PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Greli-Fedkowicz

2024-03-11

Swoim brzmieniem przenosi do świata baśni, mchu i paproci. Tworzy światy równoległe, maluje dźwiękiem impresje. Trudno znaleźć bardziej magiczny i przyciągający tajemniczością instrument od harfy.


Poznajcie pięć publikacji dla harfistów, wydanych przez PWM, które przyniosą radość z tworzenia muzycznych opowieści. Wśród nich odnajdziecie m.in. perełkę polskiej literatury harfowej, którą wskaże Wam Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfistka i kompozytorka o szerokich horyzontach gatunkowych i stylistycznych, pedagożka oraz połówka Fedkowicz Duo, zespołu tworzącego muzykę z dużą ilością przestrzeni i kolorów.

 

 

Janina Garścia, Utwory kameralne op. 85 na harfę pedałową i celtycką ze skrzypcami lub fletem

 

Niezwykle rozwijające dla uczniów szkół I stopnia jest wzbogacanie edukacji o kameralistykę. Zbiór miniatur Janiny Garści wprowadza młodych adeptów sztuki harfowej w świat wspólnego muzykowania. Dzięki pięknym melodiom, czytelnej harmonii i trafiającym do wyobraźni tytułom uczniowie chętnie pracują nad utworami krakowskiej kompozytorki, odkrywając radość ze współtworzenia z rówieśnikami muzycznej opowieści.


Agnieszka Grela-Fedkowicz, Obrazki z Krakowa na harfę

To zbiór utworów przeznaczonych dla dzieci, rozpoczynających przygodę z harfą, dzięki któremu obok podstawowych technik wykonawczych uczniowie już od najmłodszych lat mogą poznawać niezwykle bogaty świat barw za sprawą różnych sposobów wydobywania dźwięku, efektów sonorystycznych czy preparowania instrumentu. Przygotowany z wielką pieczołowitością zbiór został wzbogacony o ilustracje, które czynią publikację jeszcze bardziej atrakcyjną dla młodych harfistów.


fot. archiwum Agnieszki Greli-Fedkowicz


Witold Lutosławski, Trzy fragmenty na flet i harfę (lub fortepian)

Jedna z nielicznych perełek z polskiej literatury harfowej, będąca w repertuarze wielu uznanych zagranicznych harfistek i harfistów. Utwory doskonale nadają się zarówno dla uczniów szkół muzycznych, jak i studentów oraz koncertujących solistów. Każdy harfista powinien wzbogacić swoją biblioteczkę o tę publikację.



Witold Lutosławski, Koncert podwójny na obój, harfę, orkiestrę smyczkową i perkusję

Skomponowany dla Heinza oraz Ursuli Holliger jest koncertem, który coraz częściej gości na światowych estradach i zajmuje znaczące miejsce w kanonie literatury harfowej. Jako że polska literatura harfowa nie obfituje w koncerty na harfę, utwór ten powinien być znany każdemu harfiście i melomanowi w naszym kraju.



fot. Magdalena Hałas


Elżbieta Sikora, South Shore concertino na harfę blue i orkiestrę

Harfa elektroakustyczna była przeze mnie identyfikowana jako instrument, który można usłyszeć w muzyce popularnej czy jazzowej, aż do momentu, gdy w 2008 r. podczas II Międzynarodowego Festiwalu Harfowego w Katowicach miałam przyjemność wysłuchać premiery South Shore Elżbiety Sikory w brawurowym wykonaniu Isabelle Perrin z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Wzbogacenie brzmienia harfy efektami tworzonymi elektronicznie było dla mnie niezwykle świeżym spojrzeniem na mój instrument i inspiracją do muzycznych poszukiwań i podążania tą ścieżką.


***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.