PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

ANAKLASIS na fali. Podsumowanie pierwszej odsłony cyklu

2024-12-17

7 koncertów, 7 transmisji & 7 rejestracji w warstwie dźwięku i obrazu, międzynarodowe grono artystów, setki odbiorców na żywo – zakończyliśmy z sukcesem projekt ANAKLASIS na fali 2024. Oto krótkie podsumowanie pierwszej odsłony naszego cyklu uświetniającego 5. rok działalności marki płytowej PWM.

 

 

 

W programie wszystkich koncertów wpisanych w cykl zabrzmiał materiał muzyczny zarejestrowany na płytach sygnowanych marką ANAKLASIS w ramach serii REVISIONS. Ta ciesząca się popularnością pomarańczowa linia wydawnicza zestawia twórczość kompozytorów i artystów wywodzących się z pozornie odległych muzycznie światów – elektroniki, muzyki improwizowanej, jazzu czy muzyki klasycznej. Dialog ten dał początek nowemu, cyklicznemu wydarzeniu, które co dwa tygodnie, od 12 września do 12 grudnia, w różnorodnych odsłonach wypełniało przestrzeń sceniczną i antenową Radia Kraków. 

 

 

12 września 2024 – LEGEND – Adam Bałdych Quintet i Agata Szymczewska


26 września 2024 – E-ŚPIEWNIK – Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer


10 października 2024 – INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI – Kuba Stankiewicz, Grażyna Auguścik, Jakub Olejnik, Przemysław Jarosz, premiera LP

 

Gdzie było i będzie nas słychać?

Dzięki zlokalizowaniu naszego cyklu koncertowego w Studiu S5 im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków wszystkie wydarzenia mogły być transmitowane na żywo na antenach goszczącej nas rozgłośni, a także nagrywane dla celów publikacji oraz retransmisji w Radiu Kraków Kultura oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Jeśli jednak nie mieliście okazji wysłuchać emisji zachęcamy do subskrybowania kanału Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serwisie Youtube, gdzie w przyszłym roku udostępnione zostaną nagrania audio-video wszystkich koncertów ANAKLASIS na fali. 

 

24 października 2024 – SZYMANOWSKI | X-RAY – Adam Pierończyk, Dominik Wania, Szymon Mika

 

14 listopada 2024 – METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI – Michael Bates' Acrobat & Lutosławski Quartet

 

28 listopada 2024 – IMPRESSIONS ON PADEREWSKI – Krzysztof Herdzin

 

 

Jakie są perspektywy na przyszłość?

Koncerty ANAKLASIS na fali spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony słuchaczy, jak i wykonawców. Cały cykl mógł zostać zrealizowany m.in. dzięki owocnej współpracy z Radiem Kraków, a także dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Kraków.
Nie zwalniamy tempa i jesteśmy zdeterminowani aby przygotować grunt pod kolejne koncerty z cyklu ANAKLASIS na fali w 2025 roku, poszerzając repertuar o materiał pochodzący z innych serii naszego katalogu wydawniczego. Wszystkie albumy wydane nakładem ANAKLASIS dostępne są w sprzedaży tradycyjnej w księgarni PWM, w najlepszych salonach i sklepach muzycznych oraz w popularnych serwisach streamingowych. Śledźcie nasze profile w mediach społecznościowych oraz stronę internetową, aby być na bieżąco!


Do zobaczenia i usłyszenia w przyszłym roku!

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis

 

12 grudnia 2024 – LAETA MUNDUS – Adam Bałdych, Michał Górczyński, Agnieszka Budzińska-Bennett & Ensemble Peregrina, premiera albumu

Autorem wszystkich zdjęć jest Michał Ramus

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.