Aktualności
Przedłużony weekend prawykonań
2023-05-10
Między 12 a 15 maja w Białymstoku, Wrocławiu i Warszawie po raz pierwszy zabrzmią utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Kompozycje Pawła Łukaszewskiego, Pawła Hendricha i Sławomira Kupczaka będą wykonane w ramach festiwali i koncertów abonamentowych.
Nieszpory Pawła Łukaszewskiego w Białymstoku
Odbiorcy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku będą mogli jako pierwsi usłyszeć nowy utwór Pawła Łukaszewskiego. Tym razem na koncercie 12 maja Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona jego Vesperæ de Beata Maria Virgine Claromontana Regina Poloniæ na sopran, baryton, chór żeński, chór mieszany, organy i orkiestrę do słów Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego. Partie solowe w Nieszporach zinterpretują Anna Wolfinger i Martin Filipiak. Zespół poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Bilety na wydarzenie są dostępne na stronie Organizatora.
Paweł Hendrich na festiwalu Musica Electronica Nova
13 maja startuje 11. edycja festiwalu Musica Electronica Nova. W programie jednego z koncertów znalazł się nowy utwór Pawła Hendricha – Just a Little Beat na dziesięcioro wykonawców i elektronikę. Kompozycja napisana dla zespołu Studio Dan kipi różnorodnością pomysłów: jest w niej miejsce na klasyczne brzmienia i improwizację, a także na techniki wywodzące się z muzyki klubowej. Jaki będzie efekt zderzenia muzyki współczesnej z popularną? Będzie się można o tym przekonać 14 maja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Bilety można kupić na stronie NFM.
Między romantyzmem a współczesnością
Muzyka wcześniejszych epok stale pobudza wyobraźnię współczesnych twórców. Inspirację w niej odnalazł także Sławomir Kupczak. W swoim najnowszym utworze Akt 1 scena 3 na flet grande, flet traverso i elektronikę sięgnął do muzycznego manifestu romantyzmu. „W utworze nawiązuję do pierwszej części Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza”, zdradza kompozytor oraz dodaje, że utwór powstał na prośbę znakomitych flecistek: Ewy Liebchen i Mai Miro i jest im dedykowany. Kompozycja zabrzmi po raz pierwszy w ramach „Warszawskich Spotkań Muzycznych” – jedynego festiwalu skupionego na twórczości kompozytorów działających w Warszawie. Na koncert do Studia Koncertowego PR im. W. Lutosławskiego zapraszamy 15 maja o godz. 19:00.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.