PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Jakub Sarwas

Jakub Sarwas

*1977

Jakub Sarwas, kompozytor; ur. 9 lutego 1977, Gliwice. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, które ukończył w 1996.

W latach 1996-2001 studiował na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie Edwarda Bogusławskiego (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002-2006 odbył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii pod kierunkiem Johannesa Fritscha (kompozycja), Hansa Ulricha Humperta (kompozycja elektroniczna) oraz Klarenza Barlowa (muzyka komputerowa). Studia mistrzowskie (Konzertexamen) u Johannesa Fritscha.

Brał udział w kursach kompozytorskich: w Radziejowicach (1999), Darmstadt (2000), Bayreuth (2000), w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim Muzyki Współczesnej i Nowych Mediów IRCAM w Krakowie (2000), Avignon (2001) i Stuttgarcie (2001). Jest laureatem wielu konkursów, m.in. w 1994 uzyskał III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Raciborzu, w 1998 – wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Msza Bogucka”, w 1999 – I nagrodę za "Hybrid Conjuntion" na kontrabas, trąbkę i taśmę (1999) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika w Krakowie, w 2000 – I nagrodę za "From Origin to Apogee" na trio fortepianowe (1998) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, w 2001 – I nagrodę za "Ecru" na orkiestrę (2001) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu, w 2006 – nagrodę na Festiwalu Operowym w Rheinsberg oraz wyróżnienie za "One in Opposite" na flet, obój i fagot (2006) na konkursie Aeolian Trio, Kassel. W 2002 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwic w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia artystyczne. Był stypendystą m.in. Polskiej Fundacji Kultury, Miasta Darmstadt, KAAD (Katholischer Akademischer Ausländer Dienst), Herrenhaus Edenkoben, Europejskiego Centrum Sztuki Hellerau w Dreźnie, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Śląskiego, Allianz / Ensemble Modern. Jego utwory były wykonywane m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Śląskiej Trybuny Kompozytorów, Światowych Dni Muzyki w Szwajcarii, Triennale Festiwal w Kolonii, "Eye go hear" – Trigger w Hamburgu, Gelderse Muziek Zomer w Nijmegen, w filharmoniach: w Hamburgu, Bazylei i Filharmonii Śląskiej, a także nagrywane dla Polskiego Radia (w wykonaniu Orkiestry „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal), Radia Katowice i Deutschlandradio. Jakub Sarwas od 1998 do 2009 był członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (w latach 2000-2002 pełnił funkcję przewodniczącego).

Od 2002 jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Gliwickiego Towarzystwa Muzycznego. Jest założycielem Sarwas Project (realizuje idee współczesnego teatru muzycznego/współczesnej opery oraz form instrumentalnych i multimedialnych) oraz Sarwas Ensemble.