Aktualności
XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga czas rozpocząć!
2023-11-17
Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.
Wydarzenie zainauguruje 17 listopada o godz. 19:00 koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Yaroslava Shemeta, do których dołączy gwiazda wieczoru – zachwycająca barwą głosu, wyjątkową wrażliwością i imponującymi możliwościami technicznymi sopranistka Sonya Yoncheva. Program rozpocznie Poemat symfoniczny Pieśń o sokole op. 18, utwór z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jedno z najczęściej wykonywanych dzieł z dorobku Grzegorza Fitelberga – Patrona Konkursu, które kompozytor napisał według słynnego opowiadania Maksyma Gorkiego. Poemat po raz pierwszy został wykonany w 1906 r. w Filharmonii Warszawskiej podczas inauguracji działalności „Młodej Polski” – Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich. Przy pulpicie dyrygenckim stanął wówczas sam kompozytor. Kompozycja ujęta w formę allegra sonatowego, wykazuje inspiracje techniką Wagnera i Straussa, a całość zachwyca dostojnym, niekiedy patetycznym charakterem. W dalszej części koncertu zabrzmią także Pieśni z cyklu Rückert-Lieder na sopran i orkiestrę Gustava Mahlera oraz IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 Antonina Dvořáka.
Odkrywając nowe talenty
Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, daje młodym dyrygentom możliwość i zaszczyt poprowadzenia znamienitych orkiestr oraz otwiera drogę do światowej kariery. W dotychczasowych edycjach nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali m.in. znani z polskich estrad i zza pulpitów dyrygenckich Tomasz Tokarczyk, Michał Nesterowicz, Andrzej Boreyko, czy Marzena Diakun.
Konkurs odkrywa młode talenty, które wkrótce potem zachwycają swoimi interpretacjami publiczność na całym świecie. Do udziału zgłosiło się 260 uczestników, z których w przesłuchaniach wystąpi 50 najlepszych. Uczestnicy reprezentują dwadzieścia cztery kraje z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Azji, wśród nich zaprezentuje się siedmioro Polaków. Młodych dyrygentów oceniać będzie znakomite, trzynastoosobowe Jury, składające się z uznanych przedstawicieli świata dyrygentury (m.in. Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliyer, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Yaroslaw Shemet), wykonawstwa (Daniel Stabrawa) i zarządzania kulturą (Stephen Wright, Federico Hernández).
Kalendarium Konkursu:
• Koncert Inauguracyjny: 17 listopada, Filharmonia Śląska
• Przesłuchania:
18-21 listopada (I etap), Filharmonia Śląska
22-23 listopada (II etap), Filharmonia Śląska
24 listopada (III etap), Filharmonia Śląska
• Koncerty Laureatów:
25 listopada, Filharmonia Śląska
27 listopada, Filharmonia Narodowa
1 grudnia, Narodowe Forum Muzyki
Gra o Złotą Batutę
Przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach w których uczestnicy losują po dwa utwory z ustalonego przez organizatorów repertuaru. Następnie, mając określony regulaminem czas, przygotowują je wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, aby zaprezentować je przed Jury. W repertuarze znajdują się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku – w tym także utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Najlepsi otrzymają nie tylko główne nagrody finansowe i zaproszenia do poprowadzenia takich orkiestr jak np. BBC Symphony Orchestra, czy Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi oraz najważniejszych polskich instytucji, ale również nagrody pozaregulaminowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora z katalogu PWM. Uroczysty Koncert Laureatów odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej. Zwycięzcom towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Program koncertu poznamy po etapie konkursowym.
Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.