Aktualności
Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka
2024-05-09
Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.
Każdy rodzic wie jak istotne jest zapewnienie dziecku wartościowej rozrywki – takiej, która nie tylko uprzyjemni czas, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój i rozbudzi nowe zainteresowania. Z pomocą przychodzą mądre książki tematyczne, otwierające przed dzieckiem całkowicie nowe światy. Uwagę lubiących wyzwania bystrzaków przyciągnie najnowsza publikacja imprintu Małe PWM „Karnawał Zwierząt” Piotra Kamińskiego – muzyczna książka nawiązująca do XIX-wiecznego cyklu popularnych miniatur o tym samym tytule. Bez wątpliwości zachwyci wszystkich melomanów – i tych małych, i tych dużych.
Do jakiej melodii tańczą zwierzęta?
Piotr Kamiński – tłumacz Szekspira i autor popularnego przewodnika „Tysiąc i jedna opera” – wyczarował zbiór muzycznych wierszyków, których bohaterami są zwierzęta zobrazowane przez Saint-Saënsa – królewski lew, łabędź pływający pod gwiaździstym niebem czy kukułka. Wierszyki są krótkie, dowcipne i błyskotliwe, niepozbawione przy tym walorów dydaktycznych. To prawdziwe łamańce językowe, dzięki którym z powodzeniem można ćwiczyć dykcję. Sprawdzą się przy nauce wierszy na pamięć, a także pomogą rozwijać wyobraźnię językową dziecka. Najlepsza nauka to taka poprzez zabawę, dlatego teksty naszpikowane zostały ciekawostkami i mnóstwem smaczków z dziedziny muzyki i kultury (dorośli również się nie zawiodą!). Choć świat muzyki czasami wydaje się skomplikowany, nie należy się niczego obawiać, ponieważ przewodniczką po książce stała się rezolutna Ósemka. Ochoczo tłumaczy trudne pojęcia i objaśnia konteksty kulturowe. Z jej pomocą podróż po muzycznej krainie zwierząt to świetna zabawa.
Niezaprzeczalnym atutem książki jest jej oprawa graficzna. Urocze ilustracje uznanej artystki Joanny Rusinek trafią do serc zarówno dzieci, jak i rodziców. Twarda okładka, duży format i estetycznie dobrane barwy sprawiają, że po książkę sięga się z czystą przyjemnością.
Przenieś się do niesamowitej krainy muzyki!
Karnawał zwierząt to książka, którą można czytać i słuchać jednocześnie, ponieważ uzupełnia ją specjalnie przygotowana darmowa aplikacja. Dzięki niej odkrywanie krainy muzyki staje się fascynujące! Wystarczy zeskanować wierszyk, a z głośnika telefonu popłynie fragment kompozycji Saint-Saënsa odpowiadający danej rymowance. Dźwięki muzyki otwierają przestrzeń do pełnego odbioru książki, pomagając wyobrazić sobie każde zwierzę, a nawet wcielić się w nie. Można skakać razem z Kangurami, dziarsko maszerować z Lwem albo tańczyć z Żółwiami bardzo wolnego kankana.
Dlaczego warto pobrać aplikację? To nie tylko mnóstwo frajdy, ale też gwarancja dobrej jakości muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. To nie wszystko! W aplikacji dostępny jest także audiobook. Każdy wierszyk brawurowo przeczytał Piotr Fronczewski – prawdziwy mistrz dykcji i aktorskiej recytacji.
Daj się porwać muzyce i odkryj jej świat
Publikacja nie tylko zaraża pasją do muzyki, ale też pomaga rozwijać zmysły i uczy aktywnego słuchania. To pozycja, w której za każdym razem odkryć można coś nowego i do której chce się ciągle wracać. To fantastyczna zabawa dla każdego małego melomana.
Karnawał zwierząt można zdobyć już podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie na stoisku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (nr 150, Sala Trojki). Od 23 maja znajdzie się także w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.