PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Sounds of Poland: Muzyka polska w Japonii

2024-10-23

Polskie Wydawnictwo Muzyczne od kilku lat konsekwentnie podejmuje inicjatywy i realizuje kolejne odsłony projektu „Sounds of Poland”, którego celem jest promocja muzyki polskiej za granicą. W październiku w trzech miastach Kraju Kwitnącej Wiśni: Tokio, Kioto i Himeji zaprezentowaliśmy japońskiej publiczności arcydzieła muzyki polskiej XX wieku, skomponowane przez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Henryka Wieniawskiego i Józefa Elsnera.

 

Sylwetki polskich kompozytorów i ich twórczość przybliżyliśmy, łącząc różne formy aktywności: od koncertów po wykłady, lekcje mistrzowskie i spotkania promujące publikacje Oficyny w przekładzie na język japoński. Przez trzy dni (20-22 października) w Japonii odbyły się koncerty z udziałem znakomitego duetu: Agata Szymczewska (skrzypce) i Wojciech Szymczewski (fortepian), lekcje mistrzowskie wykorzystujące polską literaturę skrzypcową oraz spotkanie promujące publikację Danuty Gwizdalanki.

Z muzyką polską dotarliśmy do Himeji, gdzie rodzeństwo Szymczewskich wystąpiło w ramach szóstej edycji Festiwalu Polskiego „Poland Festa” (20 października, Himeji City Culture Convention Center ARCREA, prefektura Hyogo). Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Honorowy Konsul Generalny RP w Kobe Masahiko Suruga oraz prezydent Japońsko-Polskiego Stowarzyszenia Wymiany Kulturowej – były ambasador Japonii w Polsce – Makoto Yamanaka.

 



Następnie 21 października odwiedziliśmy Kioto, gdzie spotkanie wokół publikacji „100 lat z dziejów muzyki polskiej” Danuty Gwizdalanki w przekładzie na język angielski i japoński stało się pretekstem do podjęcia dyskusji o historii naszej rodzimej twórczości. Dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy przybliżył idee projektu „100 na 100”, a współautorzy przekładu: profesor Taichi Shiraki oraz Maki Shirakawa zaprezentowali wykłady związane z tematyką książki i pracą nad jej tłumaczeniem. W spotkaniu, które odbyło się na Państwowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych, uczestniczyła Dyrektor Instytut Polskiego w Tokio – Urszula Osmycka oraz prof. Akiko Kasuya – tłumaczka i organizatorka spotkania. Studenci Uniwersytetu mieli również okazję by uczestniczyć w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Agatę Szymczewską oraz w koncercie, podczas którego w wykonaniu duetu Szymczewskich zabrzmiały najsłynniejsze utwory literatury skrzypcowej m.in. Polonez D-dur op.4 i Legenda op. 17 Henryka Wieniawskiego, Melodia op. 16 Ignacego Jana Paderewskiego, Oberek Grażyny Bacewicz, czy Kołysanka op. 52 Karola Szymanowskiego.

Podróż zakończyliśmy koncertem i lekcjami mistrzowskimi 22 października w Tokio na Senzoku Gakuen College of Music. Utwory wykonywane podczas koncertów pochodzą z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nasza Oficyna  przygotowała również, i udostępniła, studentom i pedagogom, biorącym udział w projekcie, specjalny zestaw materiałów wykonawczych, zawierający miniatury skrzypcowe Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Wieniawskiego.

Partnerem projektu był Instytut Polski w Tokio. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.