PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga czas rozpocząć!

2023-11-17

Od 17 do 27 listopada odbywać się będzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, będący jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Strategicznym Partnerem Merytorycznym Konkursu.

 

Wydarzenie zainauguruje 17 listopada o godz. 19:00 koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Yaroslava Shemeta, do których dołączy gwiazda wieczoru – zachwycająca barwą głosu, wyjątkową wrażliwością i imponującymi możliwościami technicznymi sopranistka Sonya Yoncheva. Program rozpocznie Poemat symfoniczny Pieśń o sokole op. 18, utwór z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jedno z najczęściej wykonywanych dzieł z dorobku Grzegorza Fitelberga – Patrona Konkursu, które kompozytor napisał według słynnego opowiadania Maksyma Gorkiego. Poemat po raz pierwszy został wykonany w 1906 r. w Filharmonii Warszawskiej podczas inauguracji działalności „Młodej Polski” – Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich. Przy pulpicie dyrygenckim stanął wówczas sam kompozytor. Kompozycja ujęta w formę allegra sonatowego, wykazuje inspiracje techniką Wagnera i Straussa, a całość zachwyca dostojnym, niekiedy patetycznym charakterem. W dalszej części koncertu zabrzmią także Pieśni z cyklu Rückert-Lieder na sopran i orkiestrę Gustava Mahlera oraz IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 Antonina Dvořáka.

 

 


Odkrywając nowe talenty


Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, daje młodym dyrygentom możliwość i zaszczyt poprowadzenia znamienitych orkiestr oraz otwiera drogę do światowej kariery. W dotychczasowych edycjach nagrody specjalne i wyróżnienia otrzymali m.in. znani z polskich estrad i zza pulpitów dyrygenckich Tomasz Tokarczyk, Michał Nesterowicz, Andrzej Boreyko, czy Marzena Diakun.


Konkurs odkrywa młode talenty, które wkrótce potem zachwycają swoimi interpretacjami publiczność na całym świecie. Do udziału zgłosiło się 260 uczestników, z których w przesłuchaniach wystąpi 50 najlepszych. Uczestnicy reprezentują dwadzieścia cztery kraje z czterech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Azji, wśród nich zaprezentuje się siedmioro Polaków. Młodych dyrygentów oceniać będzie znakomite, trzynastoosobowe Jury, składające się z uznanych przedstawicieli świata dyrygentury (m.in. Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliyer, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Yaroslaw Shemet), wykonawstwa (Daniel Stabrawa) i zarządzania kulturą (Stephen Wright, Federico Hernández).


Kalendarium Konkursu:

Koncert Inauguracyjny: 17 listopada, Filharmonia Śląska
Przesłuchania:

18-21 listopada (I etap), Filharmonia Śląska
22-23 listopada (II etap), Filharmonia Śląska
24 listopada (III etap), Filharmonia Śląska

• Koncerty Laureatów:

25 listopada, Filharmonia Śląska
27 listopada, Filharmonia Narodowa
1 grudnia, Narodowe Forum Muzyki

 

Gra o Złotą Batutę


Przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach w których uczestnicy losują po dwa utwory z ustalonego przez organizatorów repertuaru. Następnie, mając określony regulaminem czas, przygotowują je wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, aby zaprezentować je przed Jury. W repertuarze znajdują się utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku – w tym także utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

 

Najlepsi otrzymają nie tylko główne nagrody finansowe i zaproszenia do poprowadzenia takich orkiestr jak np. BBC Symphony Orchestra, czy Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi oraz najważniejszych polskich instytucji, ale również nagrody pozaregulaminowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora z katalogu PWM. Uroczysty Koncert Laureatów odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej. Zwycięzcom towarzyszyć będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Program koncertu poznamy po etapie konkursowym.


Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.