PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2024-08-01

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

 


 

Kwadryptyk powstańczy - osobisty hołd Joanny Wnuk-Nazarowej


Cykl pieśni na 6-głosowy chór mieszany, zatytułowany Kwadryptyk powstańczy kompozytorka napisała późną wiosną tego roku na zamówienie Chóru Polskiego Radia – Lusławice. W kolejnych częściach dzieła Joanna Wnuk-Nazarowa wykorzystała utwory poetów związanych z tragicznym losem stolicy Polski i jej mieszkańców w czasie okupacji hitlerowskiej: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Eugeniusza Kolanki, Janiny Wójcickiej-Banachowej, Artura Międzyrzeckiego i Antoniego Słonimskiego. Wybrane teksty dają obraz zniszczeń miasta podczas inwazji we wrześniu 1939 roku, nadziei na rychłe odrodzenie się potęgi i dumy Warszawy, ukazują nastroje ludności gnębionej przez okupanta poprzez łapanki, kaźnie i egzekucje, przygotowania do wybuchu powstania, wreszcie samą walkę. Prolog to dedykacja, połączona w Epilogu z hołdem złożonym zarówno walecznym, jak i cichym Bohaterom. Kwadryptyk powstańczy jest też osobistym akcentem artystki, której ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, a w roku 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim.

 



Koncert Chóru Polskiego Radia – Lusławice wpisuje się w ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która przypada 1 sierpnia. W wybranych kompozycjach składających się na repertuar wydarzenia artyści oddają hołd Bohaterom walczącym w imię wolności, prawdy i Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy, aby wsłuchać się w poruszające słowa i melodie, a tym samym uczcić pamięć o naszych przodkach oddających życie za Polskę. – zachęcają organizatorzy.


Prawykonanie odbędzie się 3 sierpnia, o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – bogatej historycznie wsi, ukochanej przez Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga oraz mentora Joanny Wnuk-Nazarowej. Chórem Polskiego Radia – Lusławice zadyryguje Maria Piotrowska-Bogalecka. W programie wydarzenia zabrzmią także utwory z repertuaru nawiązującego do tematyki powstania warszawskiego Zygmunta Koniecznego, Józefa Świdra i Romana Padlewskiego – kompozytora, biorącego udział w walkach. Padlewski zmarł 16 sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 29 lat, w wyniku obrażeń poniesionych podczas powstania. Stabat Mater na chór mieszany a cappella, które zostanie wykonane w Lusławicach, to najbardziej dojrzałe jego dzieło. Kompozytor zawarł w nim bezmiar emocji związanych z walką o wyzwolenie. Koncert odbędzie się w ramach 12. edycji Festiwalu Muzyki Emanacje i zostanie powtórzony 4 sierpnia o godz. 17:00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie.


Muzyczne wizytówki #22 | Roman Padlewski


Wielki finał Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio Bez Granic”


Prapremiera najnowszej opery Pawła Łukaszewskiego, zatytułowanej JOASZ – KRÓL JUDZKI, w wersji koncertowej w dwóch aktach, odbędzie się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio Bez Granic”. To właśnie włoski poeta i librecista, a także nawiązanie do tradycji operowej z XVIII wieku stało się głównym impulsem do skomponowania przez Pawła Łukaszewskiego opery o biblijnej postaci ze Starego Testamentu. Libretta oper Metastasia, tłumaczone przez Bazylego Popiela, znalazły się w Supraskim Wydawnictwie Ojców Bazylianów.

 


Inspiracją budowania programu Festiwalu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski. Były one drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów w XVIII wieku. Metastasio był wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Reżyser Michał Znaniecki pod wpływem entuzjazmu związanego z tym muzykologicznym i historycznym odkryciem, zbudował bogaty program Festiwalu z perspektywą kolejnych edycji, które będą rozwijały temat librett tłumaczonych na język polski i drukowanych w Supraślu. Tegoroczna edycja Festiwalu tematycznie odnosić się będzie do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, Króla Judy.tłumaczą ideę Festiwalu jego organizatorzy.


Kompozytor, operując bogatym aparatem orkiestrowym i wokalnym (6 solistów, orkiestra i chór mieszany), wykorzystał szerokie możliwości w zakresie harmonii, kolorystyki i faktury oraz eksponowania poszczególnych głosów, nadając dziełu bogatą dramaturgię emocjonalną i muzyczną. Libretto do „Joasza” w języku polskim powstało w 1782 roku. Dzieło po raz pierwszy wykonają: Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Massimo Mazzeo oraz soliści: Anna Wolfinger, Paulina Boreczko, Joanna Motulewicz, Paweł Cichoński, Tomasz Rak oraz Krzysztof Szyfman. Prapremiera opery, wieńcząca festiwal, odbędzie się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej 18 sierpnia 2024 roku, a poprzedzi ją spotkanie z kompozytorem, które rozpocznie się o godz. 16:30 (Scena Kameralna Orkiestry i Filharmonii Podlaskiej). Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie Organizatora.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.