Aktualności
Odwiedź nas w Krakowie!
2025-05-06
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
➤ Wspólnie zwiedzimy Pracownię Digitalizacji i Druku Cyfrowego, Bibliotekę Zasobów Muzycznych oraz Magazyn Ikonoteki, zgłębiając przy tym tajniki pracy na wybranych stanowiskach;
➤ Zapoznamy się z funkcjonalnościami portalu Polska Biblioteka Muzyczna;
➤ Weźmiemy udział w atrakcyjnych grach i zajęciach kreatywnych z muzycznym akcentem.
Każdy z Uczestników będzie miał wyjątkową okazję poznania szerokiego zakresu pracy w dziale Poligrafii i Digitalizacji oraz obserwacji, jakie zmiany zaszły na przestrzeni 80 lat działalności Wydawnictwa.
Plan wydarzenia
Piątek, 09.05.2025 r.
Grupa I (dorośli/młodzież/dzieci) godz. 8:00-11:30
Grupa II (dorośli/młodzież/dzieci) godz. 12:00-15:30
1) Zwiedzanie
Podczas zwiedzania zaprezentowane zostaną:
➤ Salon – serce Wydawnictwa oraz portal Polska Biblioteka Muzyczna – skarbnica cyfrowych zasobów PWM – przewidziana m.in. projekcja animacji ilustrujących procesy cyfrowe w PWM;
➤ Magazyn Ikonoteki – omówienie zastosowanych rozwiązań służących zabezpieczeniu archiwalnych materiałów ikonograficznych PWM-u, prezentacja przykładowych grafik archiwalnych i omówienie sposobu ich ochrony przed czynnikami szkodliwymi; zaznajomienie uczestników z procesem wprowadzania danych do wewnętrznego systemu repozytorium;
➤ Biblioteka Zasobów Muzycznych – omówienie katalogów bibliotecznych, serii wydawniczych PWM, a także specyfiki funkcjonowania wewnętrznej Biblioteki PWM;
➤ Pracownia Digitalizacji i Druku Cyfrowego – zapoznanie z procesem digitalizacji
i cyfryzacji zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego połączone z prezentacją filmu Skanowanie i cyfrowa renowacja nut.
2) Gry i zajęcia kreatywne, a wśród nich:
➤ Kolorowanka / kolaż Barwy dźwięku (stanowisko kreatywne umożliwiające stworzenie plakatu bądź kartki okolicznościowej w formie kolażu. Na młodszych gości czekać będą muzyczne kolorowanki. Gotowe prace, za zgodą uczestników, zostaną zdigitalizowane i udostępnione w specjalnej galerii w portalu Polska Biblioteka Muzyczna);
➤ Malowanie dźwiękiem (najmłodsi Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w dźwięki muzyki klasycznej i namalować je przy użyciu tabletów graficznych…);
➤ Rekonstrukcja zaginionej nuty (na tych, którzy nie boją się wyzwań, czekać będą stanowiska pracy, a zadaniem do wykonania będzie korekta zapisu nutowego w wersji cyfrowej…);
➤ Możliwość samodzielnego zaprojektowania personalizowanego notesu i wydrukowania go w Pracowni Druku Cyfrowego;
➤ Bingo: instrumenty muzyczne (dobrze znana gra bingo w wersji „instrumenty muzyczne” przygotowana specjalnie na nasze wydarzenie);
➤ Dobble, memory, puzzle i inne – wszystko w muzycznym wydaniu.
ZAPISY
Na wydarzenie obowiązują zapisy, liczba uczestników jest ograniczona. Zgłoszenia chęci uczestnictwa w Dniach Funduszy Europejskich w PWM z podaniem imienia, nazwiska oraz wybranego terminu prosimy przesyłać drogą mailową na adres:
Karolina_Kasperkiewicz@pwm.com.pl
Jeśli zgłoszenie dotyczy osoby małoletniej, prosimy również o podanie wieku uczestnika. Uprzejmie informujemy, że dzieci uczestniczą w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej.
Wydarzenie kierowane jest do osób indywidualnych. W przypadku zainteresowania wśród grup szkolnych, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego terminu Dni Otwartych po uprzednim ustaleniu szczegółów.
Tymczasem wszystkich zainteresowanych zachęcamy już dziś do bezpłatnej rejestracji na portalu https://polskabibliotekamuzyczna.pl. Znajdziecie tam liczne zbiory nutowe i ikonograficzne oraz wybrane hasła Encyklopedii Muzycznej PWM. Zapraszamy!
___
Portal Polska Biblioteka Muzyczna powstał w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – kontynuacja”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.