PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

ANAKLASIS IN JAPAN: ŚWIATOWY DZIEŃ JAZZU Z POLSKIM WYDAWNICTWEM MUZYCZNYM

2023-04-22

Jazz jest nieodłącznym elementem marki ANAKLASIS, która w ramach serii REVISIONS prezentuje nowe ujęcia wybitnych dzieł. Polska muzyka w improwizowanej odsłonie zabrzmi na przełomie kwietnia i maja podczas koncertów w Tokio, realizowanych w ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN. Jak brzmi jazz znad Wisły? O tym japońskiej publiczności opowiedzą dźwiękami Adam Pierończyk, Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, którzy wejdą w dialog z artystami z Kraju Kwitnącej Wiśni.

 


– Polskich i japońskich melomanów łączy nie tylko oczywista miłość do twórczości Fryderyka Chopina, ale szczególna wrażliwość na jazz – mówi Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.


– Improwizowane dźwięki są doceniane w Japonii w sposób wyjątkowy, wyrafinowany gust wielbicieli tego gatunku jest niemal legendarny, a świadomość dokonań klasyków jazzu i otwartość na nowych artystów zadziwia tych, którzy choć raz odwiedzili któryś z tokijskich klubów muzycznych. Dlatego z tak wielką ekscytacją czekamy na bezprecedensowe wydarzenie, jakim będzie ANAKLASIS IN JAPAN. Co ważne, wyjątkowe przedsięwzięcie nie będzie tylko okazją do prezentacji wybitnych polskich jazzmanów związanych z naszą wytwórnią ANAKLASIS, ale spotkania na jednej estradzie z artystami japońskimi – dodaje.

 


Nowe współprace

 

W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN między 28 kwietnia a 7 maja odbędzie się pięć koncertów, które zdominuje muzyka improwizowana oraz ta zarejestrowana na krążkach. Ich organizatorami, oprócz marki fonograficznej ANAKLASIS i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jest Instytut Polski w Tokio, Instytut Adama Mickiewicza oraz jeden z najważniejszych japońskich ośrodków jazzowych: klub Blue Note Place w Tokio.

 

Na tamtejszych scenach wystąpią artyści znani z pomarańczowej serii REVISIONS: Adam Pierończyk oraz Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, którzy zaprezentują materiał z płyt nagranych pod szyldem marki fonograficznej PWM. Nie zabraknie także improwizacji z muzykami japońskiej sceny jazzowej. W przestrzeniach Ambasady Polskiej w Tokio, Waterras Common Hall, słynnego Yebisu Garden Place zagrają: pianistka Saki Ozawa, która w marcu wystąpiła u boku Adama Pierończyka w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu, a także kontrabasista Takashi Sugawa i perkusista Kaito Nakamura.

 

 

Wyjątkowe miejsca


Cykl koncertów rozpocznie wizyta w Ambasadzie Polskiej w Tokio, podczas której artyści zagrają aż cztery sety koncertowe. Piotr Orzechowski i Kuba Więcek zaprezentują materiał z rozchwytywanej płyty THEMES OF DRACULA, a Adam Pierończyk przypomni motywy z brawurowych impresji na temat Szymanowskiego z albumu SZYMANOWSKI / X-RAY, by w kolejnym secie przejść do improwizacji z Orzechowskim. Nie zabraknie także nowości: znany na japońskiej scenie DJ Yama a.k.a. Sahib podejdzie twórczo do materiału z wybranych płyt ANAKLASIS, w autorskich remiksach pokazując ich ponadczasowość i estetyczną uniwersalność.

 



Kolejne wydarzenia pod wspólnym hasłem „Discover Jazz in Poland” będą miały charakter improwizowanych setów, w ramach których artyści z Polski zagrają nie tylko wspólnie, ale też z japońskimi muzykami.


29 kwietnia centrum jazzowych improwizacji będzie spektakularne Waterras Common Hall. Podczas wydarzenia artyści wejdą w artystyczny dialog w dwóch setach: w pierwszym wystąpią Orzechowski i Więcek, w drugim – Pierończyk i Ozawa.


Na początku maja polski jazz zadebiutuje w ekskluzywnej dzielnicy Tokio, Yebisu Garden Place. Tam, gdzie dawniej działał browar piwny, dziś można znaleźć cenione restauracje, butiki znanych marek i drapacze chmur. Jednym z najciekawszych, ale też najbardziej elitarnych miejsc w tej dzielnicy jest klub Blue Note Place. To właśnie tam 3 i 4 maja duet Orzechowski-Więcek ponownie wykona specjalnie przygotowany program improwizowany, a Pierończyk wystąpi w kwartecie wespół z Saki Ozawą, Takashim Sugawą i Kaito Nakamurą. 7 maja cykl koncertów jazzowych zamkną saksofonowo-fortepianowe improwizacje w otwartej przestrzeni Yebisu Garden Place, podczas których Orzechowski wystąpi z Pierończykiem i z Więckiem.




#wyostrzsłuch na ANAKLASIS IN JAPAN

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.