Aktualności
#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS – 5. urodziny marki płytowej PWM!
2024-11-22
5 lat działalności i 50 powodów do świętowania. Dziś ANAKLASIS obchodzi swoje okrągłe urodziny. To czas na podsumowanie obecności marki na polskim rynku fonograficznym.
Blisko 50 powodów do świętowania
ANAKLASIS odważnie prezentuje najciekawsze zjawiska związane z polską muzyką współczesną, ale nie tylko. W bogatym katalogu marki znajdziemy niemal 50 wydań kompaktowych, analogowych i publikacji audio-wizualnych ujętych w 6 serii tematycznych: REVISIONS, SOUNDS, HERITAGE, PORTRAITS, OPERA, IMAGES. Marka płytowa rejestruje na swoich krążkach monograficzne portrety mistrzów muzyki polskiej XX i XXI wieku, inicjuje oraz zachęca współczesnych twórców do eksperymentowania na pograniczu różnych stylów i gatunków, a także przywraca dla słuchaczy archiwalne nagrania, które z pieczołowitością remasteruje i opisuje.
ANAKLASIS to dokumentacja tego, co w muzyce polskiej dzieje się teraz, co działo się w XX wieku, tego, co nas interesuje, co nas drażni, a także tego, co nas fascynuje. To wizytówka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość – podsumowuje dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Nagrody i pochwały z kraju i ze świata
ANAKLASIS może poszczycić się prestiżowymi nagrodami, a także obecnością wydawanej muzyki na znaczących wydarzeniach kulturalnych w kraju i zagranicą. Jak dotąd ANAKLASIS nominowane było 15-krotnie do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK, a zwycięską statuetka otrzymało 6 razy! Szczególnym uznaniem członków jury cieszyły się albumy wydane w ramach czarnej serii OPERA, prezentującej wybitne dzieła wokalno-instrumentalne, wykraczające poza utrwalone tradycją gatunkowe rozumienie słowa „opera”, wydane na nośnikach CD i LP. Marka płytowa PWM została także doceniona na arenie międzynarodowej. Laury spłynęły z Francji, gdzie Académie Charles Cros przyznała nagrodę Coup de coeur płytom ANA 014 POLISH HEROINES OF MUSIC i ANA 024 CONCERTOS (2021, 2023). Rangę wydawnictwa podbiło także wyróżnienie Choc de Classica francuskiego magazynu „Classica” (2023). Tu z kolei doceniono albumy z niebieskiej i zielonej serii PORTRAITS i SOUNDS.
Za realizowany przez ANAKLASIS projekt ANA 012 DRACH. DRAMMA PER MUSICA Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch zostali uhonorowani tytułem O!Lśnienia roku 2021 w kategorii „Muzyka klasyczna i jazz”. Do tej nobilitacji w ramach plebiscytu Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa nominowane były albumy nagrane dla ANAKLASIS przez Adam Bałdych Quintet i Agatę Szymczewską (ANA 020 LEGEND) oraz Agatę Zubel, Cezarego Duchnowskiego i Andrzeja Bauera (ANA 009 E-ŚPIEWNIK).
Spotkania na żywo
ANAKLASIS to nie tylko nagrania, ale również spotkania z artystami i muzyką na żywo. Label był obecny na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. Jazztopad Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Stolica Języka Polskiego, Summer Jazz Festival, Katowice Kultura Natura czy XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.
Wiosną 2023 roku w czołowych klubach i salach koncertowych Tokio w ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN odbyły się koncerty prezentujące pomarańczową serię REVISIONS, z udziałem Adama Pierończyka (ANA 022 SZYMANOWSKI / X-RAY) oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka (ANA 021 THEMES OF DRACULA), będące pierwszym krokiem do szerokiej promocji marki fonograficznej Oficyny w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem słuchaczy, potwierdzając międzynarodowy potencjał polskiej muzyki.
W roku 5. urodzin marki ANAKLASIS, PWM we współpracy z Polskim Radiem – Oddziałem w Krakowie stworzyło cykl jesiennych koncertów „ANAKLASIS NA FALI. #WYOSTRZSŁUCH NA RADIO KRAKÓW” dostępnych dla słuchaczy nie tylko na żywo w studiu, lecz także za pośrednictwem transmisji i retransmisji radiowych i internetowych. Podczas koncertów zabrzmiał materiał z albumów wydanych w ramach cieszącej się popularnością pomarańczowej serii REVISIONS, która przybliża melomanom twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.
Co dalej?
ANAKLASIS dostrzega, docenia i promuje muzykę polską. Popularyzuje muzykę współczesną wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na nowe wyzwania, docierając także do tych, którzy cenią mistrzowskie interpretacje klasyki w najlepszym wydaniu. Bogactwo muzyki polskiej ujęte w różnorodne i odważne przedsięwzięcia muzyczne sprawia, że każdy nowy album sygnowany marką ANAKLASIS, tworzony przez artystów najwyższej klasy, staje się wydarzeniem niezwykle intrygującym.
Wszystkie krążki dostępne są w sprzedaży tradycyjnej w księgarni PWM, w najlepszych salonach i sklepach muzycznych oraz w popularnych serwisach streamingowych. Zachęcamy do subskrypcji kanału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serwisie Youtube, gdzie znajdują się rejestracje koncertów ANAKLASIS NA FALI oraz materiały z premier albumów. Uchylamy tam również rąbka tajemnicy zza kulis najnowszych produkcji.
#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS!
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis
Najczęściej czytane:
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.