Aktualności
20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!
2023-09-06
Dni Edukacji Muzycznej na stałe wpisały się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. W ramach jubileuszowej, 20. edycji konferencji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli wszystkich specjalności na spotkanie 20 października w Katowicach.
Już dziś można dokonać rejestracji na wydarzenie.
Dni Edukacji Muzycznej to flagowe wydarzenie edukacyjne Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Są okazją do spotkania się nauczycieli różnych specjalności, pracujących z uczniami na wszystkich etapach nauczania. Stwarzają przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także nawiązywania kontaktów międzyszkolnych. Różnorodny wachlarz specjalistycznych zajęć daje pedagogom możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych. Co roku w wybranej szkole muzyczne w Polsce gromadzą się setki muzyków-pedagogów, którzy chcą jeszcze lepiej wspierać swoich podopiecznych.
Tegoroczny, jubileuszowy kongres odbędzie się 20 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Złożą się na niego spotkania warsztatowe i wykłady, a całość zamknie wydarzenie koncertowe. Podstawą wszystkich prelekcji będą starannie wyselekcjonowane materiały pedagogiczne znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym nowości wydawnicze. Wszystkie prezentowane publikacje dostępne będą do nabycia na stoisku handlowym PWM-u.
W tym roku warsztaty poświęcone będą skrzypcom, wiolonczeli i fortepianowi. Wzorem ubiegłorocznej edycji nie zabraknie także bloku poświęconego głosowi. Z uczniami katowickiej szkoły nad wybranymi utworami pracować będą znakomici pedagodzy i wykonawcy: skrzypaczka Agata Szymczewska, pianistka Marta Mołodyńska-Wheeler i wiolonczelista Adam Krzeszowiec. Metody pracy z głosem przedstawi Maria Piotrowska-Bogalecka.
DEM zapewnia pedagogom rozwój także w kierunkach okołomuzycznych. Wykłady z zakresu psychologii i fizjologii muzyki, przeznaczone dla wszystkich uczestników konferencji, poprowadzą zaproszone ekspertki: Anna Antonina Nogaj oraz Jadwiga Śmieszchalska. Natomiast Mateusz Borkowski przybliży zalety i sposoby wykorzystania zasobów „Ruchu Muzycznego” w ramach zajęć historii muzyki w szkole muzycznej II stopnia.
Tradycją jest zamknięcie DEM-u koncertem. Na scenie gościnnej ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach wystąpi prelegentka tegorocznego kongresu, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i jedna z czołowych polskich skrzypaczek – Agata Szymczewska. Towarzyszyć jej będzie Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Wojciecha Wantuloka. Podczas koncertu zabrzmi Rapsodia litewska Mieczysława Karłowicza oraz Polonez koncertowy D-dur Henryka Wieniawskiego.
Rejestracji na 20. DEM można dokonać na stronie internetowej: www.dem.com.pl.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy będą otwarte do 13 października.
Spotkajmy się 20 października w Katowicach!
Szczegóły: www.dem.com.pl
Zachęcamy także do dołączenia do wydarzenia na naszym Facebooku!
Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach
Partnerzy: Centrum Edukacji Artystycznej, Ruch Muzyczny
Patroni medialni: POLMIC
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.