PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Karol Szymanowski

Karol Szymanowski

1882-1937

Karol Szymanowski urodził się 3 X 1882 r. w Tymoszówce na Ukrainie, zmarł 29 III 1937 r. w Lozannie. Kompozytor i pianista, działał również jako publicysta muzyczny i literat. Naukę muzyki ropoczął pod kierunkiem ojca, a nastepnie kontynuował ją w Elizawetgradzie u G. Neuhausa. W r. 1901 Szymanowski wyjechał do Warszawy, gdzie do r. 1904 M. Zawirski udzielał mu prywatnych lekcji harmonii, a Z. Noskowski kontrapunktu i kompozycji. W 1905 r. grupa młodych kompozytorów, do której należał młody Szymanowski, nazwana "Młodą Polska w muzyce"założyła w Berlinie "Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich. Jej celem było popieranie nowej muzyki polskiej poprzez jej wydawanie i wykonywanie. W latach 1906-08 w Warszawie i Berlinie odbyły się pierwsze koncerty kompozytorskie członków spółki. W 1912 r. Szymanowski zawarł kontrakt z firmą Universal Edition w Wiedniu, gdzie bywał kilkakrotnie. Odbył też szereg podróży do Włoch i na Sycylię, zwiedził arabską Afrykę Północną. Zabytki kultury starożytnej i wschodniej wywarły na kompozytorze głębokie wrażenie i odziałały na rozwój jego artystycznej indywidualności.

W czasie I wojny światowej Szymanowski przebywał w Tymoszówce, odwiedzając od czasu do czasu Kijów, Petersburg i Moskwę. W 1919 r. kompozytor przyjechał do niepodległej już Polski. Na przełomie lat 1920 i 21 odbył swą pierwszą podróż do Ameryki wraz z Pawłem Kochańskim i Arturem Rubinsteinem. Jako kompozytor osiągnął w USA znaczny sukces, dzięki czemu muzyka jego stała się w tym kraju znana.
Lata 1922-26 znaczą się wieloma światowymi wykonaniami dzieł Szymanowskiego: w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Trieście, Wenecji, Salzburgu, Pradze, Berlinie, Nowym Jorku, Filadelfii, Chicago. W latach 1927-29 był Szymanowski dyrektorem warszawskiego Konserwatorium, potem zaś rektorem warszawskiej Akademii Muzycznej. Później nie mając stałych dochodów, występował jako pianista ze swą IV Symfonią na koncertach w całej Europie.