Aktualności
Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza
2024-07-08
Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!
Marta Ptaszyńska, Mobile dla 2 perkusistów
Ten konkretny zbiór zapadł mi w pamięci bardzo wyraźnie. Być może przez to, że była to dla mnie pierwsza okazja do przygotowywania utworów Marty Ptaszyńskiej. Wykonując kolejne inwencje ze zbioru, nie ma się poczucia, że są to odarte z muzykalności zagadnienia/problemy techniczne spisane w formie partytury (jak to niestety często bywa we współczesnej literaturze perkusyjnej), a muzycznie uzasadniona, spójna treść.
Dopełniające się wzajemnie idee muzyczne realizowane zarówno na instrumentach melodycznych, jak i niemelodycznych, przeprowadzają odbiorcę przez stany niepewności, melancholii, grozy, błogości czy ekscytacji, a ich kolejność może być zdeterminowana przez wykonawców wedle własnego uznania. Sprawia to, że zbiór Mobile stanowi obowiązkową pozycję dla kogoś, kto chce poszerzyć swój repertuar koncertowy o pozycję dającą wielką swobodę interpretacyjną, a co za tym idzie jeszcze większą radość z przebywania na scenie.
Kazimierz Serocki, Fantasmagoria na fortepian i perkusję
Decydując się na włączenie „Fantasmagorii” do swojego repertuaru, zdawałem sobie sprawę z tego, że będzie to spore wyzwanie. Pamiętam minę akompaniatora po tym, gdy położyłem nuty na pulpit… Bezcenne!
Warto zaznaczyć, że nie jest to utwór wymagający od wykonawców astronomicznych umiejętności technicznych, natomiast jego największa trudność polega na nieustannym, wzajemnym słuchaniu się i reagowaniu na dynamicznie zmieniające się „konteksty”. Spokojne wymiany między perkusistą i pianistą, po pewnym czasie są zastępowane pełnymi ekspresji kulminacjami, angażującymi ogromną ilość technik i sposobów wydobywania dźwięku z fortepianu i instrumentów perkusyjnych.
fot. Ł. Ciesiołkiewicz
Dodatkowym atutem Fantasmagorii jest fakt, iż relatywnie długi utwór zdaje się „przelatywać” wykonawcom i odbiorcom dosłownie w mgnieniu oka. W zależności od interpretacji wykonanie może trwać nawet do 15 minut, jednak już po pierwszych uderzeniach czas wydaje się tracić na wartości kosztem głębokiego przeżywania kolejnych fragmentów utworu zarówno przez wykonawców, jak i przez słuchaczy. Jest to niewątpliwy kunszt autora będącego jednym z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, który osiągnął mistrzostwo w posługiwaniu się fakturą perkusyjną.
Marta Ptaszyńska, ABC perkusisty
Tę pozycję z czystym sumieniem mogę polecić każdemu perkusiście. I bez znaczenia jest tu wiek i stopień zaawansowania, gdyż jest to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat roli i sposobu gry na poszczególnych instrumentach perkusyjnych, sporządzone przez jedną z najbardziej kompetentnych osób w tej dziedzinie.
Sam pamiętam, jak korzystałem z niektórych ćwiczeń i etiud, będąc uczniem szkoły muzycznej, a potem wykorzystywałem te same ćwiczenia w pracy ze swoimi podopiecznymi. Jest to podręcznik napisany bardzo przejrzyście, porusza najważniejsze zagadnienia w grze na instrumentach perkusyjnych.
Niektóre z etiud i ćwiczeń rytmicznych zawartych w podręczniku w pierwszej kolejności proponuje się młodszym adeptom sztuki perkusyjnej (na przykład w szkole muzycznej I/II stopnia), jednak i starsi, będący na wyższym poziomie zaawansowania znajdą tu coś dla siebie i z powodzeniem odświeżą swoją wiedzę. Według mnie ABC perkusisty jest fantastyczną alternatywą dla zagranicznych pozycji, takich jak Practical Hints on Playing Percussion Instruments W. Barnetta czy Teaching Percussion G. D. Cooka.
Łukasz Ciesiołkiewicz to perkusista, kompozytor, producent muzyczny i pedagog, który ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest również absolwentem Szkoły Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu. Na stałe współpracuje z Filharmonią Opolską im. J. Elsnera, Orkiestrą Kameralną „Silesian Art Collective”, Orkiestrą Polskiego Radia Warszawie oraz New Lusatian Philharmonic Orchestra w Görlitz. Może także pochwalić się bogatym doświadczeniem pedagogicznym – współpracuje bowiem także z Państwową Szkołą Muzycznę I i II stopnia w Opolu, Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Kędzierzynie-Koźlu, Prywatną Szkołą muzyczną „Tony” we Wrocławiu oraz ze studium musicalowym „Capitol” we Wrocławiu.
***
Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.