Aktualności
Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka
2024-05-09
Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.
Każdy rodzic wie jak istotne jest zapewnienie dziecku wartościowej rozrywki – takiej, która nie tylko uprzyjemni czas, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój i rozbudzi nowe zainteresowania. Z pomocą przychodzą mądre książki tematyczne, otwierające przed dzieckiem całkowicie nowe światy. Uwagę lubiących wyzwania bystrzaków przyciągnie najnowsza publikacja imprintu Małe PWM „Karnawał Zwierząt” Piotra Kamińskiego – muzyczna książka nawiązująca do XIX-wiecznego cyklu popularnych miniatur o tym samym tytule. Bez wątpliwości zachwyci wszystkich melomanów – i tych małych, i tych dużych.
Do jakiej melodii tańczą zwierzęta?
Piotr Kamiński – tłumacz Szekspira i autor popularnego przewodnika „Tysiąc i jedna opera” – wyczarował zbiór muzycznych wierszyków, których bohaterami są zwierzęta zobrazowane przez Saint-Saënsa – królewski lew, łabędź pływający pod gwiaździstym niebem czy kukułka. Wierszyki są krótkie, dowcipne i błyskotliwe, niepozbawione przy tym walorów dydaktycznych. To prawdziwe łamańce językowe, dzięki którym z powodzeniem można ćwiczyć dykcję. Sprawdzą się przy nauce wierszy na pamięć, a także pomogą rozwijać wyobraźnię językową dziecka. Najlepsza nauka to taka poprzez zabawę, dlatego teksty naszpikowane zostały ciekawostkami i mnóstwem smaczków z dziedziny muzyki i kultury (dorośli również się nie zawiodą!). Choć świat muzyki czasami wydaje się skomplikowany, nie należy się niczego obawiać, ponieważ przewodniczką po książce stała się rezolutna Ósemka. Ochoczo tłumaczy trudne pojęcia i objaśnia konteksty kulturowe. Z jej pomocą podróż po muzycznej krainie zwierząt to świetna zabawa.
Niezaprzeczalnym atutem książki jest jej oprawa graficzna. Urocze ilustracje uznanej artystki Joanny Rusinek trafią do serc zarówno dzieci, jak i rodziców. Twarda okładka, duży format i estetycznie dobrane barwy sprawiają, że po książkę sięga się z czystą przyjemnością.
Przenieś się do niesamowitej krainy muzyki!
Karnawał zwierząt to książka, którą można czytać i słuchać jednocześnie, ponieważ uzupełnia ją specjalnie przygotowana darmowa aplikacja. Dzięki niej odkrywanie krainy muzyki staje się fascynujące! Wystarczy zeskanować wierszyk, a z głośnika telefonu popłynie fragment kompozycji Saint-Saënsa odpowiadający danej rymowance. Dźwięki muzyki otwierają przestrzeń do pełnego odbioru książki, pomagając wyobrazić sobie każde zwierzę, a nawet wcielić się w nie. Można skakać razem z Kangurami, dziarsko maszerować z Lwem albo tańczyć z Żółwiami bardzo wolnego kankana.
Dlaczego warto pobrać aplikację? To nie tylko mnóstwo frajdy, ale też gwarancja dobrej jakości muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. To nie wszystko! W aplikacji dostępny jest także audiobook. Każdy wierszyk brawurowo przeczytał Piotr Fronczewski – prawdziwy mistrz dykcji i aktorskiej recytacji.
Daj się porwać muzyce i odkryj jej świat
Publikacja nie tylko zaraża pasją do muzyki, ale też pomaga rozwijać zmysły i uczy aktywnego słuchania. To pozycja, w której za każdym razem odkryć można coś nowego i do której chce się ciągle wracać. To fantastyczna zabawa dla każdego małego melomana.
Karnawał zwierząt można zdobyć już podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie na stoisku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (nr 150, Sala Trojki). Od 23 maja znajdzie się także w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.