PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

2024-06-24

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

 

Wodecki zrezygnował z dobrze zapowiadającej się kariery skrzypka solisty w filharmoniach i renomowanych orkiestrach, by nagrywać piosenki, które wyprzedzały polską muzykę rozrywkową co najmniej o dekadę. Już jako nastolatek związał się z Piwnicą Pod Baranami, grał w zespole Anawa, a w trasach koncertowych z Ewą Demarczyk podbijał Europę. Inspirował się amerykańskim jazzem, śpiewem Nata King Cole’a, muzyką Franka Sinatry i Burta Bucharacha, marząc jednocześnie, by kiedyś wystąpić jako solista z big-bandem. Z powodzeniem połączył grę trębacza rozrywkowego z doświadczeniem i fasonem skrzypka klasycznego, wplatając w swój estradowy program zarówno jazz, jak i muzykę poważną. Pomiędzy projektami muzycznymi dał się poznać jako elegancki juror z telewizji oraz showman w popularnych programach, który ze swadą wplatał między muzykę dowcipy i liczne anegdoty. Trudno o drugą postać w Polsce o podobnej charyzmie scenicznej.

 



Publikacja przedstawia 20 utworów, które rodziły się w kameralnych warunkach, zazwyczaj wśród przyjaciół niż na zamówienie. Wśród nich znajdują się piosenki nagrane na debiutanckiej płycie z 1976 roku, które z wielkim sukcesem, zwieńczonym dwiema statuetkami Fryderyka powróciły na estradę dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch & Mitch (m.in. Rzuć to wszystko, co złe, Panny mego dziadka, Ballada o Jasiu i Małgosi), a także te, które inspirują i łączą kolejne pokolenia m.in. w projekcie Wodecki/Pater, czy singlach Baranovskiego oraz polsko-francuskiego zespołu BEMY (Lubię wracać, tam gdzie byłem, czy Nad wszystko uśmiech twój). W zbiorze nie brakuje także największych przebojów, obecnych na festiwalu Wodecki Twist, jak Izolda, Opowiadaj mi tak, Zacznij od Bacha, czy Z Tobą chcę oglądać świat. W publikacji znajdziemy też piosenkę Chwytaj dzień, promującą album „Dobrze, że jesteś”, który powstał na kanwie niedokończonych utworów Zbigniewa Wodeckiego.


Aranżacje piosenek w opracowaniu na głos, fortepian i gitarę przygotował z dużą dozą wyobraźni i elegancji Krzysztof Herdzin – ceniony przez Wodeckiego pianista, kompozytor i producent muzyczny kilkudziesięciu albumów polskich wokalistów, m.in. Ireny Santor, Edyty Geppert, Katarzyny Groniec, Anny Serafińskiej czy Anny Marii Jopek. Autorką ilustracji na okładce jest Agata „Endo” Nowicka, najlepsza młoda polska ilustratorka według rankingu magazynu Press z 2011 roku, której prace opublikowały tak prestiżowe tytuły, jak New York Times Magazine i The New Yorker.


Publikacja powstała pod patronatem Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Zbiór ten rozpoczyna nową serię Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pt. Klasycy polskiej piosenki, zawierającą opracowania muzyki rozrywkowej dla pianistów, wokalistów i gitarzystów. Nuty można zakupić w księgarni stacjonarnej PWM, w sklepie internetowym oraz w księgarniach muzycznych.


 

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.