PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Roman Maciejewski

Roman Maciejewski

1910-1998

Roman Maciejewski Urodził się w Berlinie w 1910 roku w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. W wieku 6 lat zapisano go do Stern Conservatory, gdzie jego profesorem fortepianu został S.Goldenweiser. W 1919 roku rodzina przeniosła się do Polski i Maciejewski kontynuował naukę gry na fortepianie w poznańskim Konserwatorium. Po ukończeniu wydziału instrumentalnego podjął naukę kompozycji Kształcił się pod okiem Stanisława Wiechowicza, stawiając pierwsze kroki jako student kompozycji w konserwatorium poznańskim, potem warszawskim. Pomimo opinii jednego z najbardziej obiecujących adeptów konserwatorium warszawskiego nie ukończył, gdyż wyrzucono go po próbie zorganizowania manifestacji popierającej odchodzącego wówczas rektora uczelni - Karola Szymanowskiego.

W 1933 Maciejewski opuścił Polskę na zawsze. Spędził jakiś czas w Paryżu studiując u Nadii Boulanger, a następnie podróżując po Europie. Odwiedził Francję, Szwajcarię, Anglię, Szwecję, USA, Wyspy Kanaryjskie.Ostatecznie osiadł w Szwajcarii. Choroba, na którą zapadł w wieku lat trzydziestu i liczne operacje, które przeszedł, zmusiły go do diametralnej zmiany trybu życia. Modlitwa i medytacja pozwalała być bliżej Natury, Kosmosu, Stwórcy, dieta wegetariańska, ćwiczenia fizyczne spowodowały znaczną poprawę stanu zdrowia oraz wykształciły w nim dystans do rzeczywistości.. Zachowując ów dystans pozostał siłą rzeczy na jej peryferiach. Była to jednak ceną, którą musiał zapłacić za niezależność. Porzucił myśli o karierze jako kompozytor, wiążące się z tym sławę i profity, konsekwentnie odrzucał atrakcyjne propozycje kontraktów. Odmówił Arturowi Rubinsteinowi, który zaproponował mu napisanie koncertu; podobną odpowiedź usłyszał Samuel Goldwyn oferujący mu wysokie stanowisko w wytwórni MGM. Roman Maciejewski zarabiał na życie jako organista i dyrygent chóru "Roman" oraz sporadycznie występując jako pianista w różnych krajach. Współpracował również z baletem Kurta Jossa w Anglii i napisał muzykę do sztuk Ingmara Bergmana wystawianych w Szwecji.

Na Dzieło Romana Maciejewskiego składają się z kompozycje orkiestrowe, kameralne, przeznaczone na chór (msze z towarzyszeniem organów), utwory fortepianowe (mazurki, kompozycje na dwa fortepiany) a także muzyka baletowa i teatralna. Komponowania jednakże nie traktował jako zawód lecz jako potrzebę serca. Nigdy też nie troszczył się o los swoich utworów. Niektóre z nich zaginęły, inne rozpierzchły się po świecie, a tylko kilka zostało wydanych. Jego muzyka jednak grywana była i jest przez największych wykonawców w tym Artura Rubinsteina i Rogera Wagnera z jego Master Chorale.


Monumentalne, 135 minutowe Requiem to opus magnum Maciejewskiego. Prawykonanie odbyło się w warszawie 20 września 1960 roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień". Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygował sam kompozytor.