PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument Miesiąca: fletowe rekomendacje Agaty Igras

2023-07-24

Niezwykle wszechstronna flecistka, która świetnie odnajduje się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i na wskroś współczesnym. Agata Igras zerknęła do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i wybrała z niego 6 pozycji wartych jej zdaniem szczególnej uwagi flecistów. 
 

Peter Lukas Graf – Check Up 

 

Rozgrywać się, czy też nie – oto jest pytanie! Każdy może przekonać się sam, czy realizacja proponowanego przez legendarnego flecistę programu pracy przyniesie pożądane efekty. Fantastyczny zbiór ćwiczeń na każdy aspekt gry od oddechu po zadęcie, z dokładnymi wskazówkami wykonawczymi to moim zdaniem idealny wstęp do fletowego dnia. Pamiętajmy tylko o jednym: tutaj podstawą sukcesu jest KONSEKWENCJA.

 

Stefan Kisielewski – Impresja kapryśna na flet solo

 

To chyba najbardziej znana polska miniatura na flet solo, skomponowana w 1982 roku, dedykowana mojej wspaniałej Pani Profesor Elżbiecie Dastych-Szwarc. To zarazem pierwszy utwór o rozszerzonej tonalności, z którym przyszło mi się zmierzyć na swojej muzycznej drodze, jeszcze w szkole podstawowej. Bogactwo kolorów, rytmów, artykulacji, nastrojów i dynamik pozwala dać upust wyobraźni i naprawdę bezkarnie kaprysić fletowymi dźwiękami. 

 

Paweł Łukaszewski – Moai na flet solo

 

A skoro jesteśmy przy flecie solo, to z całego serca polecam utwór napisany w 2003 roku, inspirowany podróżą kompozytora na Wyspy Wielkanocne, gdzie zafascynowały go monolityczne posągi. Ciekawe, że właśnie poprzez brzmienie fletu autor opisuje potęgę i moc kamiennych figur. Dla mnie Moai to przepiękna opowieść muzyczna, doskonale wzbogacająca recitale, ale także rozwijająca warsztat wykonawczy i wyobraźnię muzyczną uczniów oraz studentów.

 

Aleksandra Chmielewska – Mohawk Tale na flet i fortepian

 

Do dzisiaj pamiętam magię prawykonania tej kompozycji, które odbyło się w 2018 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w obecności samego patrona Centrum. Utwór wykorzystuje wiele współczesnych technik wykonawczych, szczególnie w partii fortepianu, którą fenomenalnie zagrał w pamiętny wieczór Piotr Nowicki. Sama autorka inspirowała się tradycją opowiadania historii i przekazywania ich z pokolenia na pokolenie. Każdy wykonawca przekaże swoją własną opowieść zaklętą w dźwięki i w ciszę…

Piotr Nowicki, Aleksandra Chmielewska i Agata Igras, fot. archiwum prywatne Agaty Igras 

 
Ten polsko-szwajcarski kompozytor, krytyk muzyczny i indolog (!) urodzony w Kijowie w 1907 roku napisał wciąż mało znaną i docenianą Sonatinę w 1945 roku. Wybitny intelektualista o niezwykłym życiorysie, który niewątpliwie warto poznać, stworzył dzieło wymagające nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim muzycznym. Prawdziwe muzyczne partnerstwo fletu i fortepianu pełne zaskakujących harmonii, które docenił sam Aurèle Nicolet, nagrywając Sonatinę w 1984 roku, dwa lata po śmierci kompozytora. Czy słychać polskość w muzyce Regameya? Warto to sprawdzić i wprowadzić tę pozycję do swojego repertuaru.
 
 
W tym roku właśnie w lipcu 80. urodziny obchodzi Marta Ptaszyńska, niezwykła perkusistka i kompozytorka, której muzyka jest istną poezją dźwięków. Polecam poznać wszystkie jej utwory z wykorzystaniem fletu, bo każdy z nich, zgodnie z synestezją samej autorki, posiada zupełnie inną barwę, co zawdzięcza również obsadzie wykonawczej.
 
II Koncert na flety i orkiestrę miałam zaszczyt prawykonać w trudnym czasie pandemii wraz z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego. Słowa to za mało, by opisać muzyczny dialog czterech fletów z kameralnie traktowaną orkiestrą symfoniczną. 


Materiał promujący koncert z prawykonaniem II Koncertu na flety i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej
 
Flet to naprawdę czarodziejski instrument.
 
***
 
Polecane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Dostępne są do kupienia w stacjonarnej i internetowej księgarni PWM, jako materiały wypożyczeniowe oraz publikacje na życzenie. W poszukiwaniu innych pozycji fletowych zachęcamy do odwiedzenia zakładki Flet w naszej e-księgarni!

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.