PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS – 5. urodziny marki płytowej PWM!

2024-11-22

5 lat działalności i 50 powodów do świętowania. Dziś ANAKLASIS obchodzi swoje okrągłe urodziny. To czas na podsumowanie obecności marki na polskim rynku fonograficznym.

 

 

 

 

 

Blisko 50 powodów do świętowania


ANAKLASIS odważnie prezentuje najciekawsze zjawiska związane z polską muzyką współczesną, ale nie tylko. W bogatym katalogu marki znajdziemy niemal 50 wydań kompaktowych, analogowych i publikacji audio-wizualnych ujętych w 6 serii tematycznych: REVISIONS, SOUNDS, HERITAGE, PORTRAITS, OPERA, IMAGES. Marka płytowa rejestruje na swoich krążkach monograficzne portrety mistrzów muzyki polskiej XX i XXI wieku, inicjuje oraz zachęca współczesnych twórców do eksperymentowania na pograniczu różnych stylów i gatunków, a także przywraca dla słuchaczy archiwalne nagrania, które z pieczołowitością remasteruje i opisuje.

 

ANAKLASIS to dokumentacja tego, co w muzyce polskiej dzieje się teraz, co działo się w XX wieku, tego, co nas interesuje, co nas drażni, a także tego, co nas fascynuje. To wizytówka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość – podsumowuje dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

 



Nagrody i pochwały z kraju i ze świata

ANAKLASIS może poszczycić się prestiżowymi nagrodami, a także obecnością wydawanej muzyki na znaczących wydarzeniach kulturalnych w kraju i zagranicą. Jak dotąd ANAKLASIS nominowane było 15-krotnie do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK, a zwycięską statuetka otrzymało 6 razy! Szczególnym uznaniem członków jury cieszyły się albumy wydane w ramach czarnej serii OPERA, prezentującej wybitne dzieła wokalno-instrumentalne, wykraczające poza utrwalone tradycją gatunkowe rozumienie słowa „opera”, wydane na nośnikach CD i LP. Marka płytowa PWM została także doceniona na arenie międzynarodowej. Laury spłynęły z Francji, gdzie Académie Charles Cros przyznała nagrodę Coup de coeur płytom ANA 014 POLISH HEROINES OF MUSIC i ANA 024 CONCERTOS (2021, 2023). Rangę wydawnictwa podbiło także wyróżnienie Choc de Classica francuskiego magazynu „Classica” (2023). Tu z kolei doceniono albumy z niebieskiej i zielonej serii PORTRAITS i SOUNDS.

Za realizowany przez ANAKLASIS projekt ANA 012 DRACH. DRAMMA PER MUSICA Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch zostali uhonorowani tytułem O!Lśnienia roku 2021 w kategorii „Muzyka klasyczna i jazz”. Do tej nobilitacji w ramach plebiscytu Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa nominowane były albumy nagrane dla ANAKLASIS przez Adam Bałdych Quintet i Agatę Szymczewską (ANA 020 LEGEND) oraz Agatę Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera (ANA 009 E-ŚPIEWNIK).

Spotkania na żywo

ANAKLASIS to nie tylko nagrania, ale również spotkania z artystami i muzyką na żywo. Label był obecny na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. Jazztopad Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Summer Jazz Festival, Katowice Kultura Natura czy XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Wiosną 2023 roku w czołowych klubach i salach koncertowych Tokio w ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN odbyły się koncerty prezentujące pomarańczową serię REVISIONS, z udziałem Adama Pierończyka (ANA 022 SZYMANOWSKI / X-RAY) oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka (ANA 021 THEMES OF DRACULA), będące pierwszym krokiem do szerokiej promocji marki fonograficznej Oficyny w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem słuchaczy, potwierdzając międzynarodowy potencjał polskiej muzyki.

W roku 5. urodzin marki ANAKLASIS, PWM we współpracy z Polskim Radiem – Oddziałem w Krakowie stworzyło cykl jesiennych koncertów „ANAKLASIS NA FALI. #WYOSTRZSŁUCH NA RADIO KRAKÓW” dostępnych dla słuchaczy nie tylko na żywo w studiu, lecz także za pośrednictwem transmisji i retransmisji radiowych i internetowych. Podczas koncertów zabrzmiał materiał z albumów wydanych w ramach cieszącej się popularnością pomarańczowej serii REVISIONS, która przybliża melomanom twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.

Co dalej?

ANAKLASIS dostrzega, docenia i promuje muzykę polską. Popularyzuje muzykę współczesną wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na nowe wyzwania, docierając także do tych, którzy cenią mistrzowskie interpretacje klasyki w najlepszym wydaniu. Bogactwo muzyki polskiej ujęte w różnorodne i odważne przedsięwzięcia muzyczne sprawia, że każdy nowy album sygnowany marką ANAKLASIS, tworzony przez artystów najwyższej klasy, staje się wydarzeniem niezwykle intrygującym.

Wszystkie krążki dostępne są w sprzedaży tradycyjnej w księgarni PWM, w najlepszych salonach i sklepach muzycznych oraz w popularnych serwisach streamingowych. Zachęcamy do subskrypcji kanału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serwisie Youtube, gdzie znajdują się rejestracje koncertów ANAKLASIS NA FALI oraz materiały z premier albumów. Uchylamy tam również rąbka tajemnicy zza kulis najnowszych produkcji.

#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS!

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

Wybitna koreańska skrzypaczka Bomsori Kim ambasadorką twórczości Grażyny Bacewicz

Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.

Konkurs Kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem. Termin nadsyłania prac: 1 kwietnia 2025 roku

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.

Chopin okiem Iwaszkiewicza. Słynna biografia na nowo

70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: SŁAWOMIR KUPCZAK i jego #BiurkoKompozytora

W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.

Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.