PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Autorzy

 1. A
 2. B
 3. C
 4. Ć
 5. D
 6. E
 7. F
 8. G
 9. H
 10. I
 11. J
 12. K
 13. L
 14. Ł
 15. M
 16. N
 17. O
 18. P
 19. Q
 20. R
 21. S
 22. Ś
 23. T
 24. U
 25. V
 26. W
 27. Y
 28. Z
 29. Ż

Antoni Cofalik

Antoni Cofalik

1940

Antoni Cofalik (ur. 3.03.1940, Mysłowice) artysta-skrzypek, muzyk-kameralista, pedagog. Jest absolwentem PWSM w Krakowie w klasie prof. Z. Felińskiego, studia uzupełniające kontynuował pod kierunkiem R.Brengola w Accademia Chigiana w Sienie, M. Wajmana w Sankt Petersburgu oraz w zakresie muzyki kameralnej w Mozarteum w Salzburgu i u E. Mainardiego w Konserwatorium w Lucernie.
W latach 1964-89 wspólnie z Jerzym Łukowiczem (fortepian) i Krzysztofem Okoniem (wiolonczela) tworzyli „Trio Krakowskie”. W 1964 roku zespół uzyskał pierwszą nagrodę ("Premio A.Vivaldi) na międzynarodowym konkursie kameralnym w Sienie. Trio koncertowało na wszystkich kontynentach. W 1973 roku z okazji 10. występu w Rzymie zespół otrzymał Złoty Medal miasta Rzymu. Był liderem młodzieżowego zespołu kameralnego „All`antico”, nagrodzonego w 1974 r. złotym medalem w Konkursie im. H. von Karajana w Berlinie. Przez wiele lat pełnił funkcję koncertmistrza w Orkiestrze PRiTV w Krakowie i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Uczył w Akademiach Muzycznych w Katowicach i Bydgoszczy, obecnie w Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie. Do jego uczniów należą m.in. Wojciech Czepiel (skrzypek, dyrygent), Kazimierz Olechowski, Ewa Pyrek, Roland Orlik, Klaudia Szlachta, Piotr Kwaśny, Jacek Ropski, Marta Lelek, którzy są laureatami licznych konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. Lublin, Poznań, Folkestone, Sendai, Sankt Petersburg).

Antoni Cofalik trzykrotnie otrzymał „Nagrodę dla Najlepszego Nauczyciela” przyznawaną podczas międzynarodowych konkursów (1979 r. – I Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie, 1995 r. – II Międzynarodowy Konkurs Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego w Sendai, Japonia, 2011 r. - XIX International Competition of Bohdan Warchal "Talents for Europe",  Dolny Kubin, Słowacja).
W 2006 otrzymał najwyższe kazachskie odznaczenie w dziedzinie kultury "Złoto Nomadów".

Jest konsultantem szkół muzycznych I i II stopnia w zakresie klasy skrzypiec i programu nauczania, wykładowcą letnich kursów i warsztatów skrzypcowych w Łańcucie, Seulu, Żaganiu, w Zakopanem, w Rybnej i Lusławicach, członkiem jury wielu konkursów skrzypcowych. Był jednym z inicjatorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie (1996).

Jest autorem Szkoły gry na skrzypcach Skrzypcowe ABC, Małe abc na wiolonczelę, licznych opracowań literatury skrzypcowej oraz kompozytorem utworów dydaktycznych, opublikowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wydawnictwo „Bärenreiter” (Kassel).
W 2012 roku otrzymał tytuł profesora honoris causa Akademii Smyczkowej w Hamburgu.