PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Prawykonanie „Koncertu skowronkowego” Joanny Wnuk-Nazarowej rozpocznie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Śląskiej

2023-09-20

Klawesyn kojarzy się przede wszystkim z barokiem i muzyką dawną, ale ma także swoje współczesne oblicze. Filharmonia Śląska w Katowicach proponuje swojej publiczności koncert, podczas którego zaprezentuje odbiorcom możliwości tego instrumentu w obu tych odsłonach. 22 września po raz pierwszy zabrzmi nowa kompozycja Joanny Wnuk-Nazarowej, związanej z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie Koncertu skowronkowego na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną jednej z czołowych polskich kompozytorek zainauguruje nowy sezon artystyczny Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Kompozytorka zadedykowała utwór Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. To nie tylko wspomnienie patrona katowickiej Filharmonii, ale również swobodne nawiązanie do jego twórczości, a przede wszystkim do jednego z najsłynniejszych koncertów klawesynowych w polskiej literaturze muzycznej. Jako solistka, wraz z filharmonikami śląskimi, wystąpi Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej. Kompozytorka tłumaczy swoją inspirację i nawiązanie w tytule utworu:

 

„Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego jest dla mnie niedościgłym wzorem muzyki na ten instrument – ukazującej jego możliwości w sposób niezwykle atrakcyjny, doskonały w formie i treści. Moja skromna kompozycja nie aspiruje, uchowaj Boże, do dorównania mistrzostwu Jubilata – chciałam nią uczcić rok Jego dziewięćdziesiątych urodzin. Mając deklarację prawykonania mojego utworu przez uczennicę Elżbiety Chojnackiej, niezrównanej interpretatorki dzieła Góreckiego – na klawesynie, który Aleksandra Gajecka-Antosiewicz dostała od niej w spadku – nie wahając się, przystąpiłam do komponowania. Mój Koncert na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną opatrzyłam przymiotnikiem >>skowronkowy<<, w hołdzie Mistrzowi, nawiązując do Jego Lerchenmusik. Nie zastosowałam żadnych zapożyczeń czy cytatów – jedynie ostatnie trzy nuty, to istotny w Muzyce skowronkowej Góreckiego motyw: c-e-fis”.

 

Inauguracja nowego sezonu odbędzie się 22 września o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi skrzypek i dyrygent Piotr Pławner. Program koncertu oraz bilety na wydarzenie dostępne są na stronie Filharmonii Śląskiej.

 

Wydarzenie odbywa się przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.