PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Musica Electronica Nova startuje 13 maja

2023-05-09

Musica Electronica Nova to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej. Odbywające się co dwa lata wydarzenie przedstawia publiczności nowe, zróżnicowane drogi, którymi podążają dziś kompozytorzy zapraszający do swojej twórczości brzmienia elektroniczne. Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się między 13 a 21 maja. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

„Czy po dwóch latach od początku pandemii możemy zacząć powoli wracać do sytuacji sprzed jej wybuchu? Chyba nie – wiele wskazuje na to, że kiedy już uporamy się z wirusem, świat będzie na nas czekał odmieniony i chaotyczny, a my będziemy pełni nowej niepewności, ale też nadziei. Następna edycja MEN odzwierciedli ten stan rzeczy, rzucając publiczność na rozdroże, z którego wkroczyć będzie można na wiele odmiennych ścieżek”, podkreśla Pierre Jodlowski, dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova. Wśród wspomnianych dróg znalazły się też te wytyczone przez kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
 

Spotkania z Elżbietą Sikorą


Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji MEN będzie monograficzny koncert Elżbiety Sikory, która do 2017 roku pełniła funkcję dyrektorki artystycznej Festiwalu. 14 maja w Sali Czarnej NFM zabrzmią dwa utwory kompozytorki, w których istotną rolę odgrywają saksofony. W Lisboa, tramway 28. Hommage à Fernando Pessõa na saksofon solo i taśmę muzyka grana na żywo przenika się z zarejestrowanymi dźwiękami portugalskich ulic. Bardziej rozbudowane instrumentarium prezentuje Happy Valenciennes na saksofony, taśmę i live electronics, nawiązujący tytułem do miasta leżącego w północnym rejonie Francji. Podczas koncertu wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu prowadzeni przez Władysława Kosendiaka. Za partię elektroniczną będzie odpowiadać Maciej Michaluk. 


Wszystkich, którzy chcieliby poznać Elżbietę Sikorę bliżej i nie tylko przez pryzmat dźwięków, zapraszamy na spotkanie z kompozytorką poprzedzające koncert. Poprowadzi je Krzysztof Stefański, współautor książki Flashback będącej zapisem jego rozmowy z artystką. Na wydarzenie zapraszamy o godz. 17:00 do foyer NFM na poziomie -1.




Muzyczne co nieco od Pawła Hendricha


Wieczorny koncert 14 maja będzie okazją do wysłuchania pierwszego wykonania nowego utworu Pawła Hendricha Just a Little Beat na dziesięcioro wykonawców i elektronikę. Kompozytor postanowił w pełni wykorzystać możliwości zespołu, dla którego pisał: Studio Dan tworzą klasycznie wykształceni muzycy, improwizatorzy i jazzmani, dlatego ściśle określone elementy dzieła muzycznego łączą się w tej kompozycji z elementami improwizacji. Gdyby tego było mało, całości dodadzą barw techniki wywodzące się z muzyki popularnej i klubowej.




Krzysztof Wołek na orkiestrę


W programie festiwalu nie zabraknie także symfonicznych brzmień. Podczas koncertu 20 maja muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej prowadzeni przez Vincenta Kozlovskyego z udziałem artystów tworzących elektronikę na żywo wykonają SPIN na orkiestrę symfoniczną i live electronics Krzysztofa Wołka. Oprócz wykorzystania brzmień akustycznych i elektronicznych kompozycja angażuje także koncertową przestrzeń przez umieszczenie głośników nad sceną i wokół publiczności. To właśnie w tym spięciu orkiestry z elektroniką można doszukiwać się jednej z interpretacji tytułu. Drugiej kompozytor upatruje w zwarciach elektrycznych, będących nieodłącznym elementem pracy z elektroniką. 
 

Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie Organizatora.

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.