PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Autorzy

 1. A
 2. B
 3. C
 4. Ć
 5. D
 6. E
 7. F
 8. G
 9. H
 10. I
 11. J
 12. K
 13. L
 14. Ł
 15. M
 16. N
 17. O
 18. P
 19. Q
 20. R
 21. S
 22. Ś
 23. T
 24. U
 25. V
 26. W
 27. Y
 28. Z
 29. Ż

Sławomir Cichor

Sławomir Cichor

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończył tam studia dyplomem z wyróżnieniem w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996 r. III nagroda, 1999 r. II nagroda) Ogólnopolskiego Konkursu Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2005 r. I nagroda) i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawców Muzyki XX w. (2000 r.).

 

Głównym profilem jego działalności artystycznej jest praca w charakterze muzyka orkiestrowego. Grał m.in. w Polish Festival Orchestra, Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonii Varsovii. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli. Od kilkunastu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznej trąbce.

 

Jako solista występował w Polsce, Australii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji i USA. Prawykonał ponad 30 utworów solowych i kameralnych, w tym dzieł K. Grzeszczaka, B. Collinsa czy A. Banaszkiewicza. Jego głównym przedmiotem zainteresowania jest muzyka współczesna, jednak występował także z orkiestrami, wykonując utwory Haydna, Hummla, Haendla, Vivaldiego i Bacha. W 2013 r. i 2020 r. znalazł się w prestiżowym gronie artystów zaproszonych na doroczną konferencję Międzynarodowego Stowarzyszenia Trębaczy ITG w USA. W 2014 r. nagrał i wydał bardzo dobrze przyjętą przez krytykę muzyczną płytę solową Trumpet Song (DUX 1109).

 

Od lat związany jest z Akademią Muzyczną w Łodzi. Artysta wykłada również na wielu kursach w Polsce i zagranicą. Pracuje w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. 2nd Theo Charlier Trumpet Competition In Namur). Jest też autorem kompozycji na trąbkę i zespoły trąbkowe.

 

Jako animator kultury jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu „Muzyczne Lato w Gostyninie”, dwóch edycji Międzynarodowej Konferencji Trębaczy w Łodzi oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Sympozjum „Sztuka wykonawstwa partii orkiestrowych”.

 

W roku 2013 otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2016 Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2018 nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Należy do grona „Yamaha performing artists”.