PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

2024-07-08

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

 

 

Marta Ptaszyńska, Mobile dla 2 perkusistów


Ten konkretny zbiór zapadł mi w pamięci bardzo wyraźnie. Być może przez to, że była to dla mnie pierwsza okazja do przygotowywania utworów Marty Ptaszyńskiej. Wykonując kolejne inwencje ze zbioru, nie ma się poczucia, że są to odarte z muzykalności zagadnienia/problemy techniczne spisane w formie partytury (jak to niestety często bywa we współczesnej literaturze perkusyjnej), a muzycznie uzasadniona, spójna treść.


Dopełniające się wzajemnie idee muzyczne realizowane zarówno na instrumentach melodycznych, jak i niemelodycznych, przeprowadzają odbiorcę przez stany niepewności, melancholii, grozy, błogości czy ekscytacji, a ich kolejność może być zdeterminowana przez wykonawców wedle własnego uznania. Sprawia to, że zbiór Mobile stanowi obowiązkową pozycję dla kogoś, kto chce poszerzyć swój repertuar koncertowy o pozycję dającą wielką swobodę interpretacyjną, a co za tym idzie jeszcze większą radość z przebywania na scenie.


Kazimierz Serocki, Fantasmagoria na fortepian i perkusję


Decydując się na włączenie „Fantasmagorii” do swojego repertuaru, zdawałem sobie sprawę z tego, że będzie to spore wyzwanie. Pamiętam minę akompaniatora po tym, gdy położyłem nuty na pulpit… Bezcenne!


Warto zaznaczyć, że nie jest to utwór wymagający od wykonawców astronomicznych umiejętności technicznych, natomiast jego największa trudność polega na nieustannym, wzajemnym słuchaniu się i reagowaniu na dynamicznie zmieniające się „konteksty”. Spokojne wymiany między perkusistą i pianistą, po pewnym czasie są zastępowane pełnymi ekspresji kulminacjami, angażującymi ogromną ilość technik i sposobów wydobywania dźwięku z fortepianu i instrumentów perkusyjnych.

 

fot. Ł. Ciesiołkiewicz


Dodatkowym atutem Fantasmagorii jest fakt, iż relatywnie długi utwór zdaje się „przelatywać” wykonawcom i odbiorcom dosłownie w mgnieniu oka. W zależności od interpretacji wykonanie może trwać nawet do 15 minut, jednak już po pierwszych uderzeniach czas wydaje się tracić na wartości kosztem głębokiego przeżywania kolejnych fragmentów utworu zarówno przez wykonawców, jak i przez słuchaczy. Jest to niewątpliwy kunszt autora będącego jednym z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, który osiągnął mistrzostwo w posługiwaniu się fakturą perkusyjną.



Marta Ptaszyńska, ABC perkusisty


Tę pozycję z czystym sumieniem mogę polecić każdemu perkusiście. I bez znaczenia jest tu wiek i stopień zaawansowania, gdyż jest to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat roli i sposobu gry na poszczególnych instrumentach perkusyjnych, sporządzone przez jedną z najbardziej kompetentnych osób w tej dziedzinie.


Sam pamiętam, jak korzystałem z niektórych ćwiczeń i etiud, będąc uczniem szkoły muzycznej, a potem wykorzystywałem te same ćwiczenia w pracy ze swoimi podopiecznymi. Jest to podręcznik napisany bardzo przejrzyście, porusza najważniejsze zagadnienia w grze na instrumentach perkusyjnych.
Niektóre z etiud i ćwiczeń rytmicznych zawartych w podręczniku w pierwszej kolejności proponuje się młodszym adeptom sztuki perkusyjnej (na przykład w szkole muzycznej I/II stopnia), jednak i starsi, będący na wyższym poziomie zaawansowania znajdą tu coś dla siebie i z powodzeniem odświeżą swoją wiedzę. Według mnie ABC perkusisty jest fantastyczną alternatywą dla zagranicznych pozycji, takich jak Practical Hints on Playing Percussion Instruments W. Barnetta czy Teaching Percussion G. D. Cooka.



Łukasz Ciesiołkiewicz to perkusista, kompozytor, producent muzyczny i pedagog, który ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest również absolwentem Szkoły Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu. Na stałe współpracuje z Filharmonią Opolską im. J. Elsnera, Orkiestrą Kameralną „Silesian Art Collective”, Orkiestrą Polskiego Radia Warszawie oraz New Lusatian Philharmonic Orchestra w Görlitz. Może także pochwalić się bogatym doświadczeniem pedagogicznym – współpracuje bowiem także z Państwową Szkołą Muzycznę I i II stopnia w Opolu, Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Kędzierzynie-Koźlu, Prywatną Szkołą muzyczną „Tony” we Wrocławiu oraz ze studium musicalowym „Capitol” we Wrocławiu.


***

Rekomendowane publikacje pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Możecie je znaleźć w naszym e-sklepie, w księgarni stacjonarnej w Krakowie i dobrych księgarniach muzycznych. W formie elektronicznej szukajcie na www.nkoda.com.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.