowych z różnych regionów naszego kraju. Wysublimowana oprawa harmoniczna i rytmiczna ukazuje zupełnie świeże spojrzenie na tę muzykę. Kompozycje Witolda Lutosławskiego z pewnością stanowią cenne źródło inspiracji do własnych poszukiwań sposobów opracowania polskiej muzyki ludowej oraz mogą posłużyć jako znakomity materiał bazowy do ekperymentów improwizatorskich, co jest uważam szczególnie istotne w edukacji i rozwoju artystycznym każdego młodego muzyka.

 

Juliusz Zarębski – Grande Polonaise Fis-dur, op. 6

 

To jedna z pierwszych rozbudowanych dramaturgicznie form, nad którą pracowałem podczas nauki w średniej szkole muzycznej. Utwór ten należy do najbardziej znanych dzieł kompozytora. Jest nasycony ekspresją i dynamiką, błyskotliwą techniką wirtuozowską i stanowi indywidualną syntezę środków wyrazowych oraz stylu charakterystycznego dla Chopina i Liszta. Powinien znaleźć się w repertuarze każdego pianisty, któremu szczególnie bliska jest twórczość okresu polskiego romantyzmu.

 

Dariusz Terefenko – Teoria Jazzu 

 

Bardzo długo brakowało takiego specjalistycznego wydawnictwa w języku polskim, dostępnego w naszym kraju. Profesor Dariusz Terefenko, wybitny teoretyk jazzu i pianista, wykładowca Eastman School of Music w Rochester (USA), w sposób bardzo szczegółowy, ale również przystępny podejmuje problematykę z zakresu teorii jazzu. Niewątpliwą zaletą książki jest pogrupowanie poszczególnych rozdziałów i zagadnień na trzy części: podstawową, średniozaawansowaną i zaawansowaną. W ten sposób mamy łatwy dostęp do interesujących nas tematów. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla pianistów i innych instrumentalistów jazzowych, wykładowców akademickich, nauczycieli oraz dla wszystkich zainteresowanych, pragnących poszerzyć bądź uporządkować swoją wiedzę w zakresie teorii muzyki jazzowej.

 

***

Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com

Najczęściej czytane:

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.

Listopad obfitujący w prawykonania i prapremiery!

W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie. 

Michael Bates’ Acrobat i Lutosławski Quartet w polskiej trasie koncertowej z muzyką Witolda Lutosławskiego

Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.

 

Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.