PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Autorzy

  1. A
  2. B
  3. C
  4. Ć
  5. D
  6. E
  7. F
  8. G
  9. H
  10. I
  11. J
  12. K
  13. L
  14. Ł
  15. M
  16. N
  17. O
  18. P
  19. Q
  20. R
  21. S
  22. Ś
  23. T
  24. U
  25. V
  26. W
  27. Y
  28. Z
  29. Ż

Sławomir Cichor

Sławomir Cichor

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończył tam studia dyplomem z wyróżnieniem w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996 r. III nagroda, 1999 r. II nagroda) Ogólnopolskiego Konkursu Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2005 r. I nagroda) i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawców Muzyki XX w. (2000 r.).

 

Głównym profilem jego działalności artystycznej jest praca w charakterze muzyka orkiestrowego. Grał m.in. w Polish Festival Orchestra, Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonii Varsovii. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli. Od kilkunastu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznej trąbce.

 

Jako solista występował w Polsce, Australii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji i USA. Prawykonał ponad 30 utworów solowych i kameralnych, w tym dzieł K. Grzeszczaka, B. Collinsa czy A. Banaszkiewicza. Jego głównym przedmiotem zainteresowania jest muzyka współczesna, jednak występował także z orkiestrami, wykonując utwory Haydna, Hummla, Haendla, Vivaldiego i Bacha. W 2013 r. i 2020 r. znalazł się w prestiżowym gronie artystów zaproszonych na doroczną konferencję Międzynarodowego Stowarzyszenia Trębaczy ITG w USA. W 2014 r. nagrał i wydał bardzo dobrze przyjętą przez krytykę muzyczną płytę solową Trumpet Song (DUX 1109).

 

Od lat związany jest z Akademią Muzyczną w Łodzi. Artysta wykłada również na wielu kursach w Polsce i zagranicą. Pracuje w jury konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. 2nd Theo Charlier Trumpet Competition In Namur). Jest też autorem kompozycji na trąbkę i zespoły trąbkowe.

 

Jako animator kultury jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu „Muzyczne Lato w Gostyninie”, dwóch edycji Międzynarodowej Konferencji Trębaczy w Łodzi oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Sympozjum „Sztuka wykonawstwa partii orkiestrowych”.

 

W roku 2013 otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2016 Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2018 nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego. Należy do grona „Yamaha performing artists”.