PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument miesiąca: skrzypcowe rekomendacje Agaty Szymczewskiej

2023-12-27

W ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy Agatę Szymczewską – zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) oraz laureatkę Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters o wskazanie publikacji przeznaczonych na skrzypce, po które warto sięgnąć. Artystka wskazała m.in. czyj koncert skrzypcowy uważa za jeden z najpiękniejszych, którą publikację warto mieć w swojej domowej biblioteczce oraz z którymi nutami nigdy się nie rozstaje.

 


Jean Baptiste Accolay, Koncert a-moll na skrzypce i fortepian


To jeden z pierwszych koncertów skrzypcowych, który jako uczennica szkoły muzycznej I st. w Koszalinie miałam szczęście włączyć do swojego młodzieńczego repertuaru. Utwór bardzo melodyjny, ale stawiający już spore wymagania dla młodego wykonawcy. Łączy mnie z nim niewątpliwie bardzo bliska i emocjonalna więź.


Grażyna Bacewicz, Najpiękniejsza Bacewicz na skrzypce i fortepian


Zbiór utworów na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz to jedno z najpiękniejszych wydań nutowych, jakie kiedykolwiek trzymałam w ręku. Przepięknie zredagowany, miły w dotyku i estetycznie satysfakcjonujący dla najbardziej wymagającego oka. Obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce zarówno dla melomanów, jak i wykonawców.

 

Agata Szymczewska podczas koncertu w ramach 20. Dni Edukacji Muzycznych, fot. Delikatesy Filmowe


Henryk Schradieck, Ćwiczenia palcowe w siedmiu pozycjach na skrzypce


Nuty, z którymi nie rozstaję się od już ponad ćwierć wieku. Elementarz skrzypka, muzyczne połączenie "fitnessu, jogi i pilatesu" dla lewej oraz prawej ręki. Zestaw ćwiczeń, który od lat trzyma moją muzyczną formę. Gorąco polecam wszystkim na każdym poziomie nauki gry na instrumencie.


Eugenia Umińska, Studium gam i pasaży


Spośród wielu dostępnych na rynku zestawów gam i pasaży te są niewątpliwie moimi ulubionymi. Przetestowane w każdych warunkach, uniwersalne, ponadczasowe i przyjemne w codziennych ćwiczeniach. Absolutnie je uwielbiam!


Mieczysław Karłowicz, Koncert skrzypcowy A-dur op. 8


Jeden z najpiękniejszych koncertów skrzypcowych w literaturze. Jedyny w swoim rodzaju, przepełniony romantyzmem oraz rozmachem artystycznym, wymagający, ale jednocześnie do grania wdzięczny. Arcydzieło literatury skrzypcowej i obowiązkowa pozycja każdego artysty wykonawcy.


***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com. Agatę Szymczewską możecie również usłyszeć na płycie LEGEND, wydanej w serii REVISIONS przez ANAKLASIS.

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.