PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Ewa Fabiańska-Jelińska

Ewa Fabiańska-Jelińska

*1989

Ewa Fabiańska-Jelińska uczyła się kompozycji od najmłodszych lat, początkowo w klasie Magdaleny Cynk w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z kompozycji (2014) na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera. W roku 2016 uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki.

Jest laureatką kilkudziesięcu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich m.in. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Oklahoma City, USA (2010), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Gramodeska w Pradze (2011), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. T. Ochlewskiego, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2011 oraz 2015), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Marathon V-Festival for young contemporary music w Wiedniu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego KM Związku Kompozytorów Polskich im. Z. Mycielskiego (2013, 2014), XIV International Forum Music of Youth w Kijowie (2016), Special Prize European Piano Bridge na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Artistes en Herbe w Luksemburgu (2017), II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim First Accordion Composition Competition Fidelio w Madrycie (2017), III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 4th Opus Dissonus Composition Competition 2018 w Brazylii (2018), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego KALEIDOSCOPE 2019 w Los Angeles, USA (2019) czy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Subtle Cheetah Brass Quintet w Nowym Jorku (2019).

Ewa Fabiańska-Jelińska otrzymała wiele stypendiów artystycznych i naukowych, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2012) czy Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców, przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017–2020). Jej utwory są niezwykle często wykonywane w kraju oraz podczas licznych prestiżowych festiwali i koncertów muzyki współczesnej w Europie (Austria, Belgia, Francja, Czechy, Litwa, Dania, Estonia, Grecja, Portugalia, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Norwegia, Majorka, Słowenia, Szwecja, Ukraina), Azji (Indonezja, Iran, Korea Południowa, Tajlandia, Wietnam) oraz Ameryce Północnej (Oklahoma City, Nowy Meksyk, Kansas, New Jersey). Kompozycja Trzy Tańce Polskie na kwintet dęty blaszany została zakwalifikowana przez międzynarodowe jury oraz wykonania w 2016 roku podczas jednego z najważniejszych festiwali muzyki nowej na świecie – Światowych Dni Muzyki w Korei Południowej, który jest organizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (ISCM). Kompozytorka była jedną z najmłodszych uczestniczek tego Festiwalu. W 2018 roku jej utwór Medytacja III został wybrany spośród ponad 1000 kompozycji do wykonania w ramach SCI Conference na Uniwersytecie w Nowym Meksyku (USA). W ostatnich latach utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostały zaprezentowane m.in. podczas następujących koncertów i festiwali: Poznańska Wiosna Muzyczna, LOOP 11 w Belgii, Eesti Muusika Päevad w Estonii, Tehran Contemporary Music Festival w Iranie, Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy ClarinetFest w Stanach Zjednoczonych czy Word and music on exile and asylum w Filharmonii Berlińskiej.

Ewa Fabiańska-Jelińska dwukrotnie brała udział w ogólnopolskim programie „Muzyka Naszych Czasów”, organizowanym przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w który zaangażowane jest również Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Była także rezydentką Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego.

Kompozytorka współpracowała do tej pory z wieloma zespołami i orkiestrami, takimi jak TrombQuartet, Sepia Ensemble, Kwartet Śląski, Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór i Orkiestra Cappella Gedanensis, Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Prague Modern (Czechy), the New Mexico Contemporary Ensemble (USA), Subtle Cheetah (USA), oraz z takimi dyrygentami, jak Szymon Bywalec, Jakub Chrenowicz, Rafał Kłoczko, Katarzyna Tomala-Jedynak, Monika Wolińska, Adam Domurat.

Utwory Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej są regularnie wydawane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, DUX, Acte Prélable oraz Norsk Musikforlag z Norwegii.

Ewa Fabiańska-Jelińska jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Związku Kompozytorów Polskich oraz adiunktem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.