Aktualności
Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka
2024-05-09
Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.
Każdy rodzic wie jak istotne jest zapewnienie dziecku wartościowej rozrywki – takiej, która nie tylko uprzyjemni czas, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój i rozbudzi nowe zainteresowania. Z pomocą przychodzą mądre książki tematyczne, otwierające przed dzieckiem całkowicie nowe światy. Uwagę lubiących wyzwania bystrzaków przyciągnie najnowsza publikacja imprintu Małe PWM „Karnawał Zwierząt” Piotra Kamińskiego – muzyczna książka nawiązująca do XIX-wiecznego cyklu popularnych miniatur o tym samym tytule. Bez wątpliwości zachwyci wszystkich melomanów – i tych małych, i tych dużych.
Do jakiej melodii tańczą zwierzęta?
Piotr Kamiński – tłumacz Szekspira i autor popularnego przewodnika „Tysiąc i jedna opera” – wyczarował zbiór muzycznych wierszyków, których bohaterami są zwierzęta zobrazowane przez Saint-Saënsa – królewski lew, łabędź pływający pod gwiaździstym niebem czy kukułka. Wierszyki są krótkie, dowcipne i błyskotliwe, niepozbawione przy tym walorów dydaktycznych. To prawdziwe łamańce językowe, dzięki którym z powodzeniem można ćwiczyć dykcję. Sprawdzą się przy nauce wierszy na pamięć, a także pomogą rozwijać wyobraźnię językową dziecka. Najlepsza nauka to taka poprzez zabawę, dlatego teksty naszpikowane zostały ciekawostkami i mnóstwem smaczków z dziedziny muzyki i kultury (dorośli również się nie zawiodą!). Choć świat muzyki czasami wydaje się skomplikowany, nie należy się niczego obawiać, ponieważ przewodniczką po książce stała się rezolutna Ósemka. Ochoczo tłumaczy trudne pojęcia i objaśnia konteksty kulturowe. Z jej pomocą podróż po muzycznej krainie zwierząt to świetna zabawa.
Niezaprzeczalnym atutem książki jest jej oprawa graficzna. Urocze ilustracje uznanej artystki Joanny Rusinek trafią do serc zarówno dzieci, jak i rodziców. Twarda okładka, duży format i estetycznie dobrane barwy sprawiają, że po książkę sięga się z czystą przyjemnością.
Przenieś się do niesamowitej krainy muzyki!
Karnawał zwierząt to książka, którą można czytać i słuchać jednocześnie, ponieważ uzupełnia ją specjalnie przygotowana darmowa aplikacja. Dzięki niej odkrywanie krainy muzyki staje się fascynujące! Wystarczy zeskanować wierszyk, a z głośnika telefonu popłynie fragment kompozycji Saint-Saënsa odpowiadający danej rymowance. Dźwięki muzyki otwierają przestrzeń do pełnego odbioru książki, pomagając wyobrazić sobie każde zwierzę, a nawet wcielić się w nie. Można skakać razem z Kangurami, dziarsko maszerować z Lwem albo tańczyć z Żółwiami bardzo wolnego kankana.
Dlaczego warto pobrać aplikację? To nie tylko mnóstwo frajdy, ale też gwarancja dobrej jakości muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. To nie wszystko! W aplikacji dostępny jest także audiobook. Każdy wierszyk brawurowo przeczytał Piotr Fronczewski – prawdziwy mistrz dykcji i aktorskiej recytacji.
Daj się porwać muzyce i odkryj jej świat
Publikacja nie tylko zaraża pasją do muzyki, ale też pomaga rozwijać zmysły i uczy aktywnego słuchania. To pozycja, w której za każdym razem odkryć można coś nowego i do której chce się ciągle wracać. To fantastyczna zabawa dla każdego małego melomana.
Karnawał zwierząt można zdobyć już podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie na stoisku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (nr 150, Sala Trojki). Od 23 maja znajdzie się także w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.
Najczęściej czytane:
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.