PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas IX edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

2023-07-10

Spotkania autorskie, koncerty, wydarzenia artystyczne, rozmowy… Szczebrzeszyn to bez wątpienia prawdziwa i jedyna stolica naszego języka ojczystego. Przekonamy się o tym po raz kolejny podczas IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który odbędzie się w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia. W ślad za ubiegłoroczną edycją, nie może zabraknąć tu obecności Polskiego Wydawnictwo Muzycznego, które jest partnerem Festiwalu.

 

Stolica Języka Polskiego to owoc pasji do języka i słowa, a także do literatury. To również obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników nie tylko języka polskiego, ale i polskiej sztuki. W tym roku pragniemy zwrócić uwagę festiwalowej publiczności na postać wybitnego skrzypka i kompozytora – Henryka Wieniawskiego, który stanie się bohaterem wydarzeń Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. A ponieważ muzyka to medium będące swego rodzaju językiem, opowiemy o Wieniawskim zarówno za pomocą słowa, jak i dźwięków…


2 sierpnia o godzinie 13.30, na Scenie Głównej Festiwalu, odbędzie się spotkanie autorskie z Mateuszem Borkowskim wokół książki z serii Małe Monografie poświęconej postaci „czarodzieja skrzypiec”. Autor w rozmowie z Ewą Niewiadomską nakreśli sylwetkę Wieniawskiego, nazywanego „ostatnim wirtuozem romantyzmu”, opowiadając o artyście, którego dzisiaj można nazwać celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Choć spuścizna twórcza słynnego skrzypka nie należy do obfitych, jej ranga w światowej literaturze skrzypcowej jest fundamentalna.

 


Wieczorem tego samego dnia Adam Bałdych wraz z Krzysztofem Dysem odkryją nowe oblicze Wieniawskiego. Na scenie zabrzmią utwory z krążka LEGEND, wydanego w ubiegłym roku nakładem ANAKLASIS. Należy nastroić się na wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, bowiem LEGEND to nie tylko współczesna odsłona wirtuozerii – to także nieortodoksyjne podejście do muzyki i wariacja na temat XIX-wiecznego „księcia skrzypków”. Muzycy eksperymentują, poszukując nowych barw i technik sonorystycznych, nigdy jednak nie zapominając o melodii, która – w swej prostocie i bezpośredniości – pozwala komunikować się z odbiorcą i skutecznie zapraszać go do swojego świata. Barwy, ich połączenia i wzajemne przenikania to szczególnie intrygujące aspekty LEGEND.

 


Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w Festiwalu już po raz drugi. W ubiegłym roku debiutowało niezwykle ciepło przyjętym spotkaniem autorskim z Magdą Miśką-Jackowską, którego tematem była monografia poświęcona Wojciechowi Kilarowi, a także koncertem, którym Kuba Więcek i Piotr Orzechowski przenieśli publiczność do tajemniczej Transylwanii, prezentując materiał z albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS.

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.