PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aleksander Nowak

Aleksander Nowak

*1979

 

Aleksander Nowak, urodził się w roku 1979, w Gliwicach. Edukację muzyczną rozpoczął od lekcji gry na fortepianie i gitarze u Grażyny i Grzegorza Dzierzgowskich i kontynuował w klasie gitary Bogusława Pietrzaka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Gliwicach, gdzie stawiał również pierwsze kroki kompozytorskie pod okiem ukraińskiej kompozytorki, Uliany Biłan.
Studiował w klasie kompozycji Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2001-2006), oraz pod kierunkiem Steve'a Rouse'a w Uniwersytecie w Louisville (2006-2008).

 

Od roku 2008 jest zatrudniony w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z kompozycji, instrumentacji, współczesnych technik kompozytorskich i notacji muzycznej. W roku 2010 otrzymał stopień doktora, w 2016 – doktora habilitowanego.

 

Od roku 2011 pełni funkcję prezesa katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, koordynując festiwale „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”, „Śląskie Trybuny Kompozytorów” oraz „Brand-New Music”.

 

Aleksander Nowak komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną dla solistów, zespołów i instytucji. Jego utwory wykonywali Ricardo Gallen, Eugeniusz Knapik, Urszula Kryger, Łukasz Kuropaczewski, Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Agata Szymczewska, a także Warszawska Grupa CELLONET, Lasoń Ensemble, The London Sinfonietta, Chamber Philharmony Pardubice, Kwartludium, Kwartet Śląski, Orkiestra Kameralna AUKSO, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Filharmonia Szczecińska, Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej, czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

 

Nagrania jego kompozycji znalazły się na dwóch albumach monograficznych: „Fiddler’s Green” wydanym w 2009 roku przez Polskie Radio Katowice oraz „3x4+8” wydanym przez wydawnictwo CD Accord w roku 2012, a także w albumach wybitnych wykonawców tj. TWOgether Duo i Agaty Szymczewskiej.

 

Aleksander Nowak jest laureatem Nagrody „Gwarancje Kultury 2010”, Stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska, Moritz von Bomhard Fellowship, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz University of Louisville Dean's Citation a także nominacji do Nagrody Mediów Publicznych OPUS.

 

Od roku 2008 jego utwory wydawane są przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.